ارسال به دیگران پرینت

حمام داماد | مراسم حمام داماد | عروسیهای دهه شصت

حمام داماد در دهه‌ی شصت! | لحظاتی خاطره‌انگیز که سال‌هاست ندیده‌اید+ویدئو

در آیین‌ حمام دامادی، رسم بر این بوده که داماد را پیش از آیین عروسی به حمام می‌برند و با ساز و آواز می‌شستند.

در آیین‌ حمام دامادی در عروسیهای دهه شصت، رسم بر این بوده که داماد را پیش از آیین عروسی به حمام می‌برند و با ساز و آواز می‌شستند. دلاک شست‌وشو و مشت‌ومال ویژه‌ی دامادی می‌داد و مهمانان این رخداد فرخنده را با شادی جشن می‌گرفتند. پس از شست‌وشو و حمام، لباس دامادی بر تن داماد می‌کردند و با رقص و آواز داماد را به مراسم عروسی می‌بردند.

 

عروس و داماد رو کثیف کنید! | ازدواج | دیوار ساقدوش‌ها را در هم بشکن!

سنت‌های عجیب‌ و غریب ازدواج که شوکه می شوید! | داماد رو با ماهی و قورباغه بزنید! | به خانواده عروس دندان نهنگ هدیه دهید!

هر کشوری برای ازدواج سنت های مخصوص خودش را دارد که برخی از آنها بسیار عجیب است از کثیف کردن عروس و داماد گرفته تا نوشیدن از آب توالت!

سنت‌های عجیب‌ و غریب ازدواج که شوکه می شوید! | داماد رو با ماهی و قورباغه بزنید! | به خانواده عروس دندان نهنگ هدیه دهید!
 

آداب و رسوم خواستگاری و ازدواج در کشور ما که از فرهنگ‌های مختلفی تشکیل شده است، جذابیت‌های زیادی دارد. گاهی هم رسوم یک فرهنگ، برای فرهنگ دیگر عجیب به نظر می‌رسد! اما اوضاع در سایر کشورها چگونه است؟ آیا در کشورهای دیگر هم سنت‌های عجیب‌ و غریب داریم؟

در این نوشته کوتاه، سراغ ۹ کشور می‌رویم و به ۹ رسم عجیب آن‌ها از خواستگاری تا ازدواج سری می‌کشیم.

 

۱. اسکاتلند: عروس و داماد رو کثیف کنید!

این سنت ازدواج اسکاتلندی به‌طور معمول برای عروس و گاهی هم داماد اجرا می‌شود. دوستان عروس در این مراسم، باقیمانده غذا و زباله‌ها را سر او می‌ریزند تا حسابی کثیف شود! تخم‌مرغ و ماهی از پرطرف‌دارترین اقلام هستند.

 

۲. فیجی: به خانواده عروس دندان نهنگ هدیه دهید!

فرهنگ فیجی، ترکیبی غنی از فرهنگ‌های بومی، چینی، هندی و اروپایی، با زبان‌ها، غذاها، لباس‌ها، صنایع دستی، موسیقی و اعتقادهای مختلف است و در این میان، عروسی‌های فیجی هم سنت‌های جالب خودشان رو دارند. در بعضی نقاط این کشور، داماد باید گردنبندی از دندان نهنگ به خانواده عروس هدیه بدهد.

 
 
 

۳. چین: دیوار ساقدوش‌ها را در هم بشکن!

مسلما در هر ازدواجی، در هر جای دنیا که باشد، دختر و پسر فقط با هم روبه‌رو نیستند، بلکه باید با دوستان یکدیگر هم کنار بیایند. به همین خاطر سنت جالبی در چین وجود دارد که طبق آن داماد باید دیواری را که ساقدوش‌های عروس تشکیل داده‌اند، بشکند تا ثابت کند چقدر او را دوست دارد.

 

۴. موریس: عروس را حسابی چاق کنید!

خیلی از عروس‌ها چند ماه منتهی به مراسم ازدواج، رژیم غذایی می‌گیرند تا لاغر شوند اما در جزیره موریس، قضیه برعکس است و عروس‌های تپل، جذاب‌تر هستند! به همین خاطر، خانواده عروس تا جای ممکن و حتی به‌زور به دختر خود غذا می‌دهند تا در چشم خانواده داماد عزیز شود.

۵. ولز: قاشق چوبی به عروس هدیه بده!

ولز از پادشاهی‌های پیشین است که امروزه همراه انگلستان، اسکاتلند و ایرلند شمالی، کشور بریتانیا رو تشکیل می‌دهند. عروسی‌های ولزی هم از آداب و رسوم خاص خود برخوردارند. برای نمونه، هر دامادی که می‌خواهد نهایت عشق خود را به همسر آینده نشون دهد، قاشق چوبی کنده‌کاری‌شده به او هدیه می‌دهد. این رسم در قدیم آنقدر مهم بوده که از وام‌ها و یا روش‌های خرید اقساطی جهیزیه استفاده می‌کردند تا این رسم را به جا بیاورند.

 

۶. پورتوریکو: عروسک رو بالای سر عروس بگذار!

شاید این رسم در عروسی‌های پورتوریکویی کمی ترسناک به نظر برسد، اما معنا و مفهوم قشنگی در ورای خود دارد. در این مجمع‌الجزایر جنوب‌شرقی دریای کارائیب، رسم بر این است که عروسکی بر روی لباس عروس می‌پوشانند و روی میز، کنار عروس و داماد می‌گذارند تا الهام‌بخش خوشبختی این زوج باشد.

۷. آمریکای جنوبی: یک، دو، سه، حالا بپر!

 

کشورهای منطقه آمریکای جنوبی عجیب‌ترین سنت‌ها و آئین‌ها را در فرهنگ خود دارند. آن‌ها در عروسی‌های خود هم رسمی با نام «پریدن از روی جارو» دارند. در این مراسم قدیمی، عروس و داماد باید از روی یک جارو بپرند که به‌معنی حرکت مستمر آن‌ها با هم و در طول زندگی به حساب می آید.

 

۸. کره جنوبی: داماد رو با ماهی و قورباغه بزنید!

البته دو کره، از گذشته فرهنگ مشابهی داشته‌اند، اما از سال ۱۹۴۵ که از یکدیگر جدا شدند، تغییرات فرهنگی را هم تجربه کردند. در عروسی‌های کره جنوبی، داماد را با ماهی، قورباغه یا حتی ترکه‌های چوب کتک می‌زنند! هدف از این اتفاق که شب قبل از روز عروسی رخ می‌دهد، نشان دادن قدرت داماد است. البته امروزه یکی از نشانه‌های توانمندی افراد قدرت آن‌ها در مدیریت کسب و کار هست.

۹. فرانسه: از دستشویی بنوش!

البته فرانسه از مراکز فرهنگی اروپا به شمار می‌رود و رسومی غنی در دل خود دارد، اما در این رسم نه چندان خوشایند قدیمی فرانسوی، عروس و داماد مقداری نوشیدنی از کاسه توالت می‌نوشند! البته برای برگزاری این رسم، از کاسه توالت نو و تمیز استفاده می‌کنند، ولی باز هم ظاهری دوست‌نداشتنی دارد.

 

 

 

 

مشاغل عجیب آینده

مشاغل عجیبی که مردم در آینده خواهند داشت

۷ شغل عجیبی که مردم در آینده خواهند داشت.

 
مشاغل عجیبی که مردم در آینده خواهند داشت
 

۷ شغل عجیبی که مردم در آینده خواهند داشت.

 

1. نوستالوژیست

هیچ بعید نیست که آدم‌ها مخصوصا تحت فشار زندگی مدرن و بسیار ماشینی و احتمالا خالی از معنویتِ دهه‌ها بعد، هوس کنند که جلوه‌ای از گذشته 

 

مثلا دهه ۱۹۸۰ یا اصلا دهه‌ای را که ما در آن به سر می‌بریم، بازسازی کنند و برای این کار به آدم‌های متخصصی نیاز خواهند داشت که اتاق‌ها و خانه‌هایشان را به سبک گذشته بیارایند.

 
 

2. جراح از راه دور یا Telesurgeon

 

با پیشرفت وسایل دقیق جراحی کنترل از راه دور، احتمالا جراحی‌ها چه به صورت جراحی‌های اورژانس بیماران دچار تروما یا جراحی‌هایی مثل جراحی‌های زیبایی، از حالت کنونی به درخواهند آمد. 

در این صورت احتمالا ما شاهد مسائل جدیدی خواهیم بود:

 
 

▫️بیماران ثروتمندی که خودپسندانه ترجیح می‌دهند در یکی از مراکز نزدیک پزشکی، توسط بهترین جراحان دنیا عمل شوند.

▫️یا جراحان چینی که با نصف قیمت، جراحی می‌کنند و کار و کسب جراحان داخلی را کساد می‌کنند.

 

▫️ شاید هم بازار سیاه جراحی‌های غیرقانونی را شاهد باشیم

3. احیاکنندگان طبیعت

 

هیچ نمی‌دانیم که در دهه‌ها بعد اصولا طبیعتی هم باقی خواهد ماند یا نه. 

می‌توان حدس زد در آن زمان آنقدر مساحت نقاط بکر و دست‌نخورده طبیعت کم شود که به جای حرفه حفظ محیط‌زیست، شاهد رونق گرفتن حرفه احیای طبیعت باشیم.

 

احیاکنندگان طبیعت، احتمالا با داشتن دانش زیست‌شناسی و ژنتیک پیشرفته و فناوری‌های نوین تلاش خواهند کرد به صورت محدود برای آدم‌های دلتنگ، جلوه‌هایی از طبیعت را ایجاد کنند.

 

4. درمانگرهای سال‌های پایانی عمر

با افزایش امید به زندگی، سال‌های پایانی عمر انسان‌ها، توأم با شرایط ایستایی خاصی خواهد شد.

 در این سال‌ها که ما علیرغم داشتن بیماری‌های متعدد، همچنان زنده خواهیم بود، کیفیت زندگی کاهش خواهد یافت.

 پس لازم است که علاوه بر متخصصان کنونی طب سالخوردگی، درمانگرهایی هم به مردم کمک کنند و به آنها در مورد چگونگی گذران مناسب سال‌های پایانی مشاوره بدهند.

 

5. طراحان بازی‌وارسازی

در دهه‌های آینده ما نیاز خواهیم داشت که کارهای پیشرفته و دشوار آن زمان را با روحیه و نشاط بهتری انجام بدهیم و در این راستا، سر و کله متخصصان بازی‌وارسازی یا Gamification پیدا خواهد شد.

آنها دنیا را به محیط قابل تحمل‌تری تبدیل می‌کنند و ترتیبی می‌دهند که روند آموختن مهارت‌ها یا انجام کارها، ساده‌تر شود، انگیزه انجام کارها را پیدا کنیم و تنش‌های روزانه ما کم شود.

 

 6. مشاوران ربات‌ها

کسانی پیدا خواهند شد که به شما در مورد مدل‌های بسیار متنوع ربات‌ها مشاوره بدهند و بتوانند در انتخاب مدل‌ مناسب ربات خانه‌دار یا مربی توصیه‌های خوبی کنند.

7. سرگرم‌کننده‌های چندرسانه‌ای

در آینده سر و کله کسانی پیدا خواهد شد که برای برگزاری بهتر مراسم ازدواج یا کارزارهای تبلیغاتی می‌توانند به صورت چندرسانه‌ای به ما کمک کنند.

آنها صوت و ویدئو و عکس و واقعیت افزوده را با هم ترکیب می‌کنند و از ترکیب آنها شیوه جدیدی برای سرگرم کردن ما ایجاد خواهند کرد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   عروسی هایی ی حال و هوای دیگه داشت چند روز جشن و شادی بود اما الان ۲ ساعت تو سالن مردم همدیگرو نگاه میکنن و تموم میشه

  • ناشناس ارسالی در

   قدیما عروسی ها هم بیشتر خوش میگذشت

  • خلیل ماروکیان ارسالی در

   یادش بخیر قدیما خیلی بهتر بود رسم رسوم عالی بود یادش بخیر

  • ناشناس ارسالی در

   واقعا یاد اون روزا بخیر چه دورانی بود همه چیزی قشنگ بود همه کنار هم خوش و خرم بودن غم و غصه ای نبود رفتم آمد بود مهمونی های شبانه بود عروسیها ساده بود حتی یادمه نون حتی زرد چوبه هم بهم دیگه قرض میدادم دوباره از هم پس نمی گرفتن واقعا چه خوش دوران و روزگارانی بود یادش بخیر کلش روزی برسه دوباره برگردیم به همون روزا

  • ناشناس ارسالی در

   یادش بخیر اونهمه سادگی و ارامش و بدور از هیاهو بودن.

  • ناشناس ارسالی در

   خیلی هم خوب

  • محمد ارسالی در

   هنوز هم در جنوب کرمان چنین رسمی وجود داره

  • ناشناس ارسالی در

   همین عمو بیشتر میگذاشتن

  • ناشناس ارسالی در

   وااای خدا از خنده پرچهام ریخت😂😂😂😂😂

  • ناشناس ارسالی در

   اره ماهم این رسمو داشتیم یادش بخیر

  • ناشناس ارسالی در

   چند سال پیش همه مهمونا یک نهارو شام مهمونای راه دور صبهانه ،جشنم شب تا ساعت دوازده روز از صبح تا قبل نهار ،چقدر خوشحال بودن که مجلس عروسی دارن الان چی صاحب مجلس بعد عروسی میره سر مرز سکته ،کاش میشد برگردیم به اون سالها

  • ناشناس ارسالی در

   عروسها معمولی بود ولی دلهاشاد بود

  • ناشناس ارسالی در

   یادش بخیر اون دوران چه دورانی بود واقعا از این دوران خیلی بهتره

  • ناشناس ارسالی در

   چه دورانی بود اون دوران

  • پری 💐 ارسالی در

   خوب بود مرسی 🌹

  • پری 💐 ارسالی در

   چه با صفا و صمیمیت و همینطور بود مرسی 🌹

  • مسعود ارسالی در

   داماد رو چ قوزویت هم هس

  • ناشناس ارسالی در

   یادش بخیر،🤩🥰😂

  • Hamed ارسالی در

   اوووه چه قیافه ایی گرفته داماد فک کرده میخواد شاهکار کنه

  • Ali ارسالی در

   ما جوان ها دیگه ازدواج کردن رو باید به لطف دولت تو خواب ببینیم واقعا دم همه مسئولین خوشگلمون گرم

  • عادل ارسالی در

   یادش بخیر..تومنطقه آذربایجان دومادروصب زودبه حموم یاابدرمانی طبیعی مثل چشمه های آبگرم میبردن.وبعداومدن جلوی خونه دامادتاظهرمیزدن ومیرقصیدن.وشاباش میریختن...یادش بخیر..  • ناشناس ارسالی در

   آقا ، کل محل جمع میشدن دامادو ببرن حمام حالا این وسط یه دوش مفد هم میزدن به بدن کثیفشون ؛ دست آخر وسط راه داماد میگه حمام که نوبت نشد از کنار رودخونه بریم منم یه آبی به سر و کلم بزنم😂

  • ناشناس ارسالی در

   قدیم عروسی ها اعتبار و ارزش داشت. مثل الان نبود که عروس صبح عقد و ظهر مهریه می خواد و طلاق.همه چیز پر کشید حتی عاطفه ها.

  • ناشناس ارسالی در

   این رسم در روستای ما هنوزم هست که دامادو روز عروسی میبرند حمام

   • بهمن خان ارسالی در

    احسنت بخدا

  • جواد ارسالی در

   ان دوردن دورانی بود هم محرمش هم ماه رمضانش و از چهار شنبه سوری تا عید نوروز جشنهای صده ووو غیره همه دل نشین بود عروسیهایش که جای خود را داشت یاد همه به خیر

  • ، ارسالی در

   واقعاً قدیما خیلی زندگی ها ساده بود هرچه می گذره داره دنیا سخت وسخترمیشه تا انشاالله امام زمانمون بیاد

   • veria ارسالی در

    بشین تابیاد

  • جانباز ارسالی در

   بیچاره آن عروس که با این داماد زشت ازدواج کرده

   • ناشناس ارسالی در

    شاید داماد خوشگلتر باشه از کجا میدونی

  • Rakhshan ارسالی در

   هنوز هم جنوب کرمان رسومات قدیم ر و دارن و عروسی های زیبایی میگیرن پدر مادرا واسه بچه هاشون

  • علی ارسالی در

   بی ادب برو درست بخون

  • ناشناس ارسالی در

   بی ادب واقعن که بی کاری برو کار کن

  • حمید جلیلی ارسالی در

   ویدیو مربوط به روستای مریج محله فریدون کنار مازندران هست اگه به سر در حموم دقت کنید.

  • غزال ارسالی در

   من مردم تمام😆🤣🤣

  • ملیکا ارسالی در

   توی روستاهای تربت حیدریه هنوزاین رسم باقیست

  • رویا ارسالی در

   خیلی خوب بود یادش به خیابون قدیما

  • میلاد ارسالی در

   یادش بخیر

   • میلاد ارسالی در

    الکی نگی بابا

  • محسن ارسالی در

   هنوز تو روستاهای مازندران رسم هست . خودم سالیان دور چند بار با داماد همراهی کردم . یادش بخیر

  • ناشناس ارسالی در

   این بیشتر به سربازی میخورده که تمامش کرده وداره برمگرده خانه تا داماد ولی خیلی مظلومه انگار از اسارت برگشته

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه