ارسال به دیگران پرینت

بانک | بانک مرکزی

۲۰ هزار روحانی در بانک ها مستقر می شوند !

با اعلام بانک مرکزی، برنامه استقرار روحانیون در بانک‌ها در دستور کار مجلس قرار دارد. اما دلیل استقرار روحانیون در بانک‌ها چیست و با اجرای این طرح، چند روحانی در بانک‌ها مستقر می‌شوند؟

بانک مرکزی

بررسی طرح قانون بانک مرکزی که این روزها در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد با حواشی بسیاری همراه بوده است. یکی از این حواشی و موارد مورد توجه، لزوم استقرار روحانیون در بانک‌ها است که رییس شورای فقهی بانک مرکزی، آن را مطرح کرد. حال این سوال مطرح می‌شود که با تصویب این قانون، چند روحانی به سرکار می‌روند؟

چرا روحانیون در بانک‌ها مشغول به کار می‌شوند؟

غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با صدا و سیما اعلام کرد افرادی که برای نظارت بر عملکرد شرعی بانک‌ها منصوب می‌شوند، پس از حضور در یک دوره آموزشی و شرکت در آزمون، به بانک‌ها معرفی می‌شوند. همچنین در هر بانک یک نیروی ناظر مستقر خواهد شد.

مصباحی مقدم درباره ضرورت حضور ناظران شرعی در بانک‌ها گفت: با توجه به نبود دستگاه نظارتی بر بانک‌ها و شعب آنها، رویه‌ها و داد و ستد وجوه طی این سال‌ها بسیار نامناسب بوده. از این طریق، تطابق کار بانک‌ها و شعب با شرع مشخص می‌شود. وی همچنین اضافه کرد که انجام این کار نیازمند مصوباتی است که بخشی از آنها در در شورای فقهی بانک مرکزی حل و فصل شده و بخش دیگر در دستورکار قرار دارد.

۲۰ هزار روحانی در بانک‌ها مستقر می‌شوند

بررسی آخرین صورت‌های مالی بانک‌ها که در سامانه کدال منتشر شده است، نشان می‌دهد که ۲۸ بانک ایرانی مجموعا بیش از ۲۰ هزار و ۳۰۰شعبه در سراسر کشور دارند. بنابراین با تصویب این طرح، بیش از ۲۰هزار روحانی در بانک‌های ایران مشغول به کار می‌شوند.

البته این تعداد شعب فقط مختص به بانک‌ها است و اگر این قانون در موسسات اعتباری نیز اجرا شود، تعداد شعب بیش از این خواهد بود.

از سوی دیگر، بر اساس آخرین آمار منتشر شده بیش از ۲۰۰ هزار طلبه و روحانی در ایران وجود دارند. به این ترتیب با اجرای قانون استقرار روحانیون در بانک‌ها، حدود ۱۰درصد از این افراد در بانک‌ها مشغول به کار می‌شوند.

لازم به ذکر است که حضور روحانیون در بانک‌ها پیش‌تر نیز مطرح شده بود. در ماه‌های گذشته زمزمه‌هایی از حضور ناظران در بانک‌ها برای کنترل حجاب مشتریان مطرح شده بود که البته توسط مسئولان بانک مرکزی تکذیب شد.

منبع: رکنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • حسین ارسالی در

   آیا جاهای دیگه که هستید خبری از اسلام هست؟
   فقط بلدید برا خودتون پول و شغل درست کنید..

  • علی ارسالی در

   یعنی بعد از این همه کار خبری و اقتصادی هنوز فرق بین بانک و شعبه و متوجه نیستید؟!!!!!!!!!
   20 هزار رو از کجا آووردید؟‌ جاداره که از شما شکا‌‌یت بشه

  • ناشناس ارسالی در

   اگر یک وام هم با دلسوزی یک رییس بانک پرداخت میشد این آخوندها جلوشو میگیرن برای فک و فامیل خودشون

  • عباس ارسالی در

   اتفاقی که در مملکت ایران رخ داد انقلاب نبود نهضت بر اندازی شاه و استقرار حکومت اخوندی

  • بی‌نام ارسالی در

   آخوند جز مفتخوری و تنپروری و..... کار دیگری از آن برنمیاد و هرجا بوی پول و مفتخوری بیاد، اینها میخوان رخنه کنند.

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی