ارسال به دیگران پرینت

بازنشستگان | حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان

بازنشستگان بخوانند | وعده افزایش حقوق بازنشستگان بالاخره عملی شد

طبق آخرین صحبت‌ها و اطلاعات ارائه شده توسط رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با هدف ایجاد عدالت در پرداخت‌ها در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد.برای اطلاع از جزئیات خبر افزایش حقوق بازنشستگان باما همراه باشید.

بازنشستگان بخوانند | وعده افزایش حقوق بازنشستگان بالاخره عملی شد

وعده افزایش حقوق بازنشستگان بالاخره عملی شد!

طبق آخرین صحبت‌ها و اطلاعات ارائه شده توسط رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با هدف ایجاد عدالت در پرداخت‌ها در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد.برای اطلاع از جزئیات خبر افزایش حقوق بازنشستگان باما همراه باشید.

 واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به همراه یک ماه معوق سایر سطوح از دیگر اقدامات وزارت کار در سال ۱۴۰۱بود. در تازه‌ترین اظهار نظر رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرده که اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با هدف ایجاد عدالت در پرداخت‌ها در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد.در حالی که قرار بود همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال در حقوق‌ها درنظر گرفته شود،اما تاکنون این طرح اجرایی نشده است. سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.

نوبت پنجم وام ضروری بازنشستگان کشوری به مبلغ ۱۵میلیون تومان برای بازنشستگان واجد شرایط  اواخر هفته جاری واریز خواهد شد.

در هر نوبت به بیش از ۳۱ هزار بازنشسته کشوری وام ضروری پرداخت می‌شود. بازنشستگان از تاخیر در پرداخت وام ضروری انتقاد دارند و می‌گویند: وام ضروری باید به سرعت در حد یک هفته تا ده روز به بازنشسته‌ای که نیاز به پول دارد، پرداخت شود؛ نباید هفته‌ها در انتظار بمانیم.

هنوز بسیاری از بازنشستگان کشوری نتوانسته‌اند این وام پانزده میلیون تومانی را دریافت کنند و در صف انتظار هستند.

برای صدور «حکم بازنشستگی» و حقوق بازنشستگان چه کنیم؟

حداقل حقوق بازنشستگان در ۱۴۰۲ اعلام شد

نمی‌دونی برای مهاجرت تحصیلی چه راهی مناسب خودته؟

یه کلیک تا شروع پروسه مهاجرت تحصیلی

با یه کلیک پروسه‌ی مهاجرت تحصیلی خودت رو شروع کن

تا چندسال قبل، مراحل ارائه درخواست بازنشستگی و بررسی پرونده و سوابق بیمه‌ای متقاضیان بازنشستگی عادی، مستلزم چندین نوبت مراجعه حضوری بیمه‌شده و از نظر زمانی نیز بسیار طولانی بود که با توسعه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی، این فرآیند به‌صورت غیرحضوری و در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر انجام خواهد شد

شرایط بازنشستگی زنان بیمه تامین اجتماعی وحقوق بازنشستگان تغییر کرد؟

بازنشستگی حسب بند «۱۵» ماده «۲» قانون تامین اجتماعی، «عدم اشتغال بیمه‌شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون» تعریف شده است. «سن» و «سابقه بیمه‌پردازی» یا همان سنوات پرداخت بیمه، دو معیار احراز شرایط بازنشستگی در قانون مذکور هستند.

در صورتی که مستمری استحقاقی فرد بر اساس این بند کمتر از حداقل حقوق سال مربوطه باشد تا حداقل حقوق ارتقاء خواهد یافت.

همچنین باید گفت که شرایط بازنشستگی برای تمام بیمه شدگان اعم از بیمه شدگان اجباری، اختیاری و حرف و مشاغل آزاد یکسان است. محمدحسن زدا، سرپرست اسبق سازمان تامین اجتماعی نیز به این پرسش که آیا بازنشستگی بیمه شدگان در صنوف مختلف متفاوت است؟ اینگونه پاسخ داده است که «صنوف مختلف تصور می‌کنند بازنشستگی‌شان تفاوت دارد؛ در حالی که اینطور نیست. نانوا، قناد و در هر شغل دیگری طبق قانون تامین اجتماعی بازنشستگی برای مردان با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه و برای زنان با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه امکان پذیر بوده و این قانون برای همه است.»

افزود: «البته اگر شغلی سخت و زیان‌آور باشد، فرد باید به کمیته‌های سخت و زیان آور در ادارات کار که محل تشخیص آن است مراجعه کند. فرد مشمول قانون سخت و زیان آور با ۲۰ سال سابقه خدمت متوالی یا ۲۵ سال سابقه خدمت متناوب بدون شرط سنی می‌تواند بازنشسته شود.»

قاعده کلی برای بازنشستگی اینگونه است که بیمه‌شده می‌تواند به سازمان تامین‌اجتماعی درخواست بازنشستگی دهد و کارفرما نمی‌تواند بازنشستگی کارگر خود را تقاضا کند. صرفا در یک مورد کارفرما می‌تواند خواستار بازنشستگی کارگر خود شود و آن هم در موردی است که سن کارگر بیمه‌شده حداقل پنج سال از زمان قانونی بازنشستگی گذشته باشد که این موضوع برای بانوان ۶۰ سالگی است. یعنی کارفرما می‌تواند از سازمان بخواهد که کارگر زن خود را که به ۶۰ سالگی رسیده بازنشسته کند.

خبر خوش مهم برای بازنشستگان | همسان سازی حقوق بازنشستگان قابل اجرا شد | مبلغ این حقوق چقدره؟

شرایط بازنشستگی و حقوق بازنشستگان درقانون تأمین اجتماعی

براساس ماده ۷۶ قانون، مشمولان این قانون در صورت دارا بودن شرایط زیر حق استفاده از مستمری بازنشستگی را خواهند داشت:

– حداقل سابقه پرداخت حق بیمه مقرر را قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی دارا باشند.

– سن مرد به ۶۰ سال تمام و سن زن ۵۵ سال تمام رسیده باشد .

در ادامه به صورت خلاصه به شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان اشاره می شود:

شرایط و نحوه بازنشستگی مردان

۱- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود.

۲- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود.

۳-فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه

* در شرایطی که فرد زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می‌تواند سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل کرده و با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شود.

۴- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.

۵-فرد تحت پوشش بدون شرط سنی با ۳۵ سال سابقه خدمت می‌تواند بازنشسته شود.

* حداکثر سابقه برای پذیرش و محاسبه در تعیین مستمری ۳۵ سال است.

شرایط و انواع بازنشستگی زنان

مبلغ حقوق بازنشستگان مشخص شد | همسان سازی حقوق بازنشستگان صورت گرفت

شرایط سنی بازنشستگی برای زنان پنج سال از آقایان کمتر است. به این معنی که زنان با سن کمتری می‌توانند بازنشسته شوند.

در مورد سابقه لازم برای بازنشستگی نیز عموما شرایط برای زنان و مردان یکسان است، ولی در چند مورد برای زنان از نظر سابقه شرایط سهل‌تری در نظر گرفته شده است.

نکته سوم مربوط به وجود شرایط همزمان سن و سابقه برای بازنشستگی زنان است. به این معنا که به غیر از سه مورد (بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، بازنشستگی جانبازان و بازنشستگی با ۳۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه) قاعده اصلی در بازنشستگی تحقق توامان شرط سن و سابقه در احراز بازنشستگی است.

۱- فرد تحت پوشش با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه می‌تواند بازنشسته شود.

۲-فرد تحت پوشش با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه می‌تواند درخواست بازنشستگی کند.

۳-فرد تحت پوشش با ۴۲ سال سن برای مشمولان قانون کار و ۲۰ سال سابقه می‌تواند بازنشسته شود.

*در خصوص این گروه از بیمه شدگان، در صورتی که مستمری استحقاقی از حداقل حقوق سال مربوطه کمتر باشد، تا حداقل حقوق افزایش نمی یابد.

۴- فرد تحت پوشش با داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی می‌تواند بازنشسته باشد.

۵- فرد تحت پوشش اگر معلول عادی باشد می‌تواند با ۴۵ سال سن و با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه تقاضای بازنشستگی کند.

۶- فرد تحت پوشش بازنشستگی با داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه می‌تواند بازنشسته شود.

* در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.

* بانوانی که سن آن‌ها به ۵۵ سال رسیده، ولی زیر ۱۰ سال سابقه دارند می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه سنوات کسری تا ۱۰ سال سابقه، با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آن‌ها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد.

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور

طبق قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور، افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته اند و در هر مورد حق بیمه مذکور را به سازمان پرداخته باشند، بدون شرط سنی می توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

همچنین چنانچه کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی قبل از رسیدن بیمه شده شاغل در کارهای سخت و زیان آور به سابقه مقرر (۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب برای کارهای سخت و زیان آور) فرسایش جسمی و روحی وی را ناشی از اشتغال به کارهای سخت و زیان آور تشخیص دهند، فرد بیمه شده می تواند درخواست بازنشستگی کند. بر این اساس هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور ۱.۵ سال محاسبه خواهد شد.

منبع: سانا
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   چرا هی دروغ مینویسی مرض داری کی همسان سازی درست شد که هی مینویسی این حکومت به فکر قشر ضعیف جامعه نبوده ونیست باید ماهم جمع بشیم تو خیابون وطلب حقمون رو بکنیم حق گرفتنیس نه دادنی

  • بهرام ارسالی در

   هر لحظه هر دقیقه هرساعت مینویسند بازنشسته ها حسابهاشون چک کنند یعنی خدایی هیچ خبری نسیت دیگه بگذارید حداقل با درد نداری خودمان بسازیم شما ول کنید خواهشا

  • حسین ارسالی در

   درود قیمت دلار به۴۱۵۰۰ تومان تقسیم به دلار هفت تومان کنید عدد به دست امده به شما می گویدچقدربا ید حقوق بگیرداین پایه حقوق هست بعدا پایه تمصیلات محاسبه شود غیر ازاین یعنی هیچ اینرفتار توهین هستبه همه قشر کا ر کنان دولت

  • ناشناس ارسالی در

   بزک نمیر بهار میاد کمبزه باخیار میادیکسال حق بازنشستگان رو خوردین حالا گذاشتین سال ۱۴۰۲ همسان‌سازی را اجرا کنین حیف نان که بدن شماها بخورین چه برسه حقوق

  • ناشناس ارسالی در

   .من دارم میگم.اونکسیکه الان داره با تمام زحمت بادرامدروزکارگری با هزاران امید.بیمه.پرداخت.میکنه که بعد سی سال بازنشسته بشه دارن با روحیه اون بیچارها بازی میکنند که دیگه پرداخت نکنه برای اینکه دارن تمام بازنشستهای تامین اجتماعی را عزیت میکنند..
   ..

  • ناشناس ارسالی در

   چرا معوقه حقوق مستمری بگیران سایرسطوح را کامل واریزنکردید شما که دوماه فروردین واردیبهشت را طبق حکم ۱۰درصد پرداخت کردید الان نباید تفاوت ۳۸ درصد را میدادید بازهم تفاوت ۱۰ درصد را واریزکردید

  • ناشناس ارسالی در

   حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از زیر خط فقر هم گذشته ، بزرگواری که حقوق تامین اجتماعی رو تعیین و مصوب می کنید ، چه جوری حساب کردید که با این گرونی با گوشت کیلویی بالای ۲۰۰ هزار تومن ، پیاز ۲۵ هزار تومن و صدها اغلام گران تر ، با حقوق ۵ و ۷۰۰ می شود زندگی کرد ؟؟ ، ما قشر بازنشستگان تامین اجتماعی فقط سعی بر زنده ماندن داریم ، نه زندگی کردن

  • سیروس اصغری اردلانی ازتبریزیاحق ارسالی در

   نوشتن درصقحه پبلغ ها مانع بزرگت

  • ج ارسالی در

   درمورد افزایش یا واریز حقوق تمام اخبار شما عاری از حقیقت است وجزاینکه به افزایش نرخ تورم کمک نماید ثمر دیگری ندارد لطفا بس کنید.

  • ناشناس ارسالی در

   چرا امروز 24حقوق مستمر بگیران واریز نشده است

  • چراغ علی ارسالی در

   دورغ،،،،،،دورغ،،،،

  • همسر بازنشسته ارسالی در

   خدا از این مسولین نا لایق نگذره چرا این همه تبعیض بین بازنشستگان تامین اجتماعی و سایر صندوقها میذارن 30 سال بیمه پرداخت کردیم به امید اینکه دوران گیری راحت باشیم ولی این مسولین بی وجدان حقمونو میخورن

  • محمد ارسالی در

   درترکیه تورم ۸۰ درصد شد حقوق حقه کارگر به ۴ برابر رسید بدون هیچ اعتراضی چون برای کسانی که زحمتکش هستن حقی قائل می شوند مگر رئیس جمهور و مجلس وکلای مردم نیستن. چرا ازحقوق مردم دفاع نمی کنند.ریشه اعتراضات ذثریشه مادی دارد . اینهمه مسئول دو تابعیتی .حق شهروند فقط در رای ست اینهمه منابع خدادای آخرش فقر راهه خودی و نخودی کارگر نمی شود آنکسی که با محبت بیگانه ست قلب ندارد

  • ناشناس ارسالی در

   بنده سه سال است که مرتب به کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مراجعه می کنم هنوز موفق به دریافت وام نشدم

  • علی فهیمی ارسالی در

   بازهم دروغ هرروز جیب بازنشستگان راپرازپول
   می کنید فکرنمی کنید جیب بازنشستگان با
   جیب شماها یه کمی فرق داشته وگنجایش این همه پول رانداشته باشد!

  • حسینی ارسالی در

   چرابه،بازنشستگان،خودرو،قسطی،نمی،دهند

  • ناشناس ارسالی در

   بازنشستگان اول مهر 1400رارتبهبندی, فرمایید

   • ناشناس ارسالی در

    سلام افزایش ۱۴۰۲ چقدر شد و همسان سازی ۲۵ در صد به کجا کشید ه شده خدا وکیلی می دهند

  • ناشناس ارسالی در

   دروغ گوها همش تو جبب کاه گندها میره خدا ازتون نگذره

  • حجت ارسالی در

   ای‌بی‌انصاف هلال

  • ناشناس ارسالی در

   از این خرس هیچ مویی کنده نمیشه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی