ارسال به دیگران پرینت

خشک‌کن‌های ناخن یو وی | آسیب های خشک‌کن‌های ناخن یو وی

آسیب جدی خشک‌کن‌های ناخن یو وی (UV) به دی ان ای (DNA) | باعث جهش در ژن می شود!

اخیرا در بین بانوان خیلی مد شده است که حتما ناخن مانیکور شده و ژلش شده داشته باشند که برای این عمل نیاز به دستگاه خشک‌کن‌های یو وی دارد. در ایم مطلب از عوارض این دستگاه می گوییم.

آسیب جدی خشک‌کن‌های ناخن یو وی (UV) به دی ان ای (DNA) | باعث جهش در ژن می شود!

 آسیب های خشک‌کن‌های ناخن یو وی

اخیرا در بین بانوان خیلی مد شده است که حتما ناخن مانیکور شده و ژلش شده داشته باشند که برای این عمل نیاز به دستگاه خشک‌کن‌های یو وی دارد. در ایم مطلب از عوارض این دستگاه می گوییم.

محققان دریافتند خشک‌کن‌های ناخن یو وی (UV) می‌توانند باعث آسیب به دی ان ای (DNA) و جهش شوند.

از زمان ورود این دستگاه‌ها به بازار (تقریبا در سال ۲۰۱۰)، مانیکورهای ژلی به یک عنصر اصلی در سالن‌های ناخن در سراسر ایالات‌متحده و بسیاری از نقاط جهان تبدیل شده‌اند که به راحتی می‌توان دلیل آن را فهمید.در مقایسه با لاک‌های سنتی، انواع ژل در برابر آسیب و لکه مقاوم‌تر هستند و تا زمانی که لاک را از روی ناخن‌های خود پاک نکنید، درخشندگی خود را حفظ می‌کنند.

اگر شما زمان کافی ندارید و فرد عجولی هستید، لازم نیست یک ساعت یا بیشتر صبر کنید تا ژل مانیکور خشک شود. به جای اینکه منتظر بمانید تا ژل مانیکور به‌طور طبیعی خشک شود، دستان خود را زیر نور UV قرار می‌دهید، این نور مواد شیمیایی داخل ژل را فعال می‌کند و باعث سفت شدن آن می‌شود.

در حالی که خطرات اشعه ماوراء بنفش - به ویژه در برنزه کردن - به خوبی شناخته شده است، دانشمندان پیش از این تحقیق نکرده بودند که چگونه نورهای فرابنفش مورد استفاده برای ژل مانیکور نیز ممکن است بر پوست انسان تاثیر بگذارد.

ممکن است فکر کنید آنچه ما در مورد تخت‌های برنزه می‌دانیم در اینجا کاربرد دارد اما دستگاه‌های مورد استفاده در سالن‌های ناخن طیف متفاوتی از نور ماوراء بنفش را ساطع می‌کنند.

چرا ناخن های دستم شکلشون تغییر کرده؟ | هشداری که باید جدی بگیرید

گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو پس از خواندن مقاله‌ای در مورد یک شرکت‌کننده مسابقه زیبایی که به نوعی نادر از سرطان پوست تشخیص داده شده بود، تصمیم گرفتند این دستگاه‌ها را مورد مطالعه قرار دهند.

محققان با استفاده از ترکیب‌های مختلف سلول‌های انسان و موش دریافتند که یک جلسه ۲۰ دقیقه‌ای با خشک‌کن لاک ناخن با اشعه ماوراء بنفش منجر به مرگ ۳۰ درصد از سلول‌های یک ظرف پتری شد. در سه جلسه ۲۰ دقیقه‌ای متوالی، ۶۵ تا ۷۰ درصد از سلول‌های در معرض آن از بین رفتند. در میان سلول‌های باقی‌مانده، محققان شواهدی از آسیب میتوکندری و DNA، علاوه بر جهش‌هایی که در بیماران سرطان پوست دیده شده است، مشاهده کردند.

محققان هشدار دادند که نتایج تجربی ما و شواهد قبلی نشان می‌دهد که تشعشعات ساطع شده از خشک‌کن‌های لاک ناخن UV ممکن است باعث سرطان دست شوند و خشک‌کن‌های ناخن UV، مشابه تخت‌های برنزه کننده خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

آنان هشدار دادند، قبل از اینکه بتوانند به‌طور قطعی بگویند استفاده از دستگاه‌های خشک‌کننده اشعه ماوراء بنفش منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود، به یک مطالعه اپیدمیولوژیک طولانی‌تر نیاز است.

آنان افزودند: «احتمالاً تکمیل چنین مطالعاتی حداقل یک دهه طول می کشد و متعاقباً نتایج آن اطلاع رسانی می‌شود». 

با لاک زدن این سم خطرناک را وارد بدنتان میکنید | اتفاقات بد پس از لاک زدن

شاید فکر کنید توصیه این است که از خشک‌کن‌های UV اجتناب کنید اما این کار چندان ساده نیست.

ژل مانیکور به دلایلی به یک استاندارد صنعتی تبدیل شده است. برای بسیاری از افراد، لاک ناخن معمولی بعد از یک روز ظاهر زیبای اولیه را ندارد بنابراین به نظر این افراد مانیکور سنتی اغلب ارزش وقت، هزینه یا تلاش را ندارد.

نتایج این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

منبع: همشهری
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی