ارسال به دیگران پرینت

افزایش حقوق | افزایش حقوق بازنشستگان

جزییات تازه درباره افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌ بگیران |بازنشستگان بخوانند

افزایش حقوق سالانه مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز در قالب مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی باید عملی شود که مسیر تعیین و تصویب آن با پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی که موسسه‌ای عمومی غیر دولتی است و تصویب هیات وزیران انجام می‌شود

مجلس می‌تواند به بازنشستگان صندوق‌های مختلف در جهت بهبود وضع معیشتی کمک کند؛ اما این کمک چگونه امکان‌پذیر است؛ وحید محمدزاده (فعال صنفی بازنشستگان کشوری و کارشناس مسائل بازنشستگان) در این رابطه می‌گوید: تورم و عدم توانایی کاهش و کنترل آن، فشار معیشتی روز افزونی بر اقشار حقوق بگیر ثابت از جمله کارمندان و بازنشستگان وارد نموده است به نحوی که قادر به تامین نیازهای اساسی حیاتی خانواده از جمله خوراک، پوشاک و مسکن نیستند. بر اساس اصول قانون اساسی، سیستم قانونگذاری دارای دو بعد است: اول، تقنین که وظیفه قوه مقننه است و دوم، نظارت بر اجرای صحیح و به موقع قانون که بر اساس اصول ۸۸ و ۸۹ قانون اساسی توسط مجلس و از طریق سوال، بازخواست و استیضاح مقامات اجرایی صورت می‌پذیرد.

اضافه می‌کند: قانون دایمی مدیریت خدمات کشوری که روابط و تعهدات متقابل کارگزاران و دولت را تعریف و تبیین می‌کند برای ساماندهی نظام جبران خدمت ابواب جمعی دولت و حفظ کیفیت زندگی آن‌ها در مقابل افزایش هزینه‌ها در تبصره ماده ۶۴ و ماده ۱۲۵ نحوه افزایش ضریب سنواتی کارمندان و بازنشستگان دولت را بر اساس هزینه معاش، شاخص هزینه زندگی و حداقل به میزان تورم رسمی تبیین نموده است و دولت‌های مستقر طبق قانون موظفند این موضوع را در زمان تدوین لایحه بودجه سنواتی پیش بینی و جهت تصویب به مجلس ارائه نمایند. شورایعالی کار نیز که طبق ماده ۴۱ قانون کار بالاترین مرجع قانونی تعیین حداقل مزد مشمولین قانون کار است، مکلف است بر اساس درصد تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود و همچنین محاسبات هزینه‌های زندگی، میزان افزایش و حداقل مزد کارگران مشمول قانون کار را تعیین و توسط وزیر کار به کارفرمایان و مراجع رسمی ابلاغ نماید. افزایش حداقل مزد سال ۱۴۰۱ نیز از مختصات و استانداردهای قانونی تبعیت کرد و به سازمان‌ها و کارگاه‌های مشمول قانون کار ابلاغ شد که توسط کارفرمایان دولتی و غیر دولتی در حال اجراست و مراعات می‌شود.

محمدزاده می‌افزاید:  افزایش حقوق  سالانه مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز در قالب مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی باید عملی شود که مسیر تعیین و تصویب آن با پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی که موسسه‌ای عمومی غیر دولتی است و تصویب هیات وزیران انجام می‌شود که هیات وزیران مصوبه هیات امنا و پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی را برای تعیین مستمری بگیران که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند به میزان ۵۷.۴ درصد تصویب نمود لیکن افزایش حقوق سایر سطوح که بیش از حداقل مستمری دریافت می‌کنند با مکانیزم دیگری تعیین و تصویب کرد که با مفاد ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که شاخص افزایش هزینه زندگی را ملاک افزایش قرار داده سازگاری و هم خوانی ندارد و مجلس و هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قانون در حال بررسی موضوع هستند تا چنانچه تصویب‌نامه هیات وزیران با قانون مغایرت داشته باشد این مغایرت با اصلاح مصوبه هیات وزیران بازنگری و اصلاح شود.

اما در مورد کارکنان دولت اوضاع چگونه است؛ محمدزاده می‌گوید: مجلس شورای اسلامی در مفاد بند پ ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه که بازه زمانی ۵ساله دارد و به مدت یک سال تا پایان سال ۱۴۰۱ تمدید شده است اختیار تعیین ضریب افزایش سنواتی کارکنان دولت اعم از مشمولین و غیر مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری را متناسب با میزان تورم به دولت تفویض نموده است و اعمال ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری را تا پایان برنامه ششم توسعه بطور موقت از حیز انتفاع ساقط نموده است. این در حالیست که دولت ضریب افزایش حقوق ۱۴۰۱ کارکنان و بازنشستگان دولت را ۱۰ درصد تعیین نموده که با تورم رسمی ۳۸ درصدی پایان سال ۱۴۰۰ که در ابتدای سال جاری با حذف ارز ترجیحی و افزایش چند ده درصدی قیمت کالاها و اجناس این تورم به بیش از ۵۰ درصد صعود کرده است، همخوانی ندارد و لذا فاصله عمیقی بین تورم و افزایش سنواتی کارکنان و بازنشستگان دولت ایجاد شده که مستلزم بازنگری و مصوبه جدید خواهد بود.

حال مجلس چگونه می‌تواند ورود کند؛ این فعال صنفی توضیح می‌دهد: با توجه به وظایف و مسئولیت‌های تقنینی و نظارتی مجلس شورای اسلامی مناسب است با بازنگری و اصلاح قوانینی که خود وضع نموده‌اند شرایط اجرای قانون توسط دولت را تسهیل و بر اجرای به موقع آن نظارت نمایند که دو راهکار در این راستا جهت بذل توجه نمایندگان محترم مجلس پیشنهاد می‌شود:

۱- با اصلاح قسمت موخر ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی وظیفه تعیین افزایش حقوق مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی را به عهده هیات امنای این سازمان محول نمایند و هیات محترم وزیران را از این امر فارغ کنند (با حذف عبارت با تصویب هیات وزیران).

۲- با عدم تنفیذ و حذف بند پ ماده ۲۸ قانون برنامه ششم در قانون برنامه هفتم توسعه به مفاد تبصره ماده ۶۴ و ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری رجعت دهند و دولت مکلف شود طبق ماده ۱۲۵ اقدامات لازم را در لوایح بودجه سنواتی اعمال کند.

منبع: رکنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   پخبر بی خاصیت چکار کرد؟

  • ناشناس ارسالی در

   پخبر بی خاصیت یه قولایی داده

  • ناشناس ارسالی در

   پخبر بنابود به کاری بکنه

  • ناشناس ارسالی در

   بازنشستگان مطلب های این چنینی رو نخونن که سرکارن.

  • ناشناس ارسالی در

   بازنشستگان از افزایش حقوق نا امید شده اند.واز اینکه رای داده اندپشیمان هستندمخصوصا باآنها ات آقای مخبر که گفته بازنشستگان مصرف کننده هستند.امثال آقای مخبر تولید کننده در دولت فعلی کم نیستند.بامید روزی که عاقلشوند که امکان ندارد.کسی که در سن بلوغ فکری هست حرف زدن بلد نیست چه انتظاری می‌توان داشت؟ بامید روزی که انسانهای فهیم سر کار بایند

  • عباس ارسالی در

   خجالت دارد سال گذشت بازنشستگان سایر سطوح هنوز بلاتکلیف

  • ناشناس ارسالی در

   راستی حقوق مزایای شما چقدر است که اینطوری واق واق میکنید شما چرا از قانون بیمه چیزی نمیفهمید شما را زدیدبه خریت شما را چه کسی گذاشته برای مردم تصمیم بگیرید من ایثار گر هستم 21ماه در منطقه بودم از ترکش وموج انفجار وووو نصیبم شده وهیچ مزایایی نگرفتم مرحوم پدرم میگفت نباید بری دنبال صدقه و35سال هم کارکردم حالا توی نخودی شدی تصمیمگیر برای ما نفرین خدا ورسول خدا برایتون ارزو میکنیم

  • بی نام ارسالی در

   الان چهارماه ازسال جدید گذشته همه چیز فقط درحدحرف بوده وبازی باکلمات جهت وقت کشی.وگرنه هیچ مقامی کوچکترین قدمی رابرای بازنشستگان تامین اجتماعی برنداشته است.خسته شدیم بسکه این خبرهای دروغ روشنیدیم

  • ناشناس ارسالی در

   جون هرکی دوست دارین حقوق هارادرست کنین اگه یک ضره انصاف داشته باشید درست می کنین دیگه نمی دانیم چه کار کنیم کم مارابازی بدین شما بخاین درست کنین یک روزه درست می کنین بس نمیخاین

  • ناشناس ارسالی در

   اقایانی که بازنشستگان را گذاشتین سر کار راستی یه نگاهی به حقوق ومزایای شما ومدیران شما بندازید وخجالت بکشید خجالت کشیدید نه متاسفانه شما چرا اقایانی که از صندوق بازنشسته دزدی کردند به میزان 400هزار میلیار د محاکمه نمیشن مثل احمدی نژاد ومرتضوی ووووو ودر کاخهای انچنانی زندگی میکنند و واق واق میکنند وبه ریش این ملت میخندند چرا چرا چرا ؟؟؟؟این همه کارشناس ومدیرو دبیر و کبیرچندین ماه ملت گذاشتین سر کار اگر چند ساعت قانون بیمه را مطالعه میکردید وطبق قانون عمل میکردین چه میشد شما چطوری میخاین یه مملکت اداره کنین چرا در اختلاص ودزدی کلاه برداری فرار از دست قانون در دنیا اولیم بخود بیایید ما فقط حق خودمان را میخاهیم حق ما زنده موندن هست لااقل نه زندگی ؟بعد از جنگ و نیمه جان شدن و ایثار و32سال کار کردن مزد ما این نیست؟اگر موج انفجار ویا ترکش ویا 20ماه در سنگر میخابیدیدتشخیص میدادید چه کنیم که دنیا به کام شماست!!!!!

  • بازنشسته بدبخت ارسالی در

   عدالت دولت انقلابی و مردمی رو هم دیدیم؛ چی فکر می‌کردیم چی شد!

  • مهدی ارسالی در

   ۲۵ درصد همسان‌سازی حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی چی شد ؟!؟!🔥😢🔥😥🔥😥

  • مهدی ارسالی در

   ۲۵ درصد همسان‌سازی حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی چی شد ؟!؟!؟!😢🔥😥🔥😢🔥😥🔥

  • بی. نام ارسالی در

   واقعا جای تاسف داره ،این نظام 5ماهه نتونسته برای بازنشیتگان سایر سطوح یه تصمیم بگیره ،خودت دولت با حقوق 7بیاد اجاره خونه بده ،هزینه های زندگیشو تامیت کنه ،جواب مهمونیاشو بده ،عروس ،داماد ،نوه ها،بعد ببینه میتونه با این افزایشی زندگی کنه ? لابد فکر میکنه 70میلیون میگیرن مثل خودشون ،بابا با 7میلیون ،6میلیون 8میلیون با این نرخ تورم و گرونی نمیشه زندگی کرد ،گوشت کیاویی 250مرغ کیایویی 60روغن 200بابا عرضه ندارین تصمیم بگیرین برین خونه بشینین ، خدایا 4ماه سال تموم شد هنوز با این افزایشی ها ما هنوز حقوق قدیمو میگیریم ،بابا خدا عدالتت کجاست پس ،واقعا ادم به خیلی چیزا شک میکنه ،ای داد ای بیداد ،ای امان ،خاک براون سرتون الان زورتون به بازنشسته ها رسیده .

  • ناشناس ارسالی در

   واقعا کارشناسی پیدا نمیشه یک حساب ساده را انجام بده که با این مبالغ اندک چگونه می توان از پس هزینه ها بر آمد آنوقت برای حق مسلم خودمان و پول واریزی خودمان اینهمه دخالت و بگیر و ببند چه مفهومی داره

  • ناشناس ارسالی در

   واقعا خجالت دارد تو کدام کشور بازنشستگان اینجور اذیت و مورد بی حرمتی واقع میشن . واقعا خجالت بکشید . حقوق های میلیونی شماها تورم زا نیست؟ حقوق چندرغاز بازنشسته تورم زا هست . عجب مدیریتی . واقعا خجالت آور هست.

  • بهترین ارسالی در

   دولت بی خاصیت

  • ناشناس ارسالی در

   انقدر رو اعصاب بازنشستگان اسکی نرید.دولت چند ساله به تامین اجتماعی بدهکاره بعد بازنشسته ی تامین اجتماعی ۷ تومن میگیره همرده اش تو کشوری ۱۴ تومن.حق داریم یه خودسوزی جلوی بهارستان یا پاستور یا....داشته باشیم؟ شاید فهمیدن

  • ناشناس ارسالی در

   این مواد قانونی را هزار بار نوشتید ،چند تا هم از (نرهای ) قانون بنویسید ،شاید موثر افتاد.

  • ناشناس ارسالی در

   دولت کاریبه اختلاس گرا وحقوق های نجومی کارکنای خودش نداره. زورش به چندر غاز حقوق بازنشسته میرسه که این قشر ضعیف رو بیچاره تر کنه.
   واقعا خجالت داره حکومت عدل علی

  • حامد مهاجر ارسالی در

   راه حل اینست که حق بیمه را افزایش بدن در غیر اینصورت تامین اجتماعی ورشکست میگردد

  • ناشناس ارسالی در

   همشون دروغگوی بلدن

  • محمد ذوالفقاری ارسالی در

   مدیریت کشور ما قرار شده در جهان اسلام الگو بشه (زپرشک) کاش آقایان تصمیم گیر را ببرن یکی از کشورهای اسلامی حوزه خلیج فارس در همه زمینه ها آموزش ببینن.

  • محمد ذوالفقاری ارسالی در

   قرار کشور ما در جهان اسلام در همه زمینه های مدیریتی الگو بشه (زپرشک) کاش میشد مدیران تصمیم گیر ایران را برای آموزش خدمت صادقانه به ملت به یکی از کشورهای اسلامی حوزه خلیج فارس می‌فرستادند حداقل یاد بگیرند خدمت صادقانه چی هست.

  • مادر سرپرست خانواده ارسالی در

   من مستمربگیر کشوری هستم در حد ی حلب روغن حقوقم افزایش پیدا کرده برا تامین مخارج زندگی کلی وام برداشتم دخترم قادر به ازدواج نیست چون خرج عروسی و خرید جهیزیه منوط بداشتن کلی پول هست ،اگه فکری بحالمون نشه نمیتونیم دوووم بیاریم من دارم بخودکشی فک میکنم میخوام خودمو دخترمو بکشم راحت شیم متاسفم که هیشکی بفکرمانیست

  • مریم ارسالی در

   فکر کنم سونامی خودکشی پیران کشور شروع بشه مسکن غذا شده رویا

  • ناشناس ارسالی در

   هیچ اعتمادی به دولت و مجلس نیست

  • سعید خسروی مقدم ارسالی در

   اقایان همه تایید میکنند که دولت غیر قانونی دخالت کرده و بایستی طبق قانون شامل شورای عالی کار و هیئت امنای تامین اجتماعی افزایش یابد پس انجام بهند ما بازنشستگان تامین اجتماعی خواهان آن هستیم

  • ناشناس ارسالی در

   اینها قصدشان این هست که باز نشسته خسته کنن
   ولی ما از پا نمیشینیم
   روزی می‌رسد که احتیاج به رای داشته باشین

   • ناشناس ارسالی در

    عزیز برادر رای من و تو براشون مهم نیست مدتشون که تمام بشه یه دزد و اختلاسگر دیگه جانشین میکنند لا مصبا صد و پنجاه سال عمر میکنند تمامون میکنند نمیمیرند

  • ایرج تاجیک ارسالی در

   مسیولین نظام جمهوری اسلامی نباید با کارشکنی و رعایت نکردن قوانین پایه‌ای انقلاب سست کنند ما اکثر باز نشست‌های کنونی رزمندگان دیروز بودیم. و جای بسی تأسف هست خدمات و حق قانونی ما بهمون ندن

  • بازنشته ارسالی در

   باسلام دولت سیزدهم و مجلس انقلابی و جهادی قیمت ها با دلار بالا می برد وحقوق بازنشستگان زیر خط فقر است به معنای فقر پاشی است و تحقیر بازنشته جلوی خانواده با کهولت سن و بیماری و فرزندان بیکار است

  • بازنشسته ارسالی در

   خدا لعنت کند ادمهای از خدا بی خبر وریاکار که از سگ نجستر هستند

  • من ارسالی در

   حجاب را مطرح می کنند تا حق بازنشستگان را ندهند .

  • بازنشسته ارسالی در

   این کشورو الان ملت دارن راه میبرن دولت غیر محترم لطف کنن نمیتونن اداره کنن برن خود ملت یک کاریش میکنه

  • جعفر ارسالی در

   ما به کلمه مخبر میگفتیم خائن.آدم فروش.اینجا هم اثبات شد آدم فروشی که بازنشسته های گرانقیمت را ارزان فروخت همان مخبر خائن بود.

  • مرتضی عربانی ارسالی در

   مصوبه شورایعالی کار بدون کم و کاست باید اجرا شود .(۳۸ درصد بعلاوه ۵۱۵هزار تومان)
   سپس دنباله ماجرا ....... جبران ضرر و زیان ناشی از دیرکرد در پرداخت ،تکلیف بدهکاری دولت به صندوق ، پیگیری تعمد هیئت دولت و مسئولین ذیربط از طریق قوه مقننه ، قوه قضائیه و مردم تا درس عبرتی برای آیندگان باشد.

  • ناشناس ارسالی در

   حقوق خودشون بالاست غمی ندارن که به فکر بازنشسته ها باشن . آخه چرا باید ۴ ماه طول بکشه ؟ مگه میخوان از جیب خودشون بدن ؟

  • ناشناس ارسالی در

   من شبانه روز به تمام مسببن و صاحبخانه ناله و نفرین میکنم همین 😥😥😥😥😥😥😥 هنوز تکلیف مستمری بگیران روشن نشد ...صاحبخانه چاپید .....بیشرف بی پدر مادر......

  • بازنشسته ارسالی در

   هشتک پرداخت ده درصد حق بیمه به تناسب افزایش ده درصدی مصوبه دولت

  • بازنشسته ارسالی در

   هشتک پرداخت نکردن بیمه با درصدهاي بالا همون درصد تصویبی دولت را هم نخواستیم

  • ناشناس ارسالی در

   من یک بازنشسته مستاجر هستم مسئولین نمایندهای مجلس بعد از ۳۴ سال سابقه کار نمیتونم اجاره خونه بدم کمکمون کنید

   • موسوی ارسالی در

    تورم‌وگرانی‌۱۰۰درصد‌افزایش‌حقوق‌‌بازنشسته
    وکارگر۱۰درصد‌افزایش!؟؟؟جرم‌بازنشسته‌پرداخت‌‌بیشترین‌حق‌‌بیمه‌و
    مالیاته....حمایت‌با‌پرداخت‌حق‌وحقوق‌فرق‌داره

  • احمد ارسالی در


   مرگ بر دولت ودولتمردان دروغگو وعده ما پای صندوقهای ری

  • بازنشسته ارسالی در

   دستهای پشت پرده چه کسانی هستند که بازنشستگان را چهار ماه هست دچار استرس روحی وروانی کرده اند هرروز این پیشکسوتان باید در کف خیابان فریاد دادخواهی سر دهند این خائنین تا این اعتراضات رابه آشوب نکشند دست بر نمیدارند اینها میخواهند مردم را از نظام متنفر ودلسرد وناامید کرده ودر مقابل دولت قراردهند وگرنه مصوبه شورای عالی کار وهیئت امنای تامین اجتماعی هرساله توسط هیئت وزیران تائید واجرا میشد چرا امسال دولت با مصوبه غیر قانونی بازنشستگان را با مشکل مواجه ساخته در حالیکه هیئت تطبیق مجلس هم مغایرت مصوبه دولت را با ماده 96تامین اجتماعی بصراحت اعلام کرده یک جای کار میلنگد وگذرزمان مشخص خواهد کرد چه کسانی عامل این فتنه هستند.

  • ناشناس ارسالی در

   ششم ابتدایی

  • هم وطن ارسالی در

   مشکل بد حجابی حل بشه . مشکل فقر مردم گناه نیست۰

  • ناشناس ارسالی در

   کثافتا صندوق رو خالی کردن زمان مرتضوی به همین دلیل زیر افزایش حقوق نمیرن

  • ناشناس ارسالی در

   ا

  • ناشناس ارسالی در

   بازنشسته مصرف کننده نیست این مخبر بیسواد که با رانت های جورواجور هی پست گرفته مدرکم با حکم حکومتی بهش دادن... همش بخوربخور تا الان... تو مصرف کننده ای یا ما خدا انشالله بزاره حسابی تو کاسه زن وبچه هاتون....

  • بازنشسته ارسالی در

   دراین روز عرفه خدارو قسم میدم به حقانیت کعبه به حرمت سرزمین وحی خدا خارو ذلیل کند کسانی که چشم طمع دارن به اندوخته وپس اندازه ۳۰ ساله ماپیرمردها

  • ناشناس ارسالی در

   خدا لعنت کنه افرادی حق بازنشته را ضایع می کنه مکر از جیب پدرتان می دهید تورم ۱۸۰درصدوحقوق بازنشته نیروی مسلح ۱۰ درصد این چه عدالتی و همه دروغ

  • ناشناس ارسالی در

   دیو چو بیرون رود چه از در اید ؟؟

  • ناشناس ارسالی در

   مسعولان چیب پر پول دارن و سفره رنگین از دنیا وخدا بی خبر فکر گرسنها نیستن این عدالت

  • مصطفی ارسالی در

   اقایون بازنشسته همه با هم سلام فرمانده

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه