ارسال به دیگران پرینت

محصص: کیفیت لیگ کم نشده، شگفتی‌ها بیشتر شده است

رییس کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال گفت: لیگ برتر ما باید در کلاس جهانی باشد و حداقل یک، دو یا سه بازیکن خارجی بیاوریم که در جام جهانی یا لیگ قهرمانان اروپا یا در یکی از تیم‌های مطرح دنیا بازی کرده باشند.

مرتضی محصص  درباره عملکرد بازیکنان خارجی لیگ برتر با وجود تعداد کم آن‌ها اظهار کرد: ما بالاخره باید محک جدی ببینیم تا به کیفیت بالاتری در لیگ دست پیدا کنیم. باید ببینیم عوامل لیگ شامل داوران، مربیان، بازیکنان و مسئولان چگونه عمل می‌کنند. یک تعداد از بازیکنان ما خارجی هستند. تعدادشان کم است و یکی از دلایل به وجود آمدن این شرایط، مشکلات مالی باشگاه‌هاست. فکر نمی‌کنم هیچکدام از این بازیکنان در کلاس جهانی باشند و تاکنون بازیکن فوق العاده‌ای که در دنیا درخشیده است را در لیگ ایران نداشته‌ایم و نداریم. شاید بازیکنان خوب و با احترامی باشند اما بازیکنانی هم نبودند که از آن‌ها به عنوان بازیکن نخبه و سوپراستار نام برده شود. دلیلش واضح است و یکی از دلایلش مساله قراردادهاست.

لیگ ایران در آسیا صاحب احترام است

او ادامه داد: این موضوع هیچ ربطی به کیفیت لیگ ما ندارد چرا که به جرات می‌توانم بگویم لیگ برتر ما با همه مشکلات و زیرساخت‌هایی که دارد، در آسیا صاحب احترام است. من به کشورهای مثل ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و چین رفتم و این مساله را می‌دانم. مهم نیست که پرسپولیس، ذوب‌آهن، سپاهان و استقلال چند بار به فینال آسیا رفتند و باید بگویم لیگ ما قابل احترام است. اما تفاوت بزرگش استفاده نکردن از بازیکنان سطح بالاست و ما باید کیفیت بازیکنان‌مان را بالا ببریم.

آیا بازیکنان خارجی لیگ ما مناسب با فرهنگ، روش و ذهنیت ما هستند؟‌

محصص با بیان این‌که تمام لیگ‌های دنیا از بازیکنان خارجی استفاده می‌کنند، گفت: اینگونه نیست که همه باشگاه‌ها از بازیکنان با ملیت کشور خود استفاده کنند و در همه جای دنیا نقطه ضعف وجود دارد و می‌توانیم از بازیکنان خارجی استفاده کنیم. اما یک سوال اینجا باقی می‌ماند. این‌که بازیکنانی که به لیگ‌مان می‌آوریم فقط با قیمت‌ مناسب‌شان جذب کردیم یا مناسب با شیوه و فرهنگ حاکم بر باشگاه‌مان را آوردیم؟ مهم نیست پاتوسی یا منشا یا کی‌روش استنلی را بیاوریم. البته من نمی‌توانم بگویم تاثیرگذار هم نیستند چرا که بازیکنانی بسیار با کیفیتی هستند اما آیا این‌ها مناسب فرهنگ باشگاه‌ها، روش و ذهنیت ما هستند؟‌

باید بازیکنان خارجی با سابقه و مطرح در لیگ‌مان داشته باشیم

او اضافه کرد: چند سال پیش ژاپن یا لیگ امروز قطر و چین را ببینید. بازیکنانی را جذب کردند که نه تنها در داخل زمین تاثیر گذاشتند بلکه در بیرون زمین هم تاثیرگذار هستند. بازیکنان مطرح خارجی در بیرون از زمین هم می‌توانند زندگی حرفه‌ای‌شان را به ما انتقال دهند. زندگی حرفه‌ای نظم و انضباط و احترام گذاشتن به داور است. زندگی حرفه‌ای یعنی برای ۲۴ ساعت یک روز برنامه داشته باشید. ما خیلی چیزها را می‌توانیم از بازیکنان سطح بالا یاد بگیریم. لیگ برتر ما باید در کلاس جهانی باشد و حداقل یک، دو یا سه بازیکن خارجی بیاوریم که در جام جهانی یا لیگ قهرمانان اروپا یا در یکی از تیم‌های مطرح دنیا بازی کرده باشند و حتی مهم است با چه مربیانی کار کرده اند.

آن روزها گذشت که با تماشای ویدیو یک بازیکن جذب می‌کردیم

رییس کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال با بیان این‌که آن روزها گذشته که با تماشای ویدئو یک بازیکن تشخیص دهیم بازیکنی خوب است یا خیر، عنوان کرد: این روزها برای جذب یک بازیکن باید در یک مدت زمان طولانی از یک بازیکن اخبار رسمی داشته باشید. ما فقط وابسته به اطلاعات ناقص هستیم و این اطلاعات زمانی کامل می‌شود که دو یا سه سال یک بازیکن را کاملا دنبال کرده باشیم. نه در طول یک ماه و دیدن چند بازی با او قرارداد ببندیم. در این صورت به نظر من آن لیگ و آن سیستم را باید آماتوری بنامیم.

در لیگ بیستم کیفیت کم نشده ، شگفتی‌ها بیشتر شده

او درباره وضعیت لیگ بیستم گفت: تمام لیگ‌های دنیا تحت تاثیر کرونا هستند و رو بازی‌شان تغییر کرده است. لیورپولی که امروز می‌بینیم دیگر لیورپول سال گذشته نیست و همینطور بارسلونا و دیگر تیم‌ها به همین صورت هستند. در لیگ ایران هم به همین شکل است و بازیکنان و مربیان ما با ترس و وحشت مقابل حریفان قرار می‌گیرند. کیفیت کم نشده اما شگفتی‌ها بیشتر شده است. یک تیم ضعیف می‌تواند یک تیم قوی را غافلگیر کند چرا که تمرینات و شرایط مثل گذشته نیست و نمی‌توانید برنامه ریزی کنید. امسال به نظرم سال شگفتی بود. در ادامه هم متوجه خواهید شد که نتایج و عملکردها چقدر عجیب و غریب ست.

چگونه با بازیکن خارجی قراردادی بیش از درآمد باشگاه می‌بندیم؟

محصص در رابطه با ماجرا پرونده‌های زیاد باشگاه‌های ایرانی و شکایت خارجی‌ها در فیفا بیان کرد: ما از اشتباهات‌مان می‌توانیم درس بگیریم و اشتباهاتی که ما را با چالش مواجه کرده است نباید تکرار شود. این مسائل سال‌ها در لیگ ما وجود دارد و وقتی از اشتباهات‌مان درس نگیریم چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد. اگر در را کامل ببیندیم و فقط یک بازیکن هم بیاوریم، احتمالا با همان یک بازیکن هم مشکل پیدا می‌کنیم. ما باید ببینیم دپارتمان حقوقی باشگاه با چه تجربه و امکاناتی دارند کار می‌کنند. اگر بودجه‌مان کم است نباید بازیکن گران قیمت جذب کنیم. وقتی می‌دانیم بودجه باشگاه کم است چگونه با بازیکن خارجی قرارداد می‌ّبندیم که می‌دانیم قراردادش بیش از درآمد باشگاه است؟‌ البته من خوش‌بین هستم که به زودی این مشکلات را یا نخواهیم داشت یا خیلی کم می‌شوند.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه