ارسال به دیگران پرینت

گوش دادن به موسیقی | باهوش شدن کودک

گوش دادن به موسیقی کلاسیک کودک شما را باهوش‌تر می‌کند؟ | برای پاسخ بخوانید

آیا گوش دادن به موسیقی کلاسیک کودک شما را باهوش‌تر می‌کند؟

گوش دادن به موسیقی بسیار لذت‌بخش است. نوزادان دوست دارند به آوازی که شما می‌خوانید گوش دهند. اما آیا اگر موسیقی موتزارت برای آن‌ها پخش کنید آن‌ها باهوش‌تر خواهند شد؟ متاسفانه جواب این سوال خیر است.

این نظریه که گوش دادن به موسیقی باعث باهوش‌تر شدن کودکان می‌شود از مطالعه‌ای که در سال 1993 انجام شده ناشی می‌شود. طی این مطالعه که قبل از امتحان سنجش درک روابط فضایی روی دانش‌آموزان انجام شد، محققان دریافتند دانش‌آموزانی که به یک قطعه موسیقی از موتزارت گوش کردند نسبت به دانش‌آموزانی که موسیقی دیگری گوش کردند و یا اصلا موسیقی گوش نکردند عملکرد بهتری داشتند. این تاثیر روی دانش‌آموزان موقتی بوده و تنها 15 دقیقه دوام داشته است. این مطالعه در رسانه‌های عمومی مطرح شد و به تدریج این نظریه قوت گرفت که کودکانی که موسیقی کلاسیک گوش می‌دهند باهوش‌تر هستند. گوش کردن به موسیقی کلاسیک ممکن است کودکتان را آرام کند و یا بعدها او را به یکی از طرفداران موسیقی کلاسیک تبدیل کند اما او را باهوش‌تر نخواهد کرد. 

این به اصطلاح «اثر موتزارت» حتی در کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته و پژوهشگران حقیقت و تاثیر اثر موتزارت را رد کرده‌اند. محققان حتی به بررسی اثرات انواع موسیقی و حتی موسیقی موتزارت برای موش‌هایی که داخل رحم مادرشان بودند پرداختند و هیچ نوع اثری از تقویت هوش در گوش دادن به موسیقی کلاسیک نیافتند.

مطالعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه کلاس‌های موسیقی به نوزادان کمک می‌کند تا برخی از مهارت‌های زبانی را یاد بگیرند اما اگر می‌خواهید که فرزندتان را با موسیقی آشنا کنید به دنبال بهترین سبک موسیقی یا مناسب‌ترین موسیقی برای هوش کودک خود نگردید. خودتان برای آن‌ها آواز بخوانید، با آن‌ها برقصید، موسیقی مورد علاقه خود را برای آن‌ها بنوازید و به آن‌ها اجازه دهید که از خودشان صدا تولید کنند. موسیقی کلاسیک فرزند شما را باهوش‌تر نمی‌کند اما حتما از شنیدن این سبک موسیقی لذت خواهد برد.

(استفاده از مطالب اختصاصی 55آنلاین بدون ذکر منبع ممنوع است.)

 

منبع: 55آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • راضیصا ارسالی در

   چه جالب واقعا.هی میگفتند تو کودکی بذارید موتزارت بچه گوش کنه😁

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی