ارسال به دیگران پرینت

آرتروز | آرتروز در ورزشکاران

ورزشکاران المپیک بیشتر از مردم عادی دچار بیماری آرتروز می شوند | علتش چیست؟

از هر چهار ورزشکار المپیکی، یک نفر آن‌ها در سنین بالا از بیماری «استئوآرتریت»، شایع‌ترین نوع آرتروز همراه با درد مفاصل رنج می‌برند.

 آرتروز در ورزشکاران

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد از هر چهار ورزشکار المپیکی، یک نفر آن‌ها در سنین بالا از بیماری «استئوآرتریت»، شایع‌ترین نوع آرتروز همراه با درد مفاصل رنج می‌برند.

بر اساس نتایج این تحقیق، ورزشکاران حرفه‌ای که آسیب‌های ورزشی را در طول دوران فعالیت‌های حرفه‌ای خود تجربه کرده‌اند، در مقایسه با سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آتروز زانو، لگن و آتروز شانه پس از آسیب‌دیدگی شانه قرار دارند.

در این مطالعه، ورزشکارانی که در سطح مسابقات المپیک و در ۵۷ رشته ورزشی از جمله دو و میدانی، قایقرانی و اسکی شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار داده است. نتایج نشان می‌دهد یک‌چهارم این ورزشکاران بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به کمردرد و آرتروز قرار دارند.

محققان امیدوار هستند این یافته‌ها به توسعه رویکرد‌های جدیدی در پیشگیری از آسیب ورزشکاران در زمانی که مشغول فعالیت حرفه‌ای ورزشی هستند و در سنین بالاتر و دوران بازنشستگی کمک کند.

مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه ادینبورگ انجام شده است. تحقیق مذکور یکی از بزرگ‌ترین بررسی‌های بین‌المللی انجام شده در نوع خود و اولین مطالعه‌ای است که پیامد‌های آرتروز و درد مفاصل را روی ورزشکاران حرفه‌ای در سنین بالا بررسی می‌کند.

محققان ۳۳۵۷ ورزشکار المپیکی بازنشسته در سنین حدود ۴۵ سال را از نظر سلامت استخوان‌ها، مفاصل، ماهیچه‌ها و ستون فقرات مورد بررسی قرار دادند. از شرکت کنندگان در این مطالعه پرسیده شد که آیا در حال حاضر از درد مفاصل رنج می‌برند یا بیماری استئوآرتریت دارند یا خیر. برای مقایسه، روی ۱۷۳۵ نفر فرد غیر ورزشکار حرفه‌ای در سنین حدود ۴۱ سال نیز بررسی‌ها و سوالات مشابهی انجام شد.

محققان از مدل‌های آماری برای مقایسه این گروه کمک گرفتند. همچنین تیم تحقیقاتی عواملی مانند آسیب ورزشی، سن، جنسیت و چاقی را نیز در این بررسی مورد توجه قرار دادند. آن‌ها دریافتند که مشکلاتی در زانو، ستون فقرات کمر و شانه بیشترین آمار آسیب‌دیدگی ورزشکاران المپیکی است.

این تحقیق نشان داد که پس از یک آسیب مفصلی، ورزشکاران المپیکی بیشتر از سایر افراد که آسیب مشابهی دیده‌اند، در معرض خطر ابتلا به آتروز قرار دارند.

منبع: قطره
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی