ارسال به دیگران پرینت

بازنشستگان | حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان

تکلیف حقوق بازنشستگان مشخص شد | مبلغ‌حقوق‌ تصویب شد

تکلیف حقوق بازنشستگان مشخص شد در ادامه خبر جزییات بیشتر را بخوانید

تکلیف حقوق بازنشستگان مشخص شد | مبلغ‌حقوق‌ تصویب شد

تکلیف حقوق بازنشستگان مشخص شد در ادامه خبر جزییات بیشتر را بخوانید

حقوق بازنشستگان مسئله پر چالش همه دولت ها بوده است . مقدار دریافتی حقوق بازنشستگان همیشه موجب نارضایتی قشر عظیمی از بازنشستگان است زیرا بازنشستگان بر این اعتقادند که مبلغ حقو بسیار ناچیز است . تعیین میزان حقوق بازنشستگان در اواخر هر سال با تنش همراه است. طبق نظر کارشناسان حقوق بازنشستگان با فرمول جدید بیشتر می شود. جزئیات جدید از حقوق بازنشستگان را بخوانید

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲، فقط ۲۰ درصد افزایش حقوق برای شاغلان و بازنشستگان درنظر گرفته است؛ این درحالیست که بسیاری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق‌های لشگری و کشوری، حداقل‌بگیر هستند و با بیست درصد افزایش، حقوق‌شان به خطر فقر نمی‌رسد.

تاریخ واریز حقوق و مطالبات بازنشستگان تأمین اجتماعی اعلام شد+ جدول

محمدی (یک بازنشسته فرهنگی) با اشاره به الزامات قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گوید: براساس مواد ۱۲۵ و ۶۴ این قانون، افزایش حقوق سالیانه باید متناسب با نرخ تورم باشد؛ ضمن اینکه حقوق بازنشستگان و شاغلان باید متناسب‌سازی شود.

بازنشسته ادامه داد: وقتی تورم بالای ۵۰ درصد است و آمارهای رسمی همه‌ی مرزهای سابق را پشت سر گذاشته‌اند، چگونه افزایش حقوق را ۲۰ درصد در نظر گرفته‌اند؛ قانون این اجازه را نمی‌دهد!

خبر فوری برای بازنشستگان | کدام گروه از بازنشستگان عیدی سه برابر می‌گیرند؟

محمدی به تورم بالای ۶۳ درصد خوراکی‌ها در آذر اشاره می‌کند و می‌گوید: بیست درصد افزایش حقوق، حتی یک‌سوم گرانی‌ها را پوشش نمی‌دهد؛ با این افزایش شاغلان و بازنشستگان بیشتر از قبل به زیر خط فقر سقوط می‌کنند.

 

این بازنشسته از نمایندگان مجلس درخواست دارد افزایش حقوق را در لایحه بودجه اصلاح کنند و لااقل به سطح تورم رسمی برسانند. او تاکید می‌کند: البته بسیاری از نمایندگان در روزهای اخیر انتقاد کرده‌اند که کف ۷ میلیون تومانی حقوق ناچیز است و باید زیاد شود؛ نامه‌نگاری‌هایی نیز توسط کانون‌های بازنشستگانم و فعالان صورت گرفته؛ امیدواریم کف حقوق و درصد افزایش متناسب با تورم و خط فقر ۱۵ میلیون تومانی اصلاح شود؛ هیچ مزدبگیری نباید زیر ۱۵ میلیون تومان حقوق بگیرد.

طبق تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۲ «ضریب حقوق گروههای مختلف حقوق‌بگیر به میزان متوسط ۲۰درصد براساس آخرین حکم کارگزینی به گونه‌ای افزایش یابد که مجموع حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی، پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص) و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسب مدت کارکرد، از هفتاد میلیون ریال کمتر نباشد.» 

طبق لایحه، حقوق تا سقف هفت میلیون تومان از مالیات معاف خواهد بود و حق عائله‌مندی و حق اولاد هم به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت. 

همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۲، دولت رشد ۲۰ درصدی ضریب حقوق در حکم بازنشستگان را در نظر گرفته است در لایحه بودجه آمده: «حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوقهای بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوقهای بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرایی، به میزان متوسط ۲۰درصد افزایش می‌یابد به نحوی که پس از اعمال این افزایش، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوقهای بازنشستگی مذکور، متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از ۶۳ میلیون ریال کمتر نباشد.»

حقوق بازنشستگان چطور تامین می شود؟

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ حکم‌ حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوقهای‌ بازنشستگی‌ مذکور، متناسب‌ با سنوات خدمت‌ قابل‌ قبول، از شصت‌ و سه‌ میلیون ریال نباید کمتر باشد.

 

دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد داد متوسط حقوق کارمندان 20 درصد براساس آخرین حکم کارگزینی به گونه‌ای افزایش یابد که مبلغ قرارداد کمتر از هفت میلیون تومان نباشد.

متن لایحه بودجه 1402 آمده است: ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر به میزان متوسط 20 درصد براساس آخرین حکم کارگزینی به گونه‌ای افزایش یابد که مجموع حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص) و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد از 70 میلیون ریال (هفت میلیون تومان) کمتر نباشد.

بر اساس بند 2 تبصره 12 لایحه بودجه 1402 حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوقهای‌ بازنشستگی‌ کشوری‌ و لشکری‌ و سایر صندوقهای‌ بازنشستگی‌ وابسته‌ به‌ دستگاههای‌ اجرایی‌، به‌ میزان متوسط‌ بیست‌ درصد (٢0%) افزایش‌ می‌یابد به‌ نحوی‌ که‌ پس‌ از اعمال این‌ افزایش‌، حکم‌ حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوقهای‌ بازنشستگی‌ مذکور، متناسب‌ با سنوات خدمت‌ قابل‌ قبول، از شصت‌ و سه‌ میلیون ریال کمتر نباشد.

از آنجایی‌که که پرداخت مستمری آذر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی در بیستم آذرماه آغاز شد و تا سی‌ام ادامه داشت؛ حالا انتظار می‌رود فردا حقوق دی ماه 1401 به حساب بازنشستگان واریز شود.

زمان واریز حقوق دی ماه بازنشستگان فرا رسید؟ از آنجایی‌که که پرداخت مستمری آذر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی در بیستم آذرماه آغاز شد و تا سی‌ام ادامه داشت؛ حالا انتظار می‌رود فردا حقوق دی ماه ۱۴۰۱ به حساب بازنشستگان واریز شود.

در ماه قبل، مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در بیستم به حساب آنان واریز شد. این پرداختی به ترتیب حروف الفبا انجام گرفت. همچنین، آنطور که در خبرها آمده بود یک ماه از معوقات مزدی بازنشستگان سایر سطوح نیز همراه با مستمری آذر پرداخت شد؛ این بازنشستگان در این ماه علاوه بر مستمری ماهانه، مابه‌التفاوت ۱۰ درصد و ۳۸ درصد را برای اردیبهشت دریافت کردند.

حقوق بازنشستگان

افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان

در حالی انتظار می‌رود که حقوق دی ماه بازنشستگان به ترتیب حروف الفبا انجام گیرد که آخرین اطلاعات منتشر شده حکایت از این دارد که بر اساس احکام اصلاح شده جدید ‌حقوق بازنشستگان شامل افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۱۵ هزار تومان شده است. طبق احکام صادر شده، بازنشستگان تامین‌اجتماعی از ۲۰ تا ۳۱ شهریور ماه (بر اساس حروف الفبا) حقوق و مزایای خود را با اعمال ۳۸ درصد افزایش به علاوه ۵۵۰ هزار تومان دریافت ‌می‌کنند.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان برای سال آینده رسانه‌ای شد که جزئیات آن حکایت از این داشت که مبلغ حقوق بازنشستگان با افزایش دو میلیون تومانی به ۹ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۲۰۰ تومان برسد

این در حالیست که در سال گذشته، حقوق بازنشستگان هفت میلیون و ۱۵۰ هزار تومان تعیین شده بود و در ابتدای امسال هم با اندک افزایشی به هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

با اینحال، پیش‌بینی نهادهای پولی و مالی بین‌المللی از ادامه تورم بالا در اقتصاد ایران حکایت دارد. صندوق بین‌المللی پول هم اعلام کرده که اگر تحولی همچون رفع تحریم‌ها در ایران رخ ندهد، تورم بالای ۵۰ درصد برای دو سال آینده ادامه خواهد داشت. با وجود این نرخ تورم، کارشناسان اقتصادی و فعالان کارگری نگرانی خود را نسبت به این موضوع که افزایش حقوق پاسخگوی نیاز بازنشستگان نباشد، ابراز کرده‌اند. این موضوع در سال جاری سبب شده که بازنشستگان به شغل دوم یا سوم روی بیاورند که خود به تشدید پدیده زمان‌فروشی دامن زده است. برخی اقتصاددانان نیز بر این باورند که ۳۰ درصد از خانوار ایرانی از فقر درآمدی وارد فقر زمانی شده‌اند که نتیجه‌ای جزء فروپاشی خانوار در پی نخواهد داشت.

درباره حقوق بازنشستگان کشوری، اطلاعات دیگری منتشر شده که نشان می‌دهد هم‌اکنون بیش از ۱۷هزار میلیارد تومان حقوق بازنشستگی به طور ماهانه پرداخت می شود. آنطور که مقامات صندوق کشوری می‌گویند۹۰ درصد یا بیشتر این میزان حقوق هم توسط دولت تامین می‌شود. بنابراین آنها بر این باورند که صندوق باید در یک برنامه ۵ساله دقیق و کارشناسی در حوزه اقتصادی خود تحول ایجاد کند و سهم این بخش را از منابع حقوق بازنشستگان به شدت افزایش دهد تا پاسخگوی نیازهای آتی بازنشستگان باشد.

همچنین طبق تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است. این در حالی است که، حداقل حقوق پایه، مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ است که بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

اساس این توضیحات، عیدی کارمندان و کارگران در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود.به همین دلیل در این مقاله، به منظور بررسی مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با بیست سال سابقه، ابتدا به توضیح تفاوت بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی پرداخته، سپس، در مورد میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ و زمان واریز عیدی ۱۴۰۲بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

بسیاری از ما در اخباری که هر روزه از طریق رسانه ها دیده، شنیده یا مطالعه می کنیم، با دو کلمه « بازنشستگان تامین اجتماعی » و « مستمری بگیران تامین اجتماعی » برخورد داشته و در نتیجه با این سوال مواجه شده ایم که آیا این دو کلمه یک معنا داشته یا دارای معانی متفاوتی می باشند؟

منبع: بازار بورس
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • محمد ارسالی در

   لطفاً حقوق ما بازنشستگان مستمری بگیر حداقلی بگیر تامین اجتماعی را افزایش دهید و همسان سازی کنید حقوق ما کفاف زندگی را نمیده فقط اجاره منزل است که پرداخت میکنیم چرا دولت بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را نمیدهد تا حقوق ما بازنشستگان مستمری بگیر حداقلی بگیر تامین اجتماعی را همسان سازی کنند ظلم و اجحاف در حق ما بازنشستگان مستمری بگیر حداقلی بگیر تامین اجتماعی بس است لطفاً به فریاد ما برسید

  • اسی ارسالی در

   اخه پدر سگ هفت میلیون فقط 5 میلیون کرایه خانه میدماشغال برای خودتان چقدر اضافه میکنید

  • علی ارسالی در

   تف به این عدالت شما ما تا کی شرمنده زن پچه بشویم خودتان چه جور با ماهی ۵۰ میلیون ۲۵ میلیون هم قانع نیستید ما بدبخت با پنج ملیون هفت میلیون چه دردی دوا می کند

  • ناشناس ارسالی در

   چرا حقوق شاغلان با بازنشستگان همسان سازی نمی شود؟ مگر کسی بازنشست شد یعنی مرده است یا بازنشست شده است؟ یعنی اول بدبختی اول فقر
   چقدر ظلم وستم روا میداریو؟ ما با ۳۳ سال کار بعد ازرفتن ما رتبه بندی را آغاز کردید.شما ستمگری
   شما را به خدا واگذار میکنم.
   امیدوارم روزی حق به حقدار برسد وخدا جواب ظلمانی را بدهد.ما خیلی زحمت کشیدیم ورنجمان هدر رفت.....

  • ناشناس ارسالی در

   خواهشا مسئولانه و قانون مندانه تصمیم بگیرید من لازم می‌دانم رهبریت کشور در اجرای عادلانه و قانونمندانه دخالت کنند دولت و مجلس دارند اوضاع و امنیت را با کبر و غرور در مقابل اهداف انقلاب و امنیت ملی کشور قرار می‌دهند بخدا من ترس ام بر داشت یقینا با اعتراض بحق کارگر و کارمند و بخصوص بازنشستگان که در هر خانه یکی دو نفر جوان تحصیل کرده بیکار و مجرد مانده با دل پرخون به خیابان می‌ریزند و مخالفان بهره برداری و جامعه را به مخاطره می‌کشانند لطفا مسئولان یکجانبه و با نشان قدرت در توزیع ثروت عادل باشند حتما تورم یعنی بی اورضگی دولت را بحساب مردم ننویسند هر چه برای خود می‌خواهند برای ملت هم بخواهند ملت عصبانی هستند آنها را درک کنید

  • فردین ارسالی در

   کدام گاو گفته 20 درصد به حقوق اضافه میشه خودشان میگن سال دیگه تورم 50درصد است بعد یه خر میاد میگه 20درصد ؟چرامسئولین درصدی نمیگیرین میلیاردی میگرن فقط برای بازنشستگان درصدی حساب میکنن

  • ناشناس ارسالی در

   حکومت به فکر مردم نیست پول ها ی بیت مال خرج چند کشور که در حال جنگ هستند می شود و کشور را بخاطر حمایت از اینها کشور خودمان را نابود می کنند و مردم در فقر قرار گرفته اند

  • بیچاره جانباز جنگ تحمیلی ارسالی در

   من ۵۴ سال دارم ۲۷سال بیمه تهمین درمان نیروهای مسلح پرداخت کردم الان ما چهار نفر هستیم کرایه نشین ۴۵۰۰ میلیون پانصد واریزی میکنند این عدالت خدا هست ریه امیلی تخت درمان عصاب روان سه ناحیه بدنم لخته با این بدبختی چکار بکنیم خدا را در نظر بگیرید ای خدا شناس

  • ناشناس ارسالی در

   تکلیف حداقل بگیری که خود سرپرست خانواده اش هست با این تورم وگرونی با این اجاره خانه های نجومی چه طور میشود زندگی کرد لطفا رسیدگی کنید به فکر حداقل بگیر هم باشید.ممنون

  • ناشناس ارسالی در

   سلام آقای که ۲۰درصد اعلام کرد ی ایا

  • ناشناس ارسالی در

   ا

  • ناشناس ارسالی در

   سل

  • ناشناس ارسالی در

   ما بازنشستگان درامور روزمره خود مانده ایم واقعا چرا انقدر بی تفاوت هستید وبه فکر ما نیستید ظلم پایدار نمی ماند.

  • ناشناس ارسالی در

   سلام آقای که۲۰درصد اعلام کرد ی شما خودتان با این مبلغی می‌توان زندگی کرد یک بازنشستگی که مستاجر با چهار بچه که بیکار هستند ودانشجو چطور زندگی

   • علی محمدی ارسالی در

    آقایان چرا مردم را به سخره گرفته اید کدام بازنسشت عائله زیر22 سال دارد که شما صددرصددرنظرمیگیرید فقط این را بدانید بازنشستگان اکثرا رزمندگان دیروزند که حتی حق رزمندگی آنها هم قطع کردید چون جبهه ندیده اید

  • یوسف صادقی کرمانشاه ارسالی در

   سلام حقیربا۳۸سال خدمت که ۸۵ ماه آن درجبهه وباتقدیم تنها برادرشهیدم که خودم بزرگش کردم تحت تکفل بنیادشهدم اماحقوق نمیگیرم جانبازهستم هیچ درسال ۹۹بازنشسته شدم آنهم با مدارک بیسوادی و در حکم بازنشستگی قیدگردیده حق طلب گذشته ندارید؟تقاضاازدولت داریم اول طلب دوم من قبلا چهار میلیون ودویست هزارتومان حقوق میگیرم حالا یک میلیون و یکصد و پنجاه هزار تومان اضافه شده؟کجای این خدای است رسیدگی عاجزانه دارم چندین سال بدون حقوق حالاهم مبلغ ناچیز بخداچیزی به عمرباقی نمانده است که در فقر زندگی کنیم رانت تاکی خدادرنظرداشته باشین دیگران باخودچه بردن تاماببریم ولی ازاخرت بترسیددنیاحساب کتاب دارد بخدای که بعضی همه چیزرادرپول می بینند تاوان گران داردبی عدالتی وبی کفایتی بعضی از مسعولین مادرجنگ چه نکشیدن حال این حق مااست که تاکنون یک ریال وام نگرفتم یوسف صادقی کرمانشاه

  • رستم فرهودی ارسالی در

   وای براین مسوولان بااین افزایش حقوق .

  • ناشناس ارسالی در

   سلام من ی خانم سرپرست خانوار هستم مستاجربادو فرزند آیا بنظرخودتون با 5700000میشه بااین تورم زندگی کرد واقعا مسولین ی فکری باحال ما طبقه زیر خط خط فقر بکنید

  • حسین ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰ ارسالی در

   تنها راه حل همه مشکلات اجتماعی اجرای عدالت است 🌻🌻🌻🌻🌻 در همه زمینه های مختلف!!!!غیر از حقیقت (( بایستی به حقیقت تن داد و صد در صد آن را به رسمیت شناخت ))!!!!! هر عملی و هر هر تصمیمی در هر زمینه ای گرفته شود 🌻🌻🌻 عاقبت آن محکوم به شکست است و فایده ای ندارد.و و و و و و و و و و و و و گرفتاری ها روز به روز بیشتر و بیشتر خواهد شد!!!!!!!!!!!! ‌‌

  • پ د ارسالی در

   آقایان مسئولین درمجلس : شما که حقوق تعیین میکنید چرا خدا را درنظر نمیگیرید آیا این حقوق ماهی ۶ میلیون واقعآ وخدایی یک زندگی ۴ نفره رو تامین میکند شما یا خدا پرست نیستید یا دزدید چون حقوق سرایدار باغ و ویلایتان توی تهران نزدیک به ۱۵ میلیون است طبق برنامه دیوار مشخص شده بقیه مخارجتان دیگر هیچ حقوق خودتان را روز بروز افزایش میدهید به بازنشسته میرسد درب کیسه رو محکم میبندید این کجاش خداییه

  • ناشناس ارسالی در

   سلام ۵۸ سال سن دارم ۳۰ سال بیمه دارم درخواست دادم بازنشته شوم اما قبول نکردن گفتن باید ۶۰سال داشته باشی این چه قانونیه ازاقایان نماینده مجلس تقاضا مندیم رسیدگی نمایند

  • ناشناس ارسالی در

   با ۲۰ درصد افزایش حقوق چطوری میشه زندگی کرد با این گرونی اجناس

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی