ارسال به دیگران پرینت

گوگوش، داریوش و ابی | طرفداران گوگوش، داریوش و ابی

طرفداران گوگوش، داریوش و ابی نخوانند! | پشت پرده‌هایی از زندگی این سه خواننده‌ی پرطرفدار

عبدالجواد موسوی: تا همین چند روز پیش فکر می‌کردم آقای داریوش اقبالی در میان خوانندگان موسیقی پاپ فارسی یک استثناست.

طرفداران گوگوش، داریوش و ابی نخوانند! | پشت پرده‌هایی از زندگی این سه خواننده‌ی پرطرفدار

طرفداران گوگوش، داریوش و ابی نخوانند!

پشت پرده‌هایی از زندگی گوگوش، داریوش و ابی

عبدالجواد موسوی: تا همین چند روز پیش فکر می‌کردم آقای داریوش اقبالی در میان خوانندگان موسیقی پاپ فارسی یک استثناست.

این را از حیث شعور فرهنگی عرض می‌کنم و البته شعور سیاسی و اجتماعی. واگرنه از حیث صدا که کار اصلی ایشان است صدالبته که استثناست و منحصر به فرد. آفتاب آمد دلیل آفتاب. این مدعا نیاز به اثبات چون منی ندارد. نیم قرن حضور تاثیرگذار و گسترده او در بین مخاطبان خاص و عام موسیقی گواهی است آشکار بر این ادعا. اما آن چه من تا چند روز پیش فکر می کردم کاملا از جنس دیگری است. بگذارید مقدمه مختصری عرض کنم تا برسیم به اصل سخن. چهره‌های درخشان موسیقی ما و به ویژه موسیقی پاپ در عرصه خوانندگی آدم‌های غریزی هستند. یعنی اغلب آن ها تربیت آکادمیک ندارند. آموزش خاصی هم ندیده اند.

بی‌آبرویی گوگوش ۷۲ ساله با پسر ۳۰ ساله! | این پسر جای نوه‌شه!

سواد غیر موسیقایی هم ندارند. یعنی ادبیات هم نخوانده اند. چیزی از پیوند شعر و موسیقی هم نمی دانند اما با این حال در کارشان ممتازند و مثال زدنی. آقای هوشنگ ابتهاج می گفت در موسیقی ایرانی دو تن در ارائه شعر به مخاطب یگانه اند.

طرفداران گوگوش، داریوش و اِبی این متن را نخوانند!

یکی استاد غلامحسین بنان و یکی هم خانم گوگوش. جالب این که آقای ابتهاج می گوید این نکته را به خانم گوگوش هم گفتم که باورش نمی شد و می گفت: این را شما دارید می گویید؟ همین نکته یعنی خانم گوگوش که ایشان هم از پدیده های غریزی موسیقی ماست به جایگاه و پایگاه خودش و در ضمن هوشنگ ابتهاج وقوفی تمام داشت و می دانست تحسین شنیدن از زبان هوشنگ ابتهاج با کف و هورا کشیدن در شکوفه نو چه قدر فرق دارد.

البته خانم گوگوش هم درست مثل آقای داریوش اقبالی این میزان از ظرافت را مدیون هوش غریزی خود بود و نه دانش و یا تلاش و کوشش در این راه. اگر در خواندن ایشان و تحویل شعر به مخاطب لغزشی نیست و یا آن قدر اندک است که حکم النادر کالمعدوم بر آن جاری است به این دلیل است که او و یکی دو تن دیگر این قدر شعور و تواضع داشتند که برخلاف بسیاری از همکارانشان اولا می دانستند با چه شاعرانی باید کار کنند و دوم این که از راهنمایی ها و مشاوره های شاعرانشان بهره ها می بردند و گوش به حرف بودند.

به همین دلیل است که خانم گوگوش وقتی خودش دست به کار می شود و مثلا می خواهد دست به ابتکار بزند و تصنیف جاودانه مرغ سحر را بازخوانی کند آن افتضاح را بالا می آورد. و ظاهرا حتی کسی آن دور و بر نبوده که بگوید خواندن آن تصنیف جگرسوز آن هم در آن لوکیشن لاکچری اسباب طنز و فکاهه است. فکر کن شاعر از ظلم ظالم و جور صیاد می نالد و آن وقت خواننده محترمه ما با آن لباس مجلل و در آن کاخ مجلل تر می خواهد با خواندن این شعر تاثیر آن را دو چندان کند. یا آقای ابراهیم حامدی وقتی به حال خود رها می شود حرکات و سکناتی از او سر می زند که...بگذریم. از برخی از ترانه های جدید ایشان هم سخنی به میان نیاوریم بهتر است.

غرض این که تا وقتی خوانندگان غریزی ما به شاعران و سخنوران درست و حسابی اعتماد می کردند و گوش به حرف آن ها بودند کارشان ممتاز بود اما هرجا که خواستند خودشان اجتهاد کنند و کار شاعری و گاهی آهنگسازی را خود به عهده بگیرند نتیجه چندان جالب توجه نبوده و از قضا داریوش اقبالی از آن دسته خوانندگان باهوشی بود که توانایی های خودش را خوب می شناخت.

خیلی زود شاعران و آهنگسازان مورد اعتماد خود را پیدا کرد و بی اذن آن ها قدم از قدم برنداشت. تنها به صدای منحصر به فرد خود اتکا کرد و مزد زحمات و هوش و ذکاوتش را هم دریافت کرد. اما او فقط یک مجری بود. یک مجری که خوب می توانست حق شعر و کلمه را ادا کند. آن قدر هم زیرک بود که زیاد حرف نزند و مشتش را جلوی دیگران باز نکند. هر بار هم که حرف زد بازهم آن قدر تیزهوش بود که وارد مصادیق نشود. حرف های کلی بزند و بگوید من اصلا وارد جزئیات کار سیاسی نمی شوم. اگر هم حرفی زده ام صرفا یک نوع اعتراض هنری به وضع موجود بود.

همین زیرکی هم البته باعث می شد خیلی ها که با مواضع سراینده ترانه های او موافقتی نداشتند حساب داریوش را از شاعران ترانه های او جدا کنند و آن ترانه ها را صرفا یک نوع اعتراض هنری بدانند و نه چیزی بیشتر. و انصافا خود داریوش هم درکی بیش از این از ترانه هایش نداشت و به نوعی می توان گفت امثال آقایان جنتی عطایی و اردلان سرفراز رسما از آدم هایی مثل داریوش سوءاستفاده سیاسی خودشان را می کردند. آن ها عقاید و دانش سیاسی خود را در قالب ترانه بیان می کردند اما بعید می دانم خود داریوش هم خیلی متوجه آن چه می خواند می شد. این را فقط از سر حدس و گمان نمی گویم. مگر می شود نیم قرن مجری ترانه های جنتی عطایی باشی و بهترین آثارت متعلق به او باشد اما از نواده محمدرضا پهلوی حمایت کنی؟ زود وارد بحث شدم.

اما همه حرف همین بود. جنتی عطایی همان کسی است که وقتی در برنامه تلویزیونی فرمایشی به همراه همین جناب داریوش حضور پیدا کرد تا مدح و ثنای اعلیحضرت بگوید و به همین شرط از بند خلاصی یابد آرزوی مرگ می کرد.

به شهادت آن چه به دوستانش گفته است. بحث بر سر درستی یا نادرستی عقاید آقای جنتی عطایی نیست بلکه می خواهم عرض کنم انتظار این که مجری یک شعر به اندازه شاعرِ شعری که شعرش را اجرا می کند به آن شعر پای بند باشد و یا این که اصلا آن شعر را بفهمد انتظار بیهوده ای است. درست مثل این می ماند که مثلا از لیلا فروهر انتظار داشته باشیم چون فلان شعر حضرت مولانا را خوانده است پس به اندازه مولانا درک و دریافت عارفانه داشته باشد. شاید این مثال کمی بی رحمانه باشد اما خیلی هم بی ربط نیست. لااقل بعد از حمایت آقای اقبالی از نواده پهلوی خیلی این حرف حرف بی ربطی نیست.

عنایت بفرمایید که در این جا این نقد بیشتر متوجه صاحب این قلم است که چرا تا پیش از این گمان می برده آقای اقبالی یک استثناست. البته همان طور که گفتم هوش و ذکاوت ایشان را نمی توان منکر شد.

حتی چندی پیش هم وقتی در محاصره پرچم های شیر و خورشید قرار گرفت آن قدر زیرک بود که بگوید این پرچم ها متعلق به هیچ حزب و جناحی نیست و شیر و خورشید متعلق به همه ایرانیان است و کسی نمی تواند آن را به نفع حزب یا گروهی مصادره کند. خب، شاید شما هم جای من بودید این حرف ها را جدی تلقی می کردید و در دلتان می گفتید: جدی جدی این آدم با بقیه خوانندگان فرقی اساسی دارد. غرض از این حرف ها نه انکار هنرمندی جناب داریوش است و نه حتی موضعی علیه مواضع سیاسی اخیر ایشان. ایشان هم مثل هرکس دیگری می تواند هر موضعی که دلش خواست بگیرد، این حرف ها فقط تذکاری بود به خودم و امثال خودم تا از یاد نبرم و نبریم که هر کسی را باید به اندازه شان و منزلت حقیقی اش جدی گرفت و به همان اندازه از او انتظار داشت.

توضیح مهم و ضروری: در همان ابتدای یادداشت عرض کردم که اغلب آنهایی که در حوزه موسیقی پاپ فعال هستند چنین و چنان. گفتم اغلب تا اول آن که حکمی کلی صادر نکرده باشم و دوم آن که در حق آدم های شریفی مثل فرهاد مهراد اجحاف نکرده باشم. آدمی که علاوه بر دانش موسیقایی از فضیلت های دیگری نیز بهره مند بود و به شدت قابل احترام.

توضیح مهم تر و ضروری‌تر: امیدوارم آن هایی که این مطلب را می خوانند با دقت بخوانند و از دل آن تعریف و تمجید از پرچم سلطنت طلبان و ستایش ضد انقلاب بیرون نیاورند. همه سعی صاحب این قلم این است در روزگاری که بی انصافی سکه رایج روزگار ماست منصف باشد و امیدوارم خداوند به همه ما این موهبت را ارزانی دارد. ایدون باد.

توضیح مهم تر و ضروری‌تر دو: بزرگواری که احترام ایشان بر من واجب است تذکری داد که فکر می کنم اشاره به آن از اوجب واجبات است. ایشان فرمودند با این متر و معیاری که تو دست گرفته ای بسیاری از ارباب سیاست و فرهنگ در داخل کشور هم شامل آن می شوند. عدم اشاره به آن ها دال بر تطهیر داخلی ها نشود. حق با ایشان است. این را هم گفتم تا نکته ای جا نیفتاده باشد.

(این مطلب صرفا از وب‌سایت خبرآنلاین بازنشر شده است)

 

منبع: خبر آنلاین
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   يعني ادعا داري تو مي فهمي امثال داريوش نمي فهمد چه مي خواند؟ فکر نکنم امثال تو بهتر بفهمي

  • بهمن ارسالی در

   اتفاقا بهترینن خصوصا خانم گوگوش.تاحالا هم هیشکی نتونسته جاشو بگیره.

   • ناشناس ارسالی در

    برمنکرش لعنت

  • امیر ارسالی در

   یاوه گفتی ویک مشت چرت وپرت

  • ناشناس ارسالی در

   قصد نگارنده این مقاله فقط جذب مخاطب است من که در این مقاله جزء بازی با کلمات چیز جدیدی به چشمم نخورد چون نگارنده میداند مردم دیگر خبر نمیخوانن مخصوصا مقاله این آقایان را ولی جناب نویسنده محترم با استفاده از سه تا نام سعی بر ترغیب کردن مخاطب به کاووش این مقاله سوق داده که این رندی در اکثر نویسندگان در فضای مجازی است که فکر نمیکنم خیلی قابل افتخار باشد پایدار باشید

  • علی ارسالی در

   خدا لعنتشون کنه

  • ناشناس ارسالی در

   گوگوش فاحشه هست

  • ناشناس ارسالی در

   خوب بانوشتن این متن چی گیرشماامد معلومه که هوش وذکاوت شماخیلی بیشتره

  • محسن ارسالی در

   لعنت به همشون

  • علی ارسالی در

   خاک بر سر همشون

   • ناشناس ارسالی در

    خاک بر سر تو نفهم

  • مسعود ارسالی در

   پشت پرده زندگی و ارتباطات و لابی های سران اختلاس گر رو هم جهت اطلاع مردم بنویسید

  • ناشناس ارسالی در

   عجب چرتی فرمودی

  • ناشناس ارسالی در

   خاک بر سرشون و تتلو فاسد

  • ناشناس ارسالی در

   داریوش،ابی‌وگوگوش،
   بهر‌حال‌جایگاه،وطرفداران‌خودشون‌رو‌دارن
   ،وبقول‌معروف‌اردشون‌رو‌هم‌الک‌کردن،‌
   اگر‌قرار‌بوده‌به‌نون‌ونوایی‌برسن‌هم‌رسیدن‌ولی جاشون جهنمه

  • ناشناس ارسالی در

   تو خوبی خاک بر سر همشون وطن فروش های فاحشه

  • حسین ارسالی در

   شما ها خوبین!!!

  • ناشناس ارسالی در

   اسب کوری رادرشب ظلمانی سوارید
   به حرف کسی هم گوش نمی کنید
   چون خود را علامه دهر می بینید
   راه خودتان رابرترین راه‌ها می بینید
   به راه دیگران اصلا توجه نمی کنید

  • ناشناس ارسالی در

   چون مردمی هستن و طرفدار ملتن،مثلا به خیال خودتون دارین تخریبشون میکنین.بهتره بروید کمی هم درمورد باطن و اصالت مداحا بنویسی اقای با فهم.

  • ناشناس ارسالی در

   چند دفعه خوندم ببینن چی میگی فقط چرت و پرت اخرش خندم گرفت از این همه مزخرف

  • ناشناس ارسالی در

   لابد شماها خوبید و ذات دارید

  • علیرضا ارسالی در

   نویسندگی وخبرنگاری قبلا قداست داشت اماحالا نویسنده وخبرنگار بابت یک فلافل حاضراست خودش راهم ازبین ببردومضحکه خاص وعام شود مانند نویسنده این متن

  • مجید. ارسالی در

   برو بابا جواد جون.

  • A.m.s ارسالی در

   حالا دیگه همه برای ما شدن منتقد و معترض روشنفکر به شما چه مربوطه؟ یک نفر اون سر دنیا یه همچین راهی رو دوست داره چرا همش ستون تو کار بقیه ست؟دست بردارید از فضولی

  • آی کیوو ارسالی در

   نوشته ای پر از تشویش وتناقض،

  • Reza ارسالی در

   خوب حالا فکر کردید با این نوشته ها تون تونستید نظر هواداران این سه هنرمند تغییر دهید..عجب تصور باطلی

  • امیر ارسالی در

   اگر یه مثنوی 70منی هم دنبال این سه عزیز بگید بازم همه عاشق اینها هستند دیگه فکر نکنم مادر پیدا شود فرزندی مثل اینها بیاورد

  • صفی الله ها شم پور ارسالی در

   این سه نفر توی قلب وروح ایران وایرانی جای دارن مخصوصا داریوش عزیز هیچ نوشته و هیچ چیزی انها را نمی تواند بی ارزش کند دل جایگاه مهر است و مهر همینها .

  • محمد ارسالی در

   کسی که از بیکاری نشستی این اراجیف رو نوشتی خودت چه تحصیلات آکادمیکی در زمینه موسیقی داری؟اینها اعتبار موسیقی ایرانن

  • علیرضا بالابیگ زاده ارسالی در

   عجب خری هستین که به داریوش بزرگ توهین میکنید

  • ناشناس ارسالی در

   من ب این توضیحات میگم سفسطه کردن برای دیگران

  • رها ارسالی در

   مردم حسودشدن شدید

  • ناشناس ارسالی در

   گاهی افراد برای فرار از خطر کاری میکنند که کم خطرتر نیست و این هم انتخاب غلط انهایی است که به رضا پهلوی وکالت می‌دهند

  • حمید ارسالی در

   خواننده هااکثرابیسوادهستندعلی الخصوص داریوش و...

   • داوود ارسالی در

    هر سه تاشون خیلی آغا هستن

  • ایران ارسالی در

   چه جالب چون وکالت داد شد بد 😁😁 اگه تخریب میکرد به جا وکالت میشد آدم خوبی بود سوختن میاد

  • فرامرزداودی سبزوار ارسالی در

   بابا بخدا شماکه بهتراز من که داریوس رانمیشناسید، یک فرصت طلب بود وهست،ازبچگی باه بزرگ شدیم،

  • ناشناس ارسالی در

   میگم تو حرف نزنی کسی نمیگه لالی بنجل

  • علی اصغر همدانی ارسالی در

   سه بی وطنِ وطن فروش و تن فروش!!!
   چه ترکیب گویایی؟؟
   گوگوش
   داریوش
   اِبی
   گدا/داگ!!!

  • شما اگه حرف نزنید کسی نمیگه لاالی این سه هنرمند ارا نمیتوانید با این حرفهای یه من غاز. خراب کنید کنید ارسالی در

   اگه حرف نزنید کسی نمیگه لالی این سه خواننده محبوب را نمی تواند از قلب مردم پاک کنید چون ما همه دوستشون داریم

  • ناشناس ارسالی در

   اولا که داریوش باسوادها واون موقع که پدر تو گوسفند می چروند،داریوش در دانشگاه درس می خواند

  • هم وطن ارسالی در

   الان اکثریت مردم باسواد و شعور و فهم دارن گذشت زمان درتاریخ بهترین شاهدان خواهد بود زنده باد مردم ایران

  • فریده ارسالی در

   سفسطه نکن آقا! من فک میکنم هیچ خواننده ایی تا معنی و مفهموم شعری رو نفهمه و دوس نداشته باشه اجرا نکنه اونم داریوش بزرگ

  • علا ارسالی در

   عغتن

  • ناشناس ارسالی در

   دوران امثال گوگوش،ابی و داریوش گذشته و آنها نباید خود را به عنوان سلبریتی نمایش دهند! آزادی خواهان و دموکراسی و جدایی طلبان دین از سیاست امروز که محصل دانشجو، و از تمام اقشار جامعه می باشند، هرگز خواهان آزادی بی معنی،باز شدن کاباره ها و مشروب فروشی و... نیستند الان هدف نجات ایران و برگرداندن آن به مسیری است که هیچگونه تلف وقت، سرمایه و ... در آن نباشد و با استفاده از علم و عقلانیت و متخصصین مردم و وطن دوست، به سرعت در جهت پیشرفت و ترقی و رفاه مردم حرکت نماید.

  • غلام ارسالی در

   مفسد های فاحشه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی