ارسال به دیگران پرینت

وزیر خارجه آمریکا | صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان

هشدار آمریکا به طالبان جدی است! | صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان

به تازگی آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان در نشستی خبری صحبت کرده و گفت: ممنوعیت حضور زنان و دختران در دانشگاه‌ها از سوی دولت طالبان باید لغو شود. برای اطلاع از ادامه خبر صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان باما همراه باشید.

هشدار آمریکا به طالبان جدی است! | صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان

صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان

 به تازگی آنتونی بلینکن  وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان در نشستی خبری صحبت کرده و گفت: ممنوعیت حضور زنان و دختران در دانشگاه‌ها از سوی دولت طالبان باید لغو شود. برای اطلاع از ادامه خبر صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان باما همراه باشید.

صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا درمورد طالبان:

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران هشدار داد: اگر این تصمیم لغو نشود، طالبان با عواقبی مواجه خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که طالبان با ممنوعیت حضور زنان در دانشگاهها، آنها را به "آینده ای تاریک و بدون فرصت" محکوم می کند.

بلینکن که در کنفرانس خبری پایان سال میلادی صحبت می کرد، افزود که درصورتی که حکومت طالبان این ممنوعیت را لغو نکند، در تلاش های خود برای برای بهبود روابط با جهان شکست خواهد خورد.

وزارت تحصیلات عالی طالبان در نامه‌ای به همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان تحصیل دختران را تا اطلاع ثانوی در دانشگاهها را تعلیق کرده است.

بر اساس گزارش ها، در این نامه نوشته شده است که تصمیم تعلیق تحصیل زنان براساس مصوبه کابینه‌ طالبان گرفته شده و ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان نیز آن را امضا کرده است.

منابع خبری اعلام کرده اند که ضیاءالله هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی دولت طالبان این مطلب را تایید کرده است.

ممنوعیت اخیر تحصیلات عالی، کمتر از سه ماه پس از آن صورت می‌گیرد که هزاران دختر و زن در سراسر افغانستان در امتحانات ورودی دانشگاه شرکت کردند و بسیاری از آنها آرزو داشتند تدریس و پزشکی را به عنوان شغل آینده انتخاب کنند.

اکثر دختران نوجوان در افغانستان پیش تر از تحصیلات دبیرستانی تعلیق شده‌اند و پذیرش دانشگاه نیز برایشان به شدت محدود شده بود.

طالبان در ماه اردیبهشت طی تصمیمی ناگهانی و با چرخشی قابل توجه صبح همان روزی که قرار بود دبیرستان‌های دخترانه بازگشایی شوند، مانع از بازگشت دختران به مدارس متوسطه شدند.

چندین مقام طالبان می‌گویند که ممنوعیت دختران از تحصیل در مقطع متوسطه موقتی است، اما در مقاطع مختلف دلایل و بهانه‌های زیادی برای این تعطیلی بر می شمارند: از کمبود بودجه گرفته تا زمان مورد نیاز برای بازسازی برنامه‌های درسی مطابق با آنچه که آن را اسلامی می‌دانند.

منبع: دنیای اقتصاد
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی