ارسال به دیگران پرینت

انواع قهوه | طرز تهیه انواع قهوه

اگه دوست داری همه مدل قهوه یاد بگیری درست کنی ببین! | انواع قهوه و طرز تهیه آن‌ها

انواع قهوه را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:قهوه‌های دمی: قهوه‌هایی که با عبور آب داغ از دانه‌های قهوه آسیاب شده تهیه می‌شوند.قهوه‌های اسپرسو: قهوه‌هایی که با عبور آب داغ تحت فشار از دانه‌های قهوه آسیاب شده تهیه می‌شوند.در این مطلب می خواهیم به رایج ترین انواع قهوه بپردازیم.

اگه دوست داری همه مدل قهوه یاد بگیری درست کنی ببین! | انواع قهوه و طرز تهیه آن‌ها

انواع قهوه و طرز تهیه آن‌ها

انواع قهوه را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:قهوه‌های دمی: قهوه‌هایی که با عبور آب داغ از دانه‌های قهوه آسیاب شده تهیه می‌شوند.قهوه‌های اسپرسو: قهوه‌هایی که با عبور آب داغ تحت فشار از دانه‌های قهوه آسیاب شده تهیه می‌شوند.در این مطلب می خواهیم به رایج ترین انواع قهوه بپردازیم.

گرچه پایه ی اغلب قهوه ها، اسپرسو است اما قهوه هایی هم هستند که پایه ی آن ها قهوه سیاه است و با قهوه سازهای دستی درست می شوند. پایه ی قهوه ای هم که در کافه ها سفارش می دهید اغلب قهوه اسپرسو است که با یک قهوه ساز خودکار تولید می شود.

در ادامه با انواع قهوه و طرز تهیه ی آن ها آشنا خواهیم شد.

۱- قهوه آفوگاتو ( Affogato Coffee )

انواع قهوه و طرز تهیه آن ها

قهوه آفوگاتو بیشتر در ایتالیا یافت می شود و به عنوانی نوشیدنی ای برای روزهای گرم تابستان سرو می شود. آفوگاتو را اغلب به عنوان دسر سفارش می دهند.

درست کردن آن کار نسبتاً ساده ای است. یک یا دو اسکوپ بستنی وانیلی را داخل یک لیوان تامبلر بریزید و یک یا دو شات اسپرسو هم روی بستنی بریزید. قهوه آفوگاتوی شما آماده است. با این دسر خوشمزه مهمانان تان را بعد از غذا غافلگیر کنید.

۲- قهوه آمریکانو ( Americano Coffee )

قهوه آمریکانو با آب و اسپرسو درست می شود. آمریکانو در واقع قهوه اسپرسویی است که به جای شیر، با آب درست شده. باور رایج این است که نام آن از عبارت «قهوه آمریکایی» (American Coffee) در دوران جنگ جهانی دوم گرفته شده، زمانی که آمریکایی ها برای اینکه قهوه ی بیشتری داشته باشند به اسپرسوهای خود آب اضافه می کردند و آنقدر به این کار عادت کرده بودند که وقتی به خانه های خود بازگشتند هم آن را ادامه دادند.

برای درست کردن قهوه آمریکانو کافی است آب را بجوشانید (حدود ۲۰۰ میلی لیتر)، یک دقیقه ای صبر کنید (از آب در حال جوش استفاده نکنید) و سپس آب را داخل یک فنجان یا ماگ بریزید. بعد از آن یک شات اسپرسو آماده کنید (۷۵ میلی لیتر یا بیشتر اگر می خواهید غلیظ تر باشد) و آن را روی آب داغ بریزید.

۳- قهوه کاپوچینو ( Cappuccino Coffee )

باور رایج این است که نام قهوه کاپوچینو از راهبان، به خاطر شباهت رنگ رداهای آن ها به رنگ این قهوه گرفته شده. کاپوچینو شبیه قهوه لاته است، با این تفاوت که کاپوچینو به جای لیوان تامبلر، در فنجان سرو شده و معمولاً کف شیر و پودر کاکائو روی آن ریخته می شود.

یک شات اسپرسو آماده کنید و آن را داخل یک فنجان بریزید. سپس شیر بخار داده شده را به آن اضافه کنید (۱۵۰ میلی لیتر) و کف شیر بخار دیده را روی آن بریزید. در آخر هم پودر کاکائو را روی نوشیدنی بریزید. قهوه کاپوچینوی شما آماده است.

۴- قهوه لاته ( Café Latte )

نام قهوه لاته از عبارت «قهوه شیر دار» به زبان ایتالیایی گرفته شده. این نوشیدنی اغلب با «هنر لاته» سرو می شود، یعنی باریستا سعی می کند هنگام ریختن شیر روی اسپرسو با آن یک طرح بسازد. لاته با دیگر انواع شیر مثل شیر سویا هم درست می شود.

برای درست کردن قهوه لاته از یک فنجان یا لیوان تامبلر استفاده کنید و یک شات اسپرسو داخل آن بریزید. سپس شیر را بخار دهید و روی آن بریزید (۱۵۰ میلی لیتر). در انتها با قاشق مقداری میکروفوم روی نوشیدنی قرار دهید.

۵- اسپرسو دوبل ( Double Espresso )

اسپرسو دوبل به قهوه ی غلیظی گفته می شود که فقط از دو شات اسپرسو (۱۵۰ میلی لیتر) تهیه شده. این نوع قهوه معمولاً در فنجان و به همراه کوکی سرو می شود. بسیاری از افراد اسپرسو دوبل خود را با یک قاشق شکر قهوه ای میل می کنند تا تلخی مزه ی آن کمتر شود.

۶- اسپرسو ( Espresso )

قهوه اسپرسو پایه ی بسیاری از انواع قهوه است. اما اگر بخواهیم مانند دیگر موارد این فهرست در مورد این نوع قهوه هم توضیحی دهیم باید بگوییم که همانطور که از اسمش پیدا است این قهوه با یک شات اسپرسو (۷۵ میلی لیتر) درست می شود. اسپرسو معمولاً بعد از غذا و به عنوان یک نوشیدنی مستقل خورده می شود.

۷- قهوه ایرلندی ( Irish Coffee )

در تهیه ی قهوه ایرلندی از ویسکی ایرلندی استفاده می شود. این نوع قهوه معمولاً در یک لیوان مخصوص سرو می شود، بسیار شیرین است و در اصل باید با ویسکی ایرلندی واقعی درست شود.

برای تهیه ی این نوع قهوه لیوان های قهوه را با ریختن آب جوش درون آن ها حرارت می دهند. آب لیوان را خالی می کنند و یک یا دو حبه قند درون آن قرار می دهند، سپس قهوه ی داغ را روی آن می ریزند (سه چهارم لیوان را پر می کنند). این ترکیب را آنقدر هم می زنند تا قندها آب شوند و یک شات ویسکی ایرلندی روی آن می ریزند (۳۰  میلی لیتر). در پایان هم سه قاشق غذاخوری خامه زده شده به نوشیدنی اضافه می کنند.

۸- پیکولو لاته ( Piccolo Latte )

پیکولو یک کلمه ی ایتالیایی به معنای «کوچک» است. پیکولو لاته در واقع نسخه ی کوچک تر قهوه لاته است و معمولاً با یک شات اسپرسو (۱۵۰ میلی لیتر) و ریختن شیر بخار داده شده (۱۵۰ میلی لیتر) بر روی آن تهیه می شود. در آخر هم می توانید روی نوشیدنی میکروفوم اضافه کنید.

۹- قهوه ماکیاتو ( Macchiato Coffee )

قهوه ماکیاتو معمولاً از یک شات اسپرسو تهیه می شود که روی آن کف شیر ریخته شده. در بسیاری از کشورها ماکیاتوی بزرگ سرو می شود که در واقع دو شات اسپرسو است که کف شیر روی آن ریخته می شود.

ماکیاتو را بیشتر آن دسته از علاقمندان اسپرسو دوست دارند که به دنبال یک مزه ی شیرین تر هستند. کف شیر به کمتر شدن مزه ی تلخ قهوه اسپرسو کمک می کند.

۱۰- قهوه ملانژ ( Melange Coffee )

قهوه ملانژه معمولاً در اتریش سرو می شود و شبیه به کاپوچینو است (با این تفاوت که پودر کاکائو روی آن ریخته نمی شود). مهم ترین تفاوت ملانژ این است که دانه های قهوه ی آن به نسبت کاپوچینو کمتر بو داده شده اند.

۱۱- قهوه موکا ( Moca Coffee )

قهوه موکا معمولاً ترکیبی از کاپوچینو و هات چاکلت است. این نوشیدنی به عنوان دسر یا یک قهوه ی سبک برای کم سن و سال ترها سرو می شود.

یک شات اسپرسو را داخل یک فنجان یا لیوان لاته ی کوتاه بریزید و یک قاشق شکلات یا پودر کاکائو در آن بریزید و هم بزنید. شیر بخار داده شده را اضافه کنید (۱۵۰ میلی لیتر) و روی آن میکروفوم بریزید. در انتها هم روی نوشیدنی، شکلات یا پودر کاکائو بپاشید.

۱۲- قهوه ریسترتو ( Ristretto Coffee )

ریسترتو نوعی قهوه است که از همان مقدار پودر قهوه ای درست می شود که برای تهیه ی اسپرسو استفاده می شود اما مقدار آب آن نصف مقداری است که در اسپرسو وجود دارد. اگر برای درست کردن قهوه از یک قهوه ساز خودکار یا کپسولی استفاده می کنید باید آن را به همین ترتیب تنظیم کنید.

اگر قهوه سازتان دستی است کافی است نصف آبی که معمولاً استفاده می کنید را بریزید. قهوه ریسترتو معمولاً بسیار غلیظ است و برای هر کسی مناسب نیست.

۱۳- قهوه ونیزی ( Viennese Coffee )

قهوه ونیزی یک نوع قهوه ی بسیار غلیظ است که با خامه ی زده شده مخلوط و روی آن پودر کاکائو یا سس شکلات ریخته می شود.

برای تهیه ی قهوه ونیزی، دو شات اسپرسو آماده کنید و آن را درون یک فنجان یا لیوان تامبلر بریزید. سپس خامه ی زده شده را داخل آن بریزید تا جایی که لیوان پر شود و در آخر هم روی آن پودر کاکائو بریزید.

انواع قهوه بر اساس روش دم کردن، نوع دانه‌ها و غلظت آنها دسته‌بندی می‌شوند.

بر اساس روش دم کردن

* قهوه ترک: دانه‌های قهوه را آسیاب کرده و با آب جوش دم می‌کنند. قهوه ترک غلیظ و تلخ است.

* قهوه فرانسه: دانه‌های قهوه را آسیاب کرده و با آب داغ دم می‌کنند. قهوه فرانسه غلیظ و خامه‌ای است.

* قهوه اسپرسو: دانه‌های قهوه را با فشار زیاد آب جوش دم می‌کنند. قهوه اسپرسو غلیظ و تلخ است و پایه بسیاری از نوشیدنی‌های قهوه‌ای مانند کاپوچینو، لاته و لته ماکیاتو است.

* قهوه آمریکانو: قهوه اسپرسو را با آب داغ رقیق می‌کنند. قهوه آمریکانو غلیظ‌تر از قهوه معمولی است، اما نه به اندازه قهوه اسپرسو.

* قهوه دمی: دانه‌های قهوه را در آب جوش دم می‌کنند و سپس صاف می‌کنند. قهوه دمی غلظت کمتری نسبت به قهوه ترک و فرانسه دارد.

* قهوه سرد: دانه‌های قهوه را آسیاب کرده و با آب سرد دم می‌کنند. قهوه سرد غلظت کمتری نسبت به قهوه‌های دمی دارد و طعم ملایم‌تری دارد.

بر اساس نوع دانه‌ها

* قهوه عربیکا: این نوع قهوه طعمی ملایم و عطر و بوی خوبی دارد.

* قهوه روبوستا: این نوع قهوه غلیظ‌تر و تلخ‌تر از قهوه عربیکا است.

* قهوه لیبریکا: این نوع قهوه ارزان‌تر از سایر انواع قهوه است و طعمی تلخ و تند دارد.

بر اساس غلظت

* قهوه لایت: این نوع قهوه غلظت کمتری نسبت به سایر انواع قهوه دارد.

* قهوه مدیوم: این نوع قهوه غلظت متوسطی دارد.

* قهوه دارک: این نوع قهوه غلظت بیشتری نسبت به سایر انواع قهوه دارد.

در ایران، قهوه ترک و قهوه فرانسه از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

منبع : روزیاتو
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه