ارسال به دیگران پرینت

برای دستگاه CNC، یو پی اس بهتر است یا استابلایزر؟

دستگاه‌های CNC نقش حیاتی در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، هوافضا و پزشکی ایفا می‌کنند. با توجه به حساسیت بالای این دستگاه‌ها به کیفیت جریان برق ورودی، محافظت از آنها در برابر نوسانات ولتاژ و قطعی برق از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی جامع این موضوع می‌پردازیم که برای دستگاه CNC، خرید استابلایزر بهتر است یا یو پی اس.

برای دستگاه CNC، یو پی اس بهتر است یا استابلایزر؟

دستگاه‌های CNC نقش حیاتی در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، هوافضا و پزشکی ایفا می‌کنند. با توجه به حساسیت بالای این دستگاه‌ها به کیفیت جریان برق ورودی، محافظت از آنها در برابر نوسانات ولتاژ و قطعی برق از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی جامع این موضوع می‌پردازیم که برای دستگاه CNC، خرید استابلایزر بهتر است یا یو پی اس.

ضرورت محافظت از دستگاه CNC

CNC مخفف Computer Numerical Control و به معنای کنترل عددی کامپیوتری است که برای کنترل و هدایت دستگاه‌های مختلف تراشکاری، برشکاری و حکاکی کاربرد گسترده‌ای دارند. در ماشین‌های CNC از نرم‌افزارهای از پیش برنامه‌ریزی‌شده برای کنترل حرکات ماشین‌های پیچیده از جمله آسیاب‌ها، تراش‌ها، و سایر ابزارهای برش استفاده می‌شود. انجام اتوماتیک فعالیت‌ها توسط این دستگاه‌ها موجب بالا رفتن سرعت و دقت در فعالیت‌های برش و حک می‌شود و خروجی مطلوبی تحویل داده می‌شود که توسط انسان قابل انجام نیست. چون کدهای نوشته شده در حافظه موقت دستگاه قرار می‌گیرند، در صورت قطع و وصل شدن جریان برق، طرحی که دستگاه در حال پیاده‌سازی آن می‌باشد از حافظه پاک شده و خسارت سنگینی به دنبال دارد.

ماشین‌های CNCدر فرآیندهای تولید در صنایع خودروسازی، ابزارسازی و ساخت تجهیزات الکترونیکی حساس، نقش حیاتی ایفا می‌کنند. این دستگاه‌ها از قطعات الکترونیکی حساس و موتورهای قدرتمندی تشکیل شده‌اند که نوسانات و افت ولتاژ برق می‌تواند به این قطعات آسیب جدی برساند. بسته به نوع دستگاه CNC، نوسان برق یا خاموش و روشن شدن دستگاه به ویژه در دستگاه‌های برش، منجر به آسیب رساندن به اجزای دستگاه خواهد شد.

عملکرد استابلایزر برای دستگاه CNC

استابلایزرها به عنوان تثبیت کننده ولتاژ یا محافظ ولتاژ برق شناخته می‌شوند. استابلایزر در اصل اتوترانسفورمری است که با داشتن یک سیستم کنترل، به صورت اتوماتیک عمل تثبیت دامنه ولتاژ را انجام می‌دهد. با تنظیم دامنه ولتاژ ورودی توسط استابلایزر، از دستگاه CNC تا حدودی در برابر نوسانات دامنه ولتاژ برق محافظت می‌شود. این دستگاه با ثابت نگه داشتن ولتاژ در محدوده ایمن، از آسیب دیدن قطعات الکترونیکی و موتورها تا حدی جلوگیری می‌کند و به افزایش طول عمر دستگاه کمک می‌کند.

در انتهای خطوط برق یا شهرک‌های صنعتی که تجهیزات پرمصرف و بارهای بزرگ در شبکه هستند، افزایش یا کاهش دائمی ولتاژ وجود دارد. استفاده از استابلایزر در مکان‌هایی که با مشکل افت و خیز دائمی ولتاژ مواجه هستند، یک راهکار کاربردی است.

استابلایزرها انواع مختلفی دارند که هرکدام بر اساس ویژگی‌هایی که دارند، کاربردهای متنوعی دارند.

انواع استابلایزر قابل استفاده برای دستگاه CNC

1-2

انواع استابلایزرها ویژگی‌ها و قابلیت‌های زیادی دارند که باعث می‌‌شود برخی به عنوان یک گزینه برای محافظت محدود از دستگاه CNC از آنها استفاده کنند. در این بخش انواع استابلایزر مناسب برای دستگاه CNC را معرفی می‌کنیم.

استابلایزرها در سه نوع اصلی رله ای، سروو موتوری و استاتیکی در بازار موجود هستند که با توجه به ویژگی‌های متفاوت هر نوع، کاربردهای مختلفی هم دارند.

اما استابلایزرهای سروو موتوری سه فاز از پرطرفدارترین و پرمصرف‌ترین نوع استابلایزر برای تجهیزات CNC هستند. بر خلاف انواع رله ای که ولتاژ را به صورت پله‌ای تثبیت می‌کنند، استابلایزرهای سه فاز سروو موتوری دامنه ولتاژ ورودی را به صورت پیوسته و با دقت مناسب تثبیت می‌کنند. در حالت حداکثر بار، قابلیت تثبیت ولتاژ در محدوده تقریبی 340 تا 430 ولت را دارند. از طرفی سرعت تثبیت ولتاژ در این نوع استبلایزرها نسبتا بالا است. همچنین پاورفکتور خروجی استابلایزرهای سروو موتری سه فاز 0.8 است و باعث می‌شود توان واقعی دستگاه به مقدار اسمی آن نزدیک باشد و توان بیشتری برای پشتیبانی از تجهیزات CNC داشته باشد.

تنوع توان استابلایزرهای سروو موتوری سه فاز باعث می‌شود که برای انواع دستگاه CNC قابل استفاده باشند.

معایب استفاده از استابلایزر برای دستگاه CNC

اگر چه تثبیت دامنه ولتاژ باعث افزایش نسبی عمر و کاهش آسیب دیدگی و خسارت به تجهیزات حساس CNC می شود، اما استابلایزرها محدودیت‌هایی هم دارند که در این بخش به آنها می‌پردازیم.

·   استابلایزر در زمان قطعی برق نمی‌تواند برق دستگاه CNC را فراهم کند. همچنین استابلایزرها قابلیت اتصال به موتور برق یا ژنراتور را ندارند تا به عنوان منبع انرژی جایگزین باشند.

·   کارشناسان توصیه می‌کنند که توان استابلایزر با دقت محاسبه شود. حتی با محاسبه دقیق توان نیز باید هنگام استفاده توجه داشته باشید که توان بدست آمده بر حسب VA حداکثر توان استبلایزر است و هیچگاه نباید بیش از 50 تا 60 درصد ظرفیت استابلایزر اشغال شود تا هم طول عمر استابلایزر بیشتر شود و هم بتواند جریان‌های لحظه‌ای را تحمل کند.

·   استابلایزرها ممکن است در هنگام کار، نویز و سر و صدای زیادی تولید کنند.

یو پی اس صنعتی؛ راهکاری کارآمد برای محافظت از دستگاه CNC

1-3

یو پی اس‌ها به نسبت سایر تجهیزات برق اضطراری، کامل‌ترین امکانات و تکنولوژی را دارند. انواع یو پی اس صنعتی که با برق سه فاز کار می‌کنند دارای تکنولوژی تبدیل دوگانه هستند که قابلیت حفاظت همه جانبه از تجهیزات پر مصرف و صنعتی را دارند. یو پی اس‌های صنعتی در توان‌های مختلف تولید می‌شوند و قابلیت محافظت و پشتیبانی از انواع تجهیزات CNC را دارا هستند.

مزایای استفاده از یو پی اس برای دستگاه CNC

استفاده از یو پی اس صنعتی برای دستگاه CNC مزایای متعددی دارد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

·   هیچ کدام از استبلایزرها برای افت و خیز ناگهانی ولتاژ مناسب نیستند اما یو پی اس قابلیت تثبیت افت و خیزهای ناگهانی ولتاژ را نیز دارد.

·   انواع یو پی اس سه فاز، تمام فاکتورهای حفاظتی از جمله محافظت در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه، دمای بالا و دشارژ عمیق باتری را دارند.

·   برخلاف مدار عملکرد انواع استبلایزر که دارای تاخیر است، یو پی اس‌ها بدون تاخیر و با سرعت بالا، چه در زمان اتصال برق و عملکرد تبدیل دوگانه و چه زمان انتقال منبع پشتیبان به باتری‌ها، عمل می‌کنند.

·   در صورت قطعی برق، یوپی اس از خاموش شدن ناگهانی دستگاه CNC و از دست رفتن اطلاعات جلوگیری می‌کند.

·   با استفاده از یو پی اس علاوه بر دامنه ولتاژ، سایر پارامترهای ولتاژ، شکل موج خروجی و همچنین فرکانس جریان تثبیت می‌شود و خرابی و هزینه‌ها به حداقل میزان ممکن کاهش می‌یابد و به افزایش طول عمر دستگاه کمک می‌کند.

معایب استفاده از یو پی اس برای دستگاه CNC

چالش اصلی استفاده از یو پی اس برای دستگاه CNC، قیمت گران‌تر آن نسبت به استابلایزر است. اما با توجه به قابلیت‌های بالا و محاسن متعدد آن، استفاده از یو پی اس یک سرمایه گذاری بلندمدت به شمار می‌رود.

همچنین یو پی اس‌ها باید در فواصل چند ماهه بازرسی و سرویس شوند تا در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض باتری اقدامات لازم انجام شود و از بروز آسیب جدی به یو پی اس‌ها پیشگیری شود. اما این هزینه نسبت به محاسن انجام آن، ناچیز است.

انتخاب گزینه نهایی

در نهایت، انتخاب بین یو پی اس و استابلایزر برای دستگاه CNC به بودجه شما بستگی دارد.

برای محافظت کامل و پشتیبانی از دستگاه CNC در برابر آسیب‌های مربوط به قطعی و نوسان برق، یو پی اس بهترین گزینه است. تنها در صورت مشکل کمبود بودجه، از استابلایزرهای سروو موتوری سه فاز برای تجهیزات CNC استفاده کنید؛ اما در نظر داشته باشید که زمان قطعی برق، از تجهیزات CNC پشتیبانی نمی‌کنند.

برای اطلاعات تکمیلی و دریافت مشاوره برای خرید یو پی اس یا استابلایزر برای دستگاه CNC خود، به وبسایت behrad.co مراجعه کنید.

 

به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • سبحانی ارسالی در

   به نظرم کارایی یو پی اس در این زمینه خیلی بهتره

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه