ارسال به دیگران پرینت

اختصاصی ۵۵ آنلاین؛

غاری پر از آثار باستانی شگفت‌انگیز دوره مایاها در مکزیک

کارشناسان مدت‌هاست که در مجموعه بزرگی از ویرانه‌های مایا در شبه‌جزیره یوکاتان مکزیک مشغول مطالعه و کاوش هستند.

غاری پر از آثار باستانی شگفت‌انگیز دوره مایاها در مکزیک

به گزارش ۵۵آنلاین: کارشناسان مدت‌هاست که در مجموعه بزرگی از ویرانه‌های دوره مایاها در شبه‌جزیره یوکاتان مکزیک مشغول مطالعه و کاوش هستند. اما تنها پرسیدن یکی دو سؤال از مردم محلی‌ کافی بود که کاوشگران به سمت غار ناشناخته‌ای بروند که در آن ده‌ها اثر باستانی، استخوان و قربانی‌های سوخته برای خدایان وجود دارد.

این غار تقریباً در 1.7 مایلی شرق ال کاستیلو است و مردم محلی اولین بار حدود 50 سال پیش آن را کشف کردند. در آن زمان ویکتور سگویا پینتوی باستان شناس را از این موضوع مطلع کردند و او دستور داد تا غار مهر و موم شود و گزارشی در این باره نوشت و بعد هم فراموش شد. در سال 2018 مردم محلی دوباره به باستان‌شناسان این غار را نشان دادند و آن‌ها مشغول کاوش مجدد غار شدند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که به خاطر احترام به آداب و رسوم محلی مردم منطقه تیم باستان‌شناسی قبل از ورود به غار مراسم پاکسازی 6 ساعته را به نام بالامکو یا خدای جگوار انجام دادند. وقتی به درون غار رفتند روی شکم ‌خزیدند تا به هفت اتاقی که در آن مایاها هدایای خود را به خدای اصلی یعنی خدای باران هدیه می‌کردند برسند.

کاوشگران تا کنون 155 اثر باستانی را که شامل ظرف‌های سرامیکی، جعبه‌های سفالی و سایر ظروف بود کشف کردند. آن‌ها قصد دارند این آثار را در همان غار بگذارند.

این محققان در حال کار روی نقشه شبکه وسیع غارهای زیرزمینی، رودخانه‌ها و دیگر آبراه‌ها در شبه‌جزیره یوکاتان مکزیک هستند. نقشه‌برداری سه‎بعدی و سایر روش‌های جدید همگی به کشف نقشه‌ها کمک می‌کنند.

باستان‌شناسان این فرضیه را مطرح می‌کنند که بسیاری از ساختمان‌های موجود در محوطه باستان‌شناسی در بالای دریاچه‌های زیرزمینی قرار گرفته. محققان در تلاش‌اند تا این دنیای زیرزمینی را که بخشی از چیچن ایتزا و قسمتی از پروژه بزرگتر آبخوان بزرگ مایا است پیدا کنند و بتوانند نقشه آن را کشف کنند.

منبع : ۵۵ آنلاین
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه