ارسال به دیگران پرینت

اشعه فرابنفش

اشعه فرابنفش چگونه به اوج رسید؟ | آژیر بنفش

خورشید ستاره‌ای است که تقریباً ۱۵۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. بدون خورشید زندگی روی زمین وجود نخواهد داشت-سیاره‌ی ما یخ‌زده و تاریک خواهد بود.

اشعه فرابنفش چگونه به اوج رسید؟ |  آژیر بنفش

خورشید ستاره‌ای است که تقریباً ۱۵۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. بدون خورشید زندگی روی زمین وجود نخواهد داشت-سیاره‌ی ما یخ‌زده و تاریک خواهد بود. ۱ واکنش هسته‌ای در هسته خورشید مقادیر عظیمی از تابش یا انرژی را ایجاد می‌کند این انرژی (همچنین به‌عنوان طیف الکترومغناطیسی شناخته می‌شود) شامل امواج رادیویی، مایکروویو، تابش مادون قرمز، نور مرئی، تابش فرابنفش، اشعه ایکس و اشعه گاما است. بسته به طول موج، انواع مختلف تابش خورشیدی کارهای مختلفی انجام می‌دهند: اشعه مادون قرمز باعث می‌شود گرمای خورشید را احساس کنیم؛ نور مرئی به ما اجازه می‌دهد دنیای اطراف خود را ببینیم؛ اشعه ماوراء بنفش نیز در بر سلامت ما تأثیر می گذارد.

 اشعه ماورای بنفش () شکلی از تابش غیر یونی است که هم از منابع طبیعی مانند خورشید و هم از منابع مصنوعی (ازجمله تخت‌های برنزه، روشنایی بخار جیوه-که اغلب در استادیوم‌ها و سالن‌های بدن‌سازی یافت می‌شود-، برخی از چراغ‌های هالوژن، فلورسنت و رشته‌ای و برخی از انواع لیزر) ساطع می‌شود. این اشعه هم فواید و هم خطراتی دارد. اثرات مفید پرتو فرابنفش شامل تولید ۱ ماده مغذی حیاتی، یعنی ویتامین () است. بااین‌حال، با قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض آن، ممکن است خطراتی به‌همراه داشته باشد. آفتاب‌سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست همگی از خطرات قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض این تابش هستند.

 اشعه فرابنفش این روزها به بیشترین حد ممکن رسیده است؛ ۵۲ کشور دنیا در این سطح از تابش بطور کل

 تعطیل می‌کنند. فرابنفش مهم‌ترین علت سرطان‌هایی است که سالانه ۱۲۰ هزار نفر قربانی می‌گیرد.

 در این گزارش می‌خواهیم با عوارض این اشعه بیشتر آشنا شویم و ببینیم کشورها برای کاهش عواقب آن‌چه کرده‌اند؟

 فراوان کفش چیست؟

 در سال ۱۸۰۱، یوهان ریتر آزمایشی را برای بررسی وجود انرژی فراتر از انتهای بنفش طیف نور مرئی انجام داد. او با علم به این‌که کاغذ عکاسی در نور آبی سریع‌تر از نور قرمز سیاه می‌شود، کاغذ را در معرض نوری فراتر از بنفش قرار داد. کاغذ سیاه شد و وجود نور فرابنفش را ثابت کرد.

 اشعه ماورای بنفش () تابش الکترومغناطیسی با طول موج‌های ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر است که کوتاه‌تر از نور مرئی، اما طولانی‌تر از اشعه ایکس است. اشعه ماورای بنفش در نور خورشید وجود دارد و حدود ۱۰ درصد از کل تابش الکترومغناطیسی خروجی از خورشید را تشکیل می‌دهد.

 نور فرابنفش () طول موج کوتاه‌تری نسبت‌به نور مرئی دارد. اگر چه امواج ماوراء بنفش برای چشم انسان نامرئی هستند، اما برخی از حشرات مانند زنبورها می‌توانند آن‌ها را ببینند. این شبیه به این است که سگ می‌تواند صدای ۱ سوت را درست خارج از محدوده شنوایی انسان بشنود.

 سطح (شدت) اشعه ماوراء بنفش که به سطح زمین می‌رسد، به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 ۱-زمان روز: تابش () خورشید در ظهر خورشیدی به اوج خود می‌رسد که بین ساعات ۱۲ تا ۱۳ است. در سراسر کانادا در این زمان، پرتوهای خورشید کمترین مسافت را برای عبور از جو دارند که باعث افزایش شدت () می‌شود. به‌طورکلی شاخص () در کانادا از ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر می‌تواند ۳ یا بالاتر باشد.

 ۲-فصل: درطول سال، زاویه تابش خورشید متفاوت است، که باعث می‌شود شدت اشعه ماورا بنفش متفاوت باشد. شدت اشعه در طول ماه‌های بهار و تابستان بیشترین میزان را دارد. اما خورشید همچنان می‌تواند در پاییز و زمستان روی پوست و چشم‌های شما تأثیر بگذارد، به‌خصوص زمانی‌که () را از طریق سطوح بزرگ برف تازه منعکس می‌شود.

 ۳-ضخامت لایه ازن: کاهش ضخامت لایه ازن و افزایش شدت فرابنفش منجر می‌شود. این اثر در بهار بیشتر است و می‌توان آن را در گازهای گلخانه‌ای ردیابی کرد؛ زیرا آلاینده هایی مانند کلر حاصل از کلروفیل کل کل رو فلوئور و کربن‌ها، مولکول‌های اوزون را با سرعت بیشتری از بین می‌برند.

 ۴-شرایط آب‌وهوایی: پوشش ابری می‌تواند تا حد زیادی بر میزان تابش فرابنفش که به سطح زمین می‌رسد تأثیری بگذارد. ابرهایی که تیره و پر از آب هستند می‌توانند تا ۸۰ درصد تابش را جذب کنند. ابرهای نازک زیاد اشعه () را جذب نمی‌کنند. ازسوی دیگر، ابرهای پراکنده درواقع می‌توانند میزان تابش () را در سطح زمین به‌دلیل انعکاس، افزایش دهند. شدت تابش اشعه ماوراء بنفش به این بستگی دارد که کدام سیستم فشار بر آب‌وهوا تأثیر می‌گذارد. ۱ ناحیه با فشار بالا باعث ایجاد لایه ازن نازک‌تر می‌شود، درحالی‌که ۱ منطقه پافشار پایین باعث ضخیم‌تر شدن این لایحه می‌شود.

 ۵-بازتاب‌های سطحی: برف سفید تازه تا ۸۵ درصد از اشعه () را منعکس می‌کند. سایر سطوح روشن (مانند ماسه، بتن و آب) کم‌تر بازتاب می‌کنند. به‌عنوان مثال، اگر در ۱ روز بهاری در پایان مارس درحال اسکی هستید، شاخص () گزارش شده ممکن است ۴ باشد، اما به‌دلیل انعکاس از برف، ممکن است شاخص () ۷ را تجربه کنید.

 ۶-ارتفاع: اشعه ماورای بنفش با افزایش ارتفاع از سطح دریا افزایش می‌یابد، زیرا جو کمتری برای جذب پرتوهای مخرب وجود دارد. شاخص () اندازه‌گیری شده در ادمونتون کم‌تر از میزان آن در بالای کوهی در جاسک پرو خواهد بود. در ارتفاع حدود دوهزار متری، میزان اشعه ماورای بنفش می‌تواند تا ۳۰ درصد بیشتر از سطح دریا باشد.

 ۷- عرض جغرافیایی: فرابنفش در استوا که شاخص () می‌تواند به حدود ۱۲ برسد، قوی‌ترین است. در کانادا، شاخص () در جنوب آنتونیو بالاترین و در قطب شمال کمترین است.

 خورشید منبع طیف کامل تابش فرابنفش است که براساس طول موج، به ۳ دسته اصلی () ، () و () تقسیم می‌شود. این‌ها طبقه‌بندی هایی هستند که بیشتر در علوم زمین مورداستفاده قرار می‌گیرند. پرتوهای () مضرترین دسته هستند که تقریباً به‌طور کامل از طریق جو زمین جذب می‌شوند. اشعه () پرتوهای مضری هستند که باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود. همچنین قرار گرفتن در معرض اشعه () خطر آسیب به () و سایر آسیب‌های سلولی را در موجودات زنده افزایش می‌دهد.

 همان‌طورکه در جدول ۱ مشخص است، تمام اشعه () و بیشتر اشعه () از طریق لایه ازن زمین جذب می‌شود، بنابراین تقریباً تمام اشعه ماوراءبنفش دریافتی روی زمین () است. اگرچه اشعه (پرانتز بسته انرژی ضعیف‌تری نسبت‌به () دارد، اما به عمق پوست نفوذ می‌کند و در طول سال ثابت‌تر است. از آن‌جا که اشعه () از طریق لایه ازن زمین جذب می‌شود، خطر چندانی ندارد. بااین‌حال، قرار گرفتن در معرض () تولید شده به‌وسیله‌ی لامپ‌های () میکرب کش، می‌تواند برای انسان مضر باشد.

 سود و زیان

 مزایا و مضرات قرار گرفتن در معرض فرابنفش به شرح زیر است؛

 مزایا: اثرات مفید اشعه‌ی ماورای بنفش شامل تولید ویتامین است، ویتامینی که برای السلام انسان ضروری است. ویتامین () به بدن کمک می‌کند کلسیم و فسفر غذا را جذب کند و به رشد استخوان‌ها کمک می‌کند. سازمان بهداشت جهانی () ۵ تا ۱۵ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید را ۲ تا ۳ بار در هفته توصیه می‌کند.

 ویتامین پرانتز از باز) باعث ایجاد سر و ته نشین می‌شود. تولید سروتونین با شدت نور خورشید که بدن دریافت می‌کند، نسبت مستقیم دارد. سروتونین احساس شادی، رفاه و آرامش را برای انسان‌ها به وجود می‌آورد.

 اشکال مصنوعی اشعه ماورای بنفش نیست که همراه با برخی از داروهای موضعی استفاده می‌شود، برای درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاصی که به درمان‌های دیگر پاسخ داده‌اند، به‌کار گرفته می‌شود. اشکال مصنوعی اشعه ماورای بنفش شامل لیزر، لامپ یا ترکیبی از این وسایل است. ۱ متخصص مراقبت های بهداشتی و آموزشی در روشی به‌نام فتو تراپی برای درمان بیماری‌های زیر استفاده می‌کند: راشی‌تیسم، پسوریازیس، اگزما، بیتل ایگو () و لا پس.

 همچنین اشعه ماوراءبنفش به‌دلیل قابلیت‌های باکتری کشی آن در طول موج‌های ۲۶۰ تا ۲۸۰ نانومتر، هم به‌عنوان ۱ ابزار تحقیقاتی و هم به‌عنوان ۱ تکنیک استریل کننده مفید است. لامپ‌های فلورسنت از توانایی اشعه ماورای بنفش برای تعامل با موادی به‌نام فسفر که نور مرئی ساطع می‌کنند، استفاده می‌کنند. در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای، لامپ های فلورسنت کم‌مصرف‌تر هستند

 خطرات: در انسان، قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض اشعه ماورای بنفش می‌تواند موجب اثرات مضر حاد و مزمن بر روی سیستم دیو به‌طوری‌که چشم و شبکیه شود. این خطر در ارتفاعات بالا افزایش می‌یابد و افرادی که در مناطق با عرض جغرافیایی بالا زندگی می‌کنند، جایی‌که برف زمین را تا اوایل تابستان می‌پوشاند و موقعیت خورشید حتی در اوج پایین است، به‌طور ویژه در معرض خطر هستند. برخی از عواقب منفی قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش عبارتند از:

 خط آفتاب‌سوختگی نشانه قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض اشعه گاما در کوتاه‌مدت است

 پیری زودرس و سرطان پوست از عوارض طولانی‌مدت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء ماورای بنفش هستند.

 برخی از داروهای خوراکی و موضعی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، قرص‌های ضدبارداری و محصولات بنزوئیک پراکسید و همچنین برخی از لوازم آرایشی ممکن است حساسیت پوست و چشم را به () در انواع پوست افزایش دهند.

 در صورت عدم استفاده از مهر حافظ چشم، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش خطر ابتلا به بیماری‌های بالقوه کورکننده چشم را افزایش می‌دهد.

 قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض اشعه ماورای بنفش می‌تواند به مشکلات جدی سلامتی از جمله سرطان منجر شود. سرطان پوست، شایع‌ترین سرطان در ایالات‌متحده است.

 سلول‌های سرطانی پوست به‌طور معمول روی سر، صورت، گردن، دست‌ها و بازوها تشکیل می‌شوند زیرا این قسمت‌های بدن بیشتر در معرض اشعه ماورای بنفش قرار دارند. بیشتر موارد ملانوم، کشنده‌ترین نوع سرطان پوست، در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود.

 هر کسی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود، اما در افرادی که:

 زمان زیادی را زیر نور خورشید می‌گذرانند یا دهد دچار آفتاب سوختگی و سوختگی شده‌اند؛

 پوست، مو و چشم‌های رنگ روشن دارند؛

 یکی از اعضای خانواده مبتلا به سرطان پوست شده‌اند؛

 بالای ۵۰ سال سن دارند؛

 این عارضه شایع‌تر است.

 برنزه شدن ۱ دفاع طبیعی بدن با تکیه بر ملانین برای کمک به محافظت از پوست در برابر آسیب بیشتر است. ملانین ۱ رنگ‌دانه شیمیایی در پوست است که اشعه ماورای بنفش را جذب کرده و نفوذ آن را به بافت‌ها محدود می‌کند. برنزه شدن زمانی اتفاق می‌افتد که رنگدانه‌های ملل این در سلول‌های بافت عمیق‌تر و پوست از طریق اشعه ماوراء بنفش فعال می‌شوند و سلول‌ها به سطح پوست مهاجرت می‌کنند. هنگامی‌که ۱ سلول که این سلول‌ها می‌میرند رنگدانه‌ها از بین می‌روند. افرادی که رنگ پوست روشن دارند رنگ‌دانه ملانین کمتری دارند، بنابراین اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش را به میزان بیشتری تجربه می‌کنند. استفاده از کرم ضدآفتاب روی پوست می‌تواند به جلوگیری از جذب اشعه درچه افرادی کمک کند.

 سوراخ اوزون

 تمام نوارهای پرتوهای فرابنفش به فیبرهای کلاژن آسیب می‌رساند و پیری پوست را تسریع می‌کنند. حمل () و هم () ویتامین () را در پوست از بین می‌برد که ممکن است باعث آسیب بیشتر شود. اشعه () می‌تواند باعث آسیب مستقیم () شود. این عامل مرتبط با سرطان، یکی از دلایل نگرانی درمورد تخریب لایه ازن و به‌اصطلاح سوراخ اوزون است. اصلی‌ترین عاملی که در سال‌های اخیر، هجوم پرتوهای فرابنفش را افزایش داده است.

 لایه ازن از ما دربرابر اشعه‌های مضر () خورشید محافظت می‌کند. اما با گذشت زمان، انتشار برخی مواد شیمیایی در محیط، به لایه ازن آسیب رسانده است. با نازک شدن لایه ازن، () بیشتری به سطح زمین می‌رسد. فرایندهای شیمیایی در اتمسفر فوقانی می‌توانند بر مقدار اوزون جوی تأثیر بگذارند. هر سال «سوراخ» ازن بر روی قطب جنوب و گاهی اوقات در مناطق پرجمعیت آمریکای جنوبی گسترش می‌یابد و آن‌ها را در معرض افزایش سطوح پرتوهای مضر () قرار می‌دهد.

 بسیاری از کشورهای جهان از جمله کانادا به این مشکل بی پرو بی پی برده‌اند و اقداماتی را برای محافظت از لایه اوزون در برابر آسیب‌های بیشتر انجام داده‌اند. تلاش‌ها عمدتاً بر کنترل تولید و استفاده از مواد شیمیایی ساخته‌شده برای آسیب رساندن به لایه ازن متمرکز شده‌است. این مواد شیم میای عمدتاً در تبرید و تهویه مطبوع استفاده می‌شوند.

 در سال ۱۰۰۰۹۸۷، کانادا یکی از ۲۴ کشوری بود که پروتکل مونترال را درمورد موادی که لایه اوزون را تخریب می‌کنند امضا کرد. این اولین تولد توافق بین‌المللی برای محدود کردن استفاده از مواد شیمیایی مخرب لایه اوزون بود. از آن زمان تاکنون، بیش‌از ۷۰ کشور پروتکل مونترال را امضا کرده‌اند.

 کانادا تولید تمام مواد شیمیایی مخرب لایه اوزون را متوقف کرده و اقداماتی را برای کنترل استفاده از آن‌ها از طریق مقرراتی انجام داده است که بخشی از قانون معاف حفاظت از محیط‌زیست کانادا است.

 شاخص ()

 چه چیزی باعث می‌شود که برخی روزها حتی در دمای ثابت، بیشتر از روزهای دیگر احساس سوختن کنید؟ پاسخ ممکن است در شاخص () نهفته باشد، ۱ مقیاس عددی که قدرت پرتوهای فرابنفش تولیدکننده آفتاب‌سوختگی را در مکان و زمان خاصی اندازه‌گیری می‌کند.

 شاخص () () ۱ شاخص ساده است که به‌طور مشترک از سوی سازمان بهداشت جهانی () ، برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد () و سازمان جهانی هواشناسی () برای اندازه‌گیری سطح قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش ایجاد شده‌است. () سطح تابش فرابنفش خورشیدی را در سطح زمین توصیف می‌کند و به هر ۲ تا تابش () و () بستگی دارد. سطوح تابش () و بنابراین مقادیر شاخص درطول روز متفاوت است. حداکثر اشعه سطح اشعه ماوراء بنفش معمولاً در دوره چهارساعته بین ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر رخ می‌دهد.

 این شاخص از ۰ تا مثبت ۱۱ تغییر متغیر است و در دسته‌های مختلف «قرار گرفتن در معرض» جای می‌گیرد که نشان‌دهنده پتانسیل اثرات مضر برای پوست و چشم است. () بالاتر به این معنی است که شدت تابش اشعه ماوراء بنفش خورشیدی قوی تر است و آسیب خورشید سریع‌تر رخ می‌دهد، که بر اهمیت اقدامات محافظتی در شرایط () بالا تأکید دارد.

 هر عدد متوالی نشان‌دهنده خطر بالاتر قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض اشعه است:

 ۰ تا ۲ (کرم) : حداقل خطر آفتاب سوختگی یا آسیب پوستی.

 ۳ تا ۵ (متوسط) : خطر سوختگی متوسط.

 ۶ تا ۷ (بالا) : احتمال سوختگی زیاد و مقداری آسیب نوری.

 حج ۸ تا ۱۰ (بسیار زیاد) : احتمال سوختگی های دردناک و تخریب پایدار سلولی بسیار زیاد است.

 ۱۱ (شدید) : خطرات فوق‌العاده بالای سوختگی و آسیب دائمی نور که می‌تواند به ملانوم منجر شود.

 بنابراین، برای سطوح مختلف جو شاخص، اقدامات متفاوتی پیشنهاد می‌شود که در زیر آورده شده‌است:

 الف) کم: عینک آفتابی و کلاه آفتابی توصیه می‌شود. اگر برای مدت طولانی بیرون از خانه هستید، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

 ب) متوسط: نزدیک ظهر به‌دنبال سایه باشید، از لباس‌های محافظ (مانند آستین بلند یا شلوار) ، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید کرم ضدآفتاب () را برای پوست روشن در نظر بگیرید.

 ج) بالا: قرار گ رفتم در معرض نور خورشید را نزدیک ظهر به حداقل برسانید، روی پوست در معرض آفتاب از کرم ضدآفتاب با () و از کلاه لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید.

 د) خیلی زیاد: قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده را در اواخر بعدازظهر به حداقل برسانید، از کرم ضدآفتاب با () روی پوست در معرض اشعه، لباس محافظ، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید. به‌دنبال سایه یا ماندن در داخل خانه در ساعات اوج اشعه ماوراء بنفش باشید.

 ه) شدید: از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید. از کرم ضدآفتاب () روی پوست در معرض کاه، لباس محافظ، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید. به‌دنبال سایه باشید تا یا تا حتی‌الامکان در داخل خانه بمانید. دما و شاخص اشعه ماوراء بنفش به‌هم مرتبط هستند، اما یکسان نیستند. ۱ روز گرم همیشه به‌معنای شاخص () بالا نیست و ۱ روز خنک لزوماً به‌معنای پایین بودن آن نیست. البته شاخص پر سنتز باز) فقط به دما بستگی ندارد و عوامل متعددی بر آن تأثیر می‌گذارد. برای مثال، زاویه خورشیدی در آسمان و بر شاخص () تأثیر می‌گذارد. هرچه خورشید بالاتر باشد، شاخص () بالاتر است. به‌همین دلیل است که این شاخص بدون توجه به دمای واقعی، در حوالی ظهر بالاتر می‌رود. حتی در ۱ روز خنک، زاویه بالای خورشید می‌تواند به شاخص () بالا منجر شود.

 ابرها می‌توانند تأثیر پیچیده‌ای بر شاخص () داشته باشند. ابرهای ضخیم ممکن است با مسدود کردن اشعه ماورای بنفش آن را او، درحالی‌که ابرهای نازک گاهی اوقات می‌توانند اشعه های () را با پرکننده کردنشان، تقویت کنند. به‌همین دلیل است که گاهی اوقات ۱ روز نیمه‌ابری می‌تواند شاخص () بالاتری نسبت‌به یک‌روزه صاف داشته باشد.

 ارتفاعات بالاتر به به‌معنای اتمسفر کم‌تر برای جلوگیری از اشعه ماورای بنفش است که به شاخص () بالاتر می‌انجامد.

 حتی در ۱ روز خنک در کوهستان، شاخص () می‌تواند به‌طرز شگفت‌آوری بالا باشد، هوای رقیق اجازه می‌دهد تا اشعه () بیشتری به ثبت برسد و خطر آفتاب سوختگی را افزایش دهد.

 لایه ازن نقش مهمی در جذب اشعه ما وراء بنفش دارد. تغییرات لایه ازن به‌دلیل نوسانات طبیعی یا فعالیت‌های انسانی می‌تواند بر شاخص () تأثیر بگذرد. لایه‌ی اوزن نازک تر به این معناست که اشعه ماوراءبنفش بیشتری مستقلاً تمام می‌تواند به زمین برسد.

 آب، ماسه و برف می‌توانند اشعه ماوراءبنفش هم مونا کز کنم و شاخص () را در آن مناطق افزایش دهند. ۱ کوه برفی یا ۱ ساحل شنی می‌تواند شاخص () بالاتری از آن‌چه انتظار دارید داشته باشد. سطوح بازتابنده، پرتوهای فرابنفش را منعکس و شدت آن‌ها را تقویت می‌کنند.

 رکورد دست کیست علامت سؤال

 و بالاترین شاخص () ثبت‌شده تاکنون در بولیوی ۴۳٫۳ در منطقه آتش‌فشان لیکن کاپور در ۲۹ دسامبر دوهزار و ۳ بوده‌است. این سطر سطح شدید () خطر شدید آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب و محافظ نشده را به‌همراه دارد.

 به‌طور معمول، بالاترین سطح () در جهان در کشورهای گرمسیری و ارتفاعات بالا رخ می‌دهد. برخی از مناطق جغرافیایی که برای رسیدن به شاخص‌های شدید () شناخته‌شده هستند، عبارتند از:

 ۱-مناطق شیلیایی، آرژانتینی و مناطق بولیوی آلتین پلانوی آمریکای جنوبی، با ارتفاع بیش‌از ۱۲ هزار پا. شاخص () در این‌جا به‌طور معمول در طول ماه‌های تابستان از ۲۰ تجاوز می‌کند.

 ۲-جنوب صحرای آفریقا، به‌ویژه در نامیبیا، به‌دلیل ارتفاع و نزدیکی به خط استوا. سطوح () اغلب در ساعات اوج روزانه بیش‌از ۱۵ است.

 ۳-بخش‌هایی از استرالیا به‌دلیل نازک شدن لایه اوزون در بالای این غار، دارایی تشر ربات شدید () هستند. برخی از مناطق استرالیا به‌طور متوسط اوج سرعت () بیش‌از ۱۲ را هرروز درطول تابستان تجربه می‌کنند. همچنین بیابان‌های وسیع استرالیا به‌دلیل شاخص () که مرتب به ۱۰ تا ۱۱ می‌رسد، شناخته شده‌است. آسا زمان صاف و شن و ماسه و بازتابنده، شدت اشعه فرابنفش را افزایش می‌دهد.

 ۴-در نزدیکی خط استوا، شاخص () به‌طور مداوم بالاست. پرتوهای خورشید در این‌جا مستقیم‌تر به زمین برخورد می‌کنند که به تشعشعات () قوی‌تر منجر می‌شود. کشورهای نزدیک به خط خط استوا اغلب شاخص () را در محدوده بسیار بالا تا تشدید تجربه می‌کنند. ارتفاعات بلند کوه‌های استوایی مانند کنیا، اندونزی و اکوادور نیز به‌طور منظم در حوالی ظهر به شاخص () ۱۴ یا بالاتر می‌رسند.

 ۵- در کوه‌های آند در آمریکای جنوبی، شاخص () اغلب بالای ۱۱ می‌رود. افزایش نقش مهمی در این پدیده دارد. هرچه بالاتر می‌روید، جو کم تراکم طرح می‌شود و به اشعه () بیشتری اجازه می‌دهد تا به ثبت برسد.

 افرادی که به مناطق پرخطر سفر می‌کنند، زمانی‌که نور خورشید شدیدتر است، باید با پوشیدن لباس‌های محافظ، محدود کردن بیرون از خانه بودند در ساعات ظهر و استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، دربر خبر قرار گرفتن در معرض بیش‌ازحد اشعه ماوراء بنفش احتیاط کنند. دوره‌های طولانی قرار گرفتن پوست محافظ نشده در معرض اشعه در این مناطق، می‌تواند به‌سرعت موجب آفتاب‌سوختگی، آسیب طولانی‌مدت پوست و درنهایت سرطان پوست شود.

 ( ۳) و فشارخون

 میانگین فشار سیستولیک و دیاستولیک و شیوع فشارخون بالا در برابر جهان ما متفاوت است. داده‌های منتشرشده حاکی از افزایش-فشارخون در فاصله های فزاینده از خط استوا است. به‌طور مشابه، فشارخون در زمستان بیشتر از تابستان است. همچنین فشارخون تحت تأثیر تغییرات رنگدانه‌های پوست قرار می‌گیرد. تغییر وضعیت کلسیم، ویتامین () و هرمن چون پاراتیروئید با فشارخون بالا مرتبط است و ممکن است بسته به عرض جغرافیایی و فعل متفاوت باشد. از آن‌جا که تغییرات نور فرابنفش بر ویتامین () و وضعیت هورمون پاراتیروئید تأثیر می‌گذارد و شدت نور () تحت تأثیر تغییرات فصلی و عرض جغرافیایی است، مشاهدات متفاوت ارتباط میان فشارخون و نور فرابنفش را نشان می‌دهد. این بحث این فرضیه را ارائه می‌کند که کاهش فتوسنتز اپیدرمی ویتامین () مرتبط با محتوای بالای من لنین پوست و یا کاهش شدت نور () در فواصل از خط استوا، به‌تنهایی یا زمانی‌که با کاهش کلسیم و ویتامین () در رژیم غذایی همراه باشد، ممکن است با کاهش ذخایر ویتامین () و افزایش ترشح هورمون پاراتیروئید مرتبط باشد. این تغییرات ممکن است رشد عضله صاف عروق را تحریک کرده و انقباض آن را افزایش دهد. بنابراین، شدت نور () و کارایی فتوسنتز اپیدرمی ویتامین () ممکن است به تنوع جغرافیایی و نژادی در فشار خون و شیوع فشارخون کمک کند.

 پی نوشت:

 ۱-ویتول ایگو ۱ اختلال خودایمنی مزمن است که باعث می‌شود لکه‌های پوست رنگ‌دانه یا رنگ خود را از دست بدهند. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که ملانوم اسیدها-سلول‌های پوست که رنگدانه‌ها را می‌سازند-مورد حمله قرار گرفت و از بین می‌روند و باعث می‌شود پوست به رنگ سفید شیری درآید. 

 

منبع : تجارت فردا
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه