ارسال به دیگران پرینت

معرفی کتاب | معرفی کتاب چک لیست

چطور کارها را به شکل درست انجام دهیم؟ | معرفی کتاب چک لیست

چک لیست‌های خوب ذهن شما را از کارهای روزمره و بدیهی خالی می‌کنند و در نتیجه می‌توانید روی مسائل سخت‌تر تمرکز کنید. چک لیست‌ها تاثیر جادویی خود را در هر زمینه‌ای که تصور کنید، نشان می‌دهند.

چطور کارها را به شکل درست انجام دهیم؟ | معرفی کتاب چک لیست

معرفی کتاب چک لیست

چک لیست‌های خوب ذهن شما را از کارهای روزمره و بدیهی خالی می‌کنند و در نتیجه می‌توانید روی مسائل سخت‌تر تمرکز کنید. چک لیست‌ها تاثیر جادویی خود را در هر زمینه‌ای که تصور کنید، نشان می‌دهند.

چطور کارها را به شکل درست انجام دهیم

در میکروکتاب  چک لیست: چطور کارها را به شکل درست انجام دهیم  نوشته  آتول گاواندی ، می‌آموزید که چک لیست‌ها به چه دردی می‌خورند و چگونه چک لیست‌های ساده می‌توانند شما و زندگی‌تان را دگرگون کنند، همچنین با مثال‌هایی که در جهان حقیقی رخ داده، ارزش چک لیست‌ها را درک می‌کنید.

شما با شنیدن چک‌ لیست (The Checklist Manifesto) یاد چه چیزی می‌افتید؟ شاید وسایل مسافرت یا گردش! ولی می‌خواهیم به شما بگوییم که چک لیست‌ها در صنعت پزشکی و هواپیمایی هر روز جان هزاران نفر را نجات می‌دهند. چک لیست نیز لیست ساده‌ای است که شما می‌شناسید ولی به عنوان یک دستیار ماهر برای شما و ذهن‌تان کار می‌کند.

در شرایط بغرنج، مانند آنچه که اکنون کم و بیش همه صنایع و حرفه‌ها با آن روبه‌رو هستند، راهکار مشکلات، تکنیکال و دشوار است. اغلب راه‌های گوناگون و فراوانی برای رفع یک مشکل وجود دارد ولی به قدری در این پیچیدگی‌ها غرق می‌شویم که فراموش می‌کنیم قبل از هر کاری واضح‌ترین و منطقی‌ترین راه‌ها را تست کنیم. برای غلبه‌ بر این مشکل، از تجربه صنعت هواپیمایی استفاده کنید: چک لیستی آماده کنید که بتوانند از آن استفاده کنند و همزمان اطمینان یابند که همه کارهای لازم انجام شده ‌است. چک لیست‌ها، وسیله‌ای تجاری هستند که به فراموشی سپرده یا نادیده گرفته شده‌اند. زمان آن است که آن‌ها را از تنهایی خارج کنیم.

در قرن بیست و یکم شرایط ما این است: امروزه ما علم حیرت‌انگیزی را گردآوری کرده‌ایم. این علم را در اختیار تعدادی از کارآمدترین، حاذق‌ترین و سخت‌کوش‌ترین اشخاص جامعه قرار داده‌ایم و آنان با استفاده از آن، کارهای شگفت‌انگیزی انجام داده‌اند. با این وجود این علم اکثر غیرقابل کنترل است. بیشتر در همه زمینه‌ها، از پزشکی گرفته تا امور مالی و از کسب و کار گرفته تا دولت‌ها، خطاهای قابل اجتناب ویرانگر و ناامید کننده‌ای دیده می‌شود. علت آن هم واضح است: گنجایش و پیچیدگی آنچه می‌دانیم، از توانایی فردی ما برای استفاده درست، سالم یا قابل اطمینان از مزایای آن بالاتر رفته است. علم هم ما را نجات داده و هم باری به دوش ما گذاشته ‌است. به این معنی که به استراتژی مختلفی برای غلبه‌ بر شکست لازم داریم، یک استراتژی که مبتنی‌ بر تجربه باشد و همزمان با استفاده از مزایای علمی که داریم، نقایص انسانی ما را هم جبران کند. چنین استراتژی در حال حاضر وجود دارد و به قدری ساده است که کم و بیش مسخره به نظر می‌آید. حتی از عقیده برخی که سالیان پی در پی را با دقت صرف ایجاد مهارت‌ها و فناوری‌های پیشرفته کرده‌اند، احمقانه است. این استراتژی همان چک لیست است!

آتول گاواندی (Atul Gawande) نویسنده نیویورکر، استادیار دانشکده پزشکی و دانشکده بهداشت عمومی و جراح عمومی در بوستون، هاروارد است. وی دو جایزه ملی کسب کرده است و به عنوان یکی از سرشناس‌ترین جراحان دنیا شناخته می‌شود. آتول دو کتاب دیگر هم با نام‌های «یادداشت‌های یک جراح در باره عملکرد و پیچیدگی‌ها» و «یادداشت‌های یک جراح درباره یک علم ناقص» نگاشته است که تمامی کتاب‌های او جز پرفروش‌ترین‌های آمازون بوده است.

میکروکتاب‌های سبکتو در حقیقت چکیده‌ای مهم از کتاب‌ها هستند که شما بتوانید آن‌ها را در زمانی معقول بخوانید. همه ما در روز زمان‌های پرت زیادی داریم که می‌توانیم با میکروکتاب آن را به زمان طلایی تبدیل کنیم.

میکروکتاب‌ها شامل بخش‌های ثابتی هستند، در ابتدا توضیحاتی در مورد نویسنده وجود دارد چرا که وقتی شما با نویسنده آشنا باشید بهتر با کتاب ارتباط برقرار می‌کنید. در بخش بعدی، توضیحی کلی در مورد کتاب است که شما بتوانید در یک نگاه با مبحث کلی کتاب آشنا شوید و بخش آخر هم چکیده مفید آن است.

در بخشی از میکروکتاب چک لیست می‌خوانید:

ایده چک لیست شاید در دنیای پیچیده امروز یک مفهوم ساده و مضحک به نظر بیاید، اما شواهد حاکی از مفید بودن آن است. چک لیست‌های خوب ذهن شما را از کارهای روزمره و بدیهی خالی می‌کنند و در نتیجه می‌توانید روی مسائل سخت‌تر تمرکز کنید. تاثیر مفید چک لیست‌ها در سرمایه‌گذاری هم به همان اندازه صنایع هوایی و پزشکی به اثبات رسیده است. چک لیست‌ها تاثیر جادویی خود را در هر زمینه‌ای که تصور کنید، نشان می‌دهند و با پیچیده‌تر شدن روز افزون صنایع درآینده هم موثرتر خواهند بود.

«ما چک لیست‌ها را دوست نداریم. آن‌ها می‌توانند خسته ‌کننده باشند. چک لیست‌ها جذاب نیستند. اما من فکر نمی‌کنم موضوع در اینجا تنبلی باشد. این که مردم از نجات جان‌ افراد و پول‌سازی طفره می‌روند، دلیل عمیق‌تری دارد. آن‌ها استفاده از چک لیست را خجالت‌آور و مایه شرمندگی می‌دانند. چنین کاری با باورهای عمیق آن‌ها درباره نحوه برخورد الگوها و بزرگان، ‌کسانی که آرزو داریم مانند آن‌ها باشیم، با مشکلات و شرایط دشوار مغایرت دارد. بزرگان واقعی پر دل و جراتند و بداهه تصمیم می‌گیرند. آن‌ها پروتکل یا چک لیست ندارند. شاید لازم باشد طرز فکر ما درباره قهرمانی به روزرسانی شود.»

در سال 2001 پیتر پرونوست، یکی از متخصصان مراقبت‌های ویژه در بیمارستان جان هاپکینز، از حوادث ناشی از عفونت‌های ناشی از لوله‌های تزریقی در بخش مراقبت‌های ویژه نگران شده ‌بود. او در نهایت چک لیستی از اقدامات لازم برای پیشگیری از عفونت تهیه کرد:

- قبل از معالجه بیمار دست‌ها را با صابون بشویید.
- پوست بدن بیمار را با ضدعفونی کننده کلروکسیدین تمیز کنید.
- روی بیمار را با پارچه استریل بپوشانید.
- در زمان تزریق لوله، از ماسک، کلاه، پیشبند و دستکش استریل استفاده کنید.
- پس از تزریق، یک پارچه استریل روی منطقه تزریق قرار دهید.

منبع : کتابراه
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه