ارسال به دیگران پرینت

سلامت|زنبور

فواید و مضرات نیش زنبور عسل که از آن بی‌خبرید

آپی تراپی یک درمان دارویی می‌باشد که در آن از محصولات نیش زنبور، از جمله سم آن برای درمان و جلوگیری از بیماری درد و ... استفاده می‌کنند.

فواید و مضرات نیش زنبور عسل که از آن بی‌خبرید

نیش زنبور چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

آپی تراپی یک درمان دارویی می‌باشد که در آن از محصولات نیش زنبور، از جمله سم آن برای درمان و جلوگیری از بیماری درد و ... استفاده می‌کنند.

 نیش زنبور از طریق روش‌های مختلف و به شکل‌های متفاوت در دسترس است. 

به عنوان مثال به محصولاتی مانند عصاره ها، مکمل ها، مرطوب کننده‌ها و سرم‌ها اضافه می‌شود.

همچنین در بعضی از مراکز درمانی هم ماده موجود در نیش زنبور را برای درمان بعضی از شرایط تزریق می‌کنند. 

نیش زنبور همچنین در طب سنتی به عنوان یک روش درمانی برای پوست هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فواید پنهان در نیش زنبور عسل

_خواص ضد التهابی

یکی از اصلی‌ترین فواید نیش زنبور عسل، اثرات ضد التهابی است و علت آن هم وجود ماده‌ای به نام ملیتین است که البته خود این ماده در صورت مصرف دوز بالا، عاملی برای ایجاد خارش، درد و التهاب خواهد شد، اما اگر به اندازه متعادل استفاده شود، خواص ضد التهابی خواهد داشت، زیرا التهابات را سرکوب می‌کند.

_سلامت پوست

بسیاری از شرکت‌های مربوط به محصولات مراقبت از پوست، نیش زنبور را در محصولات مراقبت از پوست مثل سرم‌ها و مرطوب کننده‌ها استفاده می‌کنند. این مواد سلامت پوست را ارتقا می‌دهند، التهابات را می‌کاهند، دارای خواص ضد باکتریایی هستند و چین و چروک‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

_آرام نمودن پاسخ‌های آلرژیک

زنبور همچنین فواید زیادی برای سلول‌های ایمنی دارد که پاسخ‌های آلرژیک و التهابی را آرام می‌کند. حتی تحقیقات آن روی حیوانات هم انجام شده است و نتایج مثبت آن به اثبات رسیده است.

_سلامت سیستم ایمنی

درمانگران زنبوردرمانی، نیش زنبور، سم زنبور یا دیگر فرآورده‌های زنبورعسل را با تزریق سطحی وارد بدن کرده و سیستم ایمنی بدن او را تحریک کرده و به تنظیم و متعادل سازی عملکرد این سیستم کمک می‌کنند. 

سم نیش زنبور سبب تولید آنتی بادی‌هایی در بدن شده و سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سم نیش زنبور و پیشگیری از نفوذ آن در بدن اقدام به مقابله می‌کند و با تحریک این سیستم، با دیگر بیماری‌ها و اختلال‌ها مبارزه می‌کند.

_درمان سرماخوردگی

به جز عسل و سم زنبور عسل، فرآورده دیگری از زنبور عسل به نام «بره موم» خاصیت ضدمیکروبی دارد و سبب بهبود و درمان بیماری‌های میکروبی و ویروسی مانند سرماخوردگی ها، برخی از اختلال‌های تنفسی، گلو درد و برخی از عفونت‌ها می‌شود.

_درمان بیماری‌های نورولوژیکی

بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که تراپی نیش زنبور، همچنین به کاهش علائم مربوط به بیماری‌های نورولوژیکی مثل بیماری پارکینسون کمک می‌کند که البته مطالعات در این باره محدود هستند.

_بازسازی اعصاب آسیب دیده

با کمک سم نیش زنبور و تزریق سطحی آن می‌توان به ترمیم و بازسازی غلاف‌های میانی اعصاب که به دلیل بیماری دچار اختلال و اشکال شده، کمک می‌کند. سم وارد شده به بدن سیستم دفاعی و عصبی بدن را تحریک نموده و به تسریع روند درمانی بیمار کمک می‌کند.

کمک به کاهش درد

مطالعات نشان می‌دهد که طب سوزنی از طریق نیش زنبور، درد را کاهش می‌دهد که حتی عملکرد مثبت آن روی ۵۴ نفر آزمایش شده است که از طریق آن، درد در قسمت پایین کمر کاهش پیدا کرده 

_مبارزه با بیماری لایم

بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که نیش زنبور به تنهایی می‌تواند اثرات ضد میکروبی در برابر باکتری‌ها داشته باشد و حتی بیماری لایم را بهبود ببخشد.

_درمان ام اس و آرتریت

بیماران ام اس می‌توانند با انتخاب شیوه زنبوردرمانی و دریافت نیش زنبور و تحریک اعصاب و ترمیم غلاف‌های میانی اعصاب آسیب دیده، عوارض ناشی از بیماری ام اس را درمان کنند.

_پیشگیری از سرطان و درمان سرطان سینه

سلول‌های بدن بعد از مدت زمانی مشخص به مرور ضعیف شده و از بین می‌روند و از بدن دفع می‌شوند. یکی از علت‌های ابتلا به سرطان اختلال یا کندی روند مرگ برنامه ریزی شده سلول‌ها است. 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد سم نیش زنبور با تحریک روند مرگ سلول‌ها و حذف به موقع آن‌ها از بدن می‌تواند از ابتلا به سرطان‌ها در انسان پیشگیری کند.

دریافت سم زنبور از طریق نیش زنبور یا تزریق سم این حشره می‌تواند سبب افزایش طول عمر برخی از مبتلایان به سرطان به ویژه سرطان لنفسیت‌های خونی و بهبود کیفیت زندگی این افراد گردد.

معایب:

تراپی نیش زنبور همچنین می‌تواند عاملی برای ایجاد عوارض جانبی جدی یا حتی مرگ در افراد مبتلا به آلرژی آنافیلاکسی باشد که تنفس را برای آن‌ها سخت کرده و ممکن است جان شان را بگیرد.

دیگر اثرات منفی و جدی در این تراپی شامل خستگی، کاهش اشتها، درد شدید، خطر خونریزی شدید و استفراغ است.

 تحقیقات نشان می‌دهد ۲۹ درصد از افرادی که عوارض جانبی را تجربه کردند، حالت شان بین خفیف تا شدید بوده است. 

این علائم در اغلب موارد پس از یک تا ۲ روز از بین می‌رود.

منبع: ژوان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه