ارسال به دیگران پرینت

خرمالو | خوردن خرمالو | مضرات خوردن خرمالو

خوردن خرمالو چه مضراتی برای بدن دارد؟ | در روز چند عدد خرمالو بخوریم ؟

چرا نباید خرمالو‌ بخوریم ؟ در ادامه بخوانید که چرا نباید خرمالو بخوریم

خوردن خرمالو چه مضراتی برای بدن دارد؟ | در روز چند عدد خرمالو بخوریم ؟

چرا نباید خرمالو‌ نخوریم ؟ در ادامه بخوانید که چرا نباید خرمالو بخوریم

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل از ایجاد بروز انسداد معده و روده در اثر مصرف بیش از اندازه خرمالو خبر داد و گفت: هموطنان اصراری به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز نداشته باشند.

دکتر سیدحسن عابدی در این زمینه، اظهار کرد: بیماری بزوآر، یک توده جامد از مواد هضم در معده نشده است که در مجاری

گوارشی تجمع پیدا می کنند و در مواقعی موجب انسداد در مسیر گوارشی می شوند که این توده ها عموما در معده ایجاد می شوند و در مواردی ممکن است در روده کوچک و روده بزرگ نیز ظاهر شوند.

این غذاها موجب سقط جنین می شود | خانم های باردار، مراقب باشید

وی با اشاره به اینکه بزوآر معده هم در کودکان و هم در بزرگسالان و حتی در برخی از حیوانات ایجاد می شود، بیان داشت: بیماری بزوآر گوارشی در واقع توده هایی از مواد غیر قابل هضم و غیر قابل خوردن هستند که وارد دستگاه گوارش شده اند.پ

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: این بیماری در در افرادی که سیستم گوارش نرمالی دارند هم ایجاد می شود؛ ولی امکان بروز آن در افرادی که سیستم گوارشی در آن ها طبیعی نیست، بیشتر است.

وی ادامه داد: این بیماری در افرادی که دارای سابقه جراحی معده، دیابت یا بیماری کلیه پیشرفته ، سابقه بیماری های روانی یا اختلالات رشد، بیشتر دیده می شود.

عابدی بیان کرد: فیبر های غذایی غیر قابل هضم در میوه ها و سبزیجات مانند کرفس، کدو تنبل، آلو، کشمش، تره فرنگی، چغندر، خرمالو و پوسته آفتابگردان وجود دارند که شایع‌ترین علل ایجاد بزوآر معده هستند.

وی افزود: توده هایی با تارهای مو و الیاف لباس و فرش، تجمع داروهایی که به خوبی در مجاری گوارشی منتشر نشده اند، نیز از عوامل دیگر ایجاد این بیماری هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که خرمالو یک میوه بسیار مفید، سرشار از کلسیم و انواع ویتامینها و فیبر است، اذعان داشت: بعضی از مردم گمان می‌کنند که حالت چسبندگی این میوه باعث انسداد معده یا روده می شود در صورتی که این باور اشتباه است.

عابدی اظهار کرد: خرمالو، میوه راحت الحلقومی است و مردم، مثل سیب یا گلابی آن را خوب نمی جوند و حتی در بسیاری از موارد، آن را نجوییده قورت می دهند. بنابراین، تکه های له نشده خرمالو کم کم در داخل معده و گاها در انتهای روده کوچک جمع و با غذاهای دیگر موجود در معده ترکیب می شوند و باعث انسداد آن می شوند. به علاوه، تانن موجود در خرمالو هم می تواند به عنوان عاملی برای انسداد معده یا روده محسوب شود.

تمام عمر آب لیمو ترش رو اشتباه می‌گرفتی! | آب لیمو ترش رو فقط اینجوری که من می‌گم بگیر+ویدئو

وی گفت: بزوآر معده  اغلب بدون علامت بوده اما میتواند موجب بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، کاهش وزن و احساس پری بعد از خوردن حتی مقدار کمی غذا می شود.

عابدی بیان کرد: این بیماری گوارشی همچنین زخم های گوارشی، خونریزی و انسداد روده را سبب می گردند که مرگ بافتی  را در بخشی از سیستم گوارش به دنبال دارد.

مزایای مصرف مواد غذایی با طبع گرم چیست؟ | معرفی انواع مواد غذایی با طبع گرم

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بزوآر های کوچک ممکن است به خودی خود و یا بعد از مصرف داروهایی که به بخش شدن توده کمک می کنند، از مجاری گوارشی عبور نمایند و در موارد شدید خصوصا تریکو بزوآرها، اغلب به جراحی نیاز است.

وی ادامه داد: بهترین توصیه ای که می توان برای پیشگیری از انسداد معده و روده در اثر مصرف بیش از اندازه خرمالو کرد، این است که در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کرد و افراد اصراری به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز نداشته باشند و تازه آن یک عدد را هم خوب بجوند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.

 

منبع: ايسنا
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی