ارسال به دیگران پرینت

زن | زن طلاق گرفته | این زنان سریع ازدواج میکنند

این زنان بعد از طلاق، سریع می‌توانند ازدواج کنند

در مواردی که زن یائسه شده باشد نگه داشتن عده لزومی نخواهد داشت. منظور از زن یائسه زنی است که به سن یائسگی رسیده و امکان بارداری او وجود ندارد.

از جمله مهم‌ترین آثار طلاق، آن است که زن باید مدتی را به‌عنوان عده منتظر بماند و پس از آن مدت، در صورت تمایل به زوجیت دیگری در آید. اما مطابق قانون و شرع، بعضی از زنانی که طلاق می‌گیرند، نیازی به نگه داشتن عده ندارند و طلاق آن‌ها از نوع طلاق بائن است.

عده طلاق چیست؟

پس از منحل شدن نکاح به وسیله طلاق، زن باید مدت زمانی را تحت عنوان عده صبر کند و پس از پایان یافتن زمان عده می‌تواند مجددا ازدواج کند.

طلاق می‌تواند رجعی یا بائن باشد که در طلاق رجعی نگه داشتن زمان عده الزامی است. اما طلاق بائن مانند طلاق یائسه و طلاق قبل از نزدیکی، از احکام خاصی برخوردارند که موجب می‌شوند این نوع طلاق عده نداشته باشد.

زنانی که عده طلاق ندارند

مطابق ماده ۱۱۵۵ قانون مدنی دختر باکره و زن یائسه عده طلاق و همچنین عده فسخ نکاح ندارند. اما هر دو موظف به نگه داشتن عده وفات در صورت فوت همسر خود هستند.

زنان یائسه

    در مواردی که زن یائسه شده باشد نگه داشتن عده لزومی نخواهد داشت. منظور از زن یائسه زنی است که به سن یائسگی رسیده و امکان بارداری او وجود ندارد.

نکته مهم آن است که زنی که به سن یائسگی رسیده است، علاوه بر عده طلاق، عده وطی به شبهه و عده عقد موقت هم نخواهد داشت. تنها موردی که زن یائسه موظف به نگهداشتن عده است، عده وفات شوهر است.

دختر باکره

در ماده ۱۱۴۵ قانون مدنی، موارد طلاق بائن مشخص شده‌اند. در حالت کلی، زنان بعد از طلاق باید عده نگه دارند اما از آن جهت که هدف از عده طلاق جلوگیری از اختلاط نسل است، در خصوص زنانی که امکان بارداری آن‌ها و اختلاط نسل متصور نیست، نیازی هم به نگه‌داشتن عده طلاق توسط آن‌ها نیست.

بر این اساس، درصورتی‌که زن پیش از طلاق باکره باشد، نیازی به نگه داشتن عده ندارد. چرا که امکان بارداری او متصور نیست. مهم‌ترین مثال آن، طلاق در دوران عقد است که در صورت عدم وقوع رابطه زناشویی و باکره بودن، طلاق از نوع بائن بوده و عده نیز ندارد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی