ارسال به دیگران پرینت

درخواست ۱۱۰ سناتور جمهوریخواه برای ترک مذاکرات وین

۱۱۰ قانونگذار جمهوریخواه آمریکایی در نامه‌ای به وزارت امور خارجه آمریکا از دولت دموکرات جو بایدن خواسته اند که مذاکرات با ایران بر سر امضای یک توافق هسته‌ای را ترک کند.

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد بر اساس نامه‌ای که روز چهارشنبه به وزارت امور خارجه آمریکا ارسال شده است، ائتلافی بیش از ۱۰۰ قانونگذار جمهوری خواه از دولت بایدن درخواست کرده اند که از مذاکرات با ایران بر سر امضای یک توافق هسته ای، خارج شود.

به گزارش ایرنا، هرچه مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ بیشتر پیش می‌رود و نشانه‌های پیشرفت این مذاکرات نمایان‌تر می‌شود، جنگ طلبان و مخالفان دیپلماسی در آمریکا همسو با رژیم صهیونیستی از این پیشرفت‌ها و رویکرد سازنده ایران برآشفته‌تر می‌شوند.

جنگ طلبان و تندرو‌ها در آمریکا، بی توجه به این حقیقت که آمریکا مسوول واقعی وضعیت کنونی بوده و با خروج یکجانبه از یک توافق بین المللی، تعهدات خود را نقض کرده است، در تداوم مخالفت با دیپلماسی، نسخه‌های حماقت بار می‌پیچند.

در واقع، لابی‌های صهیونیستی و آمریکایی با تلاش برای منحرف کردن مذاکرات به طرق مختلف در تلاش هستند این مذاکرات به نتیجه نرسد چرا که در برابر منطق محکم و استوار و نیز رویکرد سازنده دولت جدید و تیم مذاکره کننده ایران مستاصل شده اند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا پیش از این در گفتگو با نشریه آمریکایی نیویورکر با اعتراف به اینکه از تمام گزینه‌های تحریم استفاده شده، به ناکارآمدی تحریم‌ها علیه ایران اذعان کرد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اذعان کرد تحریم‌ها به وضوح نتیجه‌ای را که ما می‌خواستیم به همراه نداشته است.

این در حالی است که در نامه این ۱۱۰ قانونگذار جمهوریخواه آمریکایی آمده است: ما در این نامه از شما می‌خواهیم فوری از مذاکرات بی‌ثمر وین برای ورود مجدد به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شوید و در عوض تحریم‌های موجود علیه ایران به‌ویژه در رابطه با تجارت نفت بین ایران و چین را به صورت جدی اجرا کنید.

در این نامه که به رهبری مایکل مک کال، عضو ارشد امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و ۱۰۹ قانونگذارجمهوری خواه دیگر امضا شده، با هراس از پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران در چارچوب برجام و در پی بدعهدی آمریکا در خروج از این توافق بین المللی ادعا شده است تاخیر بیشتر برای اقدام در این زمینه تنها به فعالیت‌های بدخواهانه ایران، از جمله پیگیری برنامه هسته‌ای کمک می‌کند.

رسانه آمریکایی واشنگتن فری بیکن نوشته است این نامه نشان دهنده این امر است که جمهوری خواهان آمریکا به صورت متحد با پیوستن مجدد امریکا به برجام مخالف هستند.

قانونگذاران جمهوری خواه آمریکایی با عصبانیت و هراس از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران و در حالیکه برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران تحت نظارت کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است، افزودند که ایران با استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته و تولید تجهیزات برای چنین سانتریفیوژ‌هایی و همچنین ذخیره مقادیر فزاینده اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ و ۶۰ درصد، برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برد. ایران همچنین به دانشی دست می‌یابد که غیر قابل برگشت است.

این جمهوری خواهان آمریکایی در حالیکه دولت بایدن تاکنون هیچ اقدام عملی برای بازگشت به برجام انجام نداده است، مدعی شدند در حالی که دولت آمریکا به طور مداوم تمایل خود را برای مذاکره در جهت بازگشت به برجام نشان داده است، ایران بازگشت به این توافق را برای [جامعه بین‌المللی]کم‌ارزش‌تر کرده است، زیرا به دستاورد‌های هسته‌ای بیشتر به دست آورده و به غروب این توافق هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.

قانونگذاران آمریکایی با تکیه بر نسخه‌های شکست خورده برغم اذعان صاحبنظران و سیاستمداران آمریکایی بر ناکارآمدی این نسخه‌ها مدعی شدند که تنها افزایش تحریم‌ها و اجرای کامل محدودیت ها، حرکت ایران به سمت سلاح اتمی را متوقف می‌کند، نه مذاکرات بی پایان در وین.

 

آمریکا: مایلیم در وین شاهد پیشرفت بیشتری باشیم اما این به ایران بستگی دارد

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: قبلا گفته بودیم شاهد پیشرفت نسبتا کمی بوده ایم. پیشرفت کم بهتر از عدم پیشرفت است. پیشرفت کم به اندازه پیشرفتی چشمگیر خوب نیست. اگر ما می خواهیم چیزی را که به طور جدی و سرسختانه در پی اش هستیم، به دست بیاوریم، و آن بازگشت دوجانبه به پایبندی است، کافی نیست. چیزی که امیدواریم در وین شاهدش باشیم چیزی بیشتر از «نسبتا کم» است اما این به ایرانی ها بستگی دارد، به سرعتی که می خواهند این مذاکرات غیرمستقیم پیش برود.

آمریکا: مایلیم در وین شاهد پیشرفت بیشتری باشیم اما این به ایران بستگی دارد
 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران درباره پیشرفت مذاکرات وین و مواضع فعلی دولت بایدن در قبال احیای برجام پاسخ داد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا با برخی گمانه زنی‌ها راجع به وجود ضرب‌الاجلی برای مذاکرات وین موافق است یا نه؟ گفت: قبلا از ما شنیده‌اید که فرصت کم است. فرصت بسیار بسیار کم است ما درباره یک بازه زمانی طولانی که باقی مانده، صحبت نمی‌کنیم؛ از هفته‌ها حرف می‌زنیم، نه ماه‌ها.

 

پرایس در این راستا افزود: برای ما، حداقل در موقعیت فعلی، امکان تعیین کردن یک تاریخ در تقویم به عنوان ضرب‌الاجل وجود ندارد. چنین کاری به یک دلیل ساده امکان‌پذیر نیست. قبلا شنیده‌اید که گفته‌ام این یک ساعت موقتی نیست که زمان با آن سپری شود و به پایان برسد. ساعتی است که مبتنی بر تقویمی است که خود مبتنی بر ارزیابی‌های فنی است. در این‌جا ما با یک‌ معادله بسیار ساده مواجهیم و آن این است که چه زمانی منافع عدم اشاعه‌ای برجام - چنان که در سال ۲۰۱۵ نهایی و در سال ۲۰۱۶ اجرایی شد- مغلوب توسعه‌هایی خواهد شد که ایران از زمان کنار گذاشتن محدودیت‌هایی که قبلا به آن‌ها رضایت داده بود، در برنامه هسته‌ای‌اش ایجاد کرده است و در واقع پس از خروج دولت قبلی از برجام[توافق هسته‌ای] رخ داد. این نوع ارزیابی بر پایه سری کاملی از ورودی‌ها انجام خواهد شد، یعنی آن‌چه می توانیم به طور علنی و غیرعلنی در زمینه پیشرفت‌ها و پیامدهای آن‌ها برای چیزهایی مثل زمان گریز ایران در صورت دستیابی به مواد شکافت‌پذیر کافی برای تولید یک سلاح هسته ای، اگر بخواهند در این مسیر پیش بروند، تشخیص بدهیم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره دیدار رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات برجامی با نماینده شورای همکاری خلیج فارس در وین و رایزنی‌شان درباره‌ مذاکرات، توضیح داد: همان طور که می دانید، راب مالی معمولا با نمایندگان شورای همکاری خلیج فارس دیدار می کند. پیش از آغاز دور هفتم، او در یک نشست مجازی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس شرکت کرد تا آن‌ها را از وضع پیگیری ما برای بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام مطلع کند. وزیر امور خارجه بلینکن هم فرصت این را داشته است که وقتی در ماه سپتامبر برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بودیم، هم‌ به صورت حضوری و هم مجازی با نمایندگان شورای همکاری خلیج فارس دیدار کند. راب مالی و تیمش و دیگر اعضای این وزارت‌خانه به طور منظم درباره پیشرفت‌هایمان در این زمینه به شرکایمان در شورای همکاری خلیج فارس اطلاع رسانی می‌کنند.

 

او در ادامه در پاسخ به سوالی درباره این که به نظر می رسد وزارت امور خارجه و کاخ سفید در دولت بایدن به استراتژی جدیدی متوسل شده و مدام دولت بایدن را به خاطر خروج از برجام سرزنش می کند، بیان کرد: موضوع این است که وضعیتی نصیبمان شده که هیچ کداممان آن را نمی‌خواستیم، وضعیتی که ایران در حال پیش‌روی سریع در برنامه هسته‌ای‌اش بوده است، از محدودیت‌های هسته‌ای‌ که قبلا به آن‌ها رضایت داده بود، فاصله گرفته بود و نیروهای نیابتی آن هم که مطمئناً روحیه‌شان تضعیف نشده بود، بلکه جسورترشده بودند و خصومت بیشتری به خرج‌ می‌دادند و آمریکا هم بیش از ایران از نظر دیپلماتیک به انزوا کشیده شده بود که مسلما به خاطر رویه‌ای بود که دولت قبلی در پیش گرفته بود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا علاوه بر این مطرح کرد: فکر می کنم اگر از هر کسی در این دولت بپرسید که آیا ما ترجیح می دادیم در ۲۰ ژانویه روی کار بیاییم، در حالی که برنامه هسته ای ایران به طور قابل راستی آزمایی و دائمی محدود شده بود و از دستیابی ایران به یک سلاح هسته ای برای همیشه جلوگیری شده بود، پاسخ یک "بله" طنین دار خواهد بود. اگر از شرکای ما در شورای همکاری خلیج فارس بپرسید که آیا آنها هم چنین چیزی را ترجیح می دهند، اظهاراتی که اخیرا داشته اند، به شما نشان می دهد که آن ها هم همین کار را می کردند. شما از نهادهای امنیتی و دفاعی اسراییل هم شنیده اید که منافع عدم اشاعه ای برجام تاثیر مثبتی بر امنیت اسراییل داشت. اظهارات مشابهی را از کشورهای سراسر جهان شنیده اید و نیازی نیست به کشورهای گروه P۵+۱ اشاره ای کنیم. این دولت در حال حاضر در حال همکاری دقیق با هم متحدان اروپایی و هم شرکایمان در این زمینه است تا ببینیم آیا می توانیم باری دیگر به قاعده ای دست بیابیم که به طور دائمی و قابل راستی آزمایی از دست یابی به یک سلاح هسته ای جلوگیری شود.

پرایس همچنین در پاسخ به این که آیا آمریکا با موضع نماینده روسیه در وین موافق است که گفته بود مذاکرات رو به جلو هستند یا با موضع وزیر امور خارجه فرانسه که اخیرا گفته بود مذاکرات در وین کند پیش می روند و تا دست یابی با توافق فاصله داریم، موافق است؟ توضیح داد: قبلا گفته بودیم شاهد پیشرفت نسبتا کمی بوده ایم. پیشرفت کم بهتر از عدم پیشرفت است. پیشرفت کم به اندازه پیشرفتی چشمگیر خوب نیست. اگر ما می خواهیم چیزی را که به طور جدی و سرسختانه در پی اش هستیم، به دست بیاوریم، و آن بازگشت دوجانبه به پایبندی است، کافی نیست. چیزی که امیدواریم در وین شاهدش باشیم چیزی بیشتر از «نسبتا کم» است اما این به ایرانی ها بستگی دارد، به سرعتی که می خواهند این مذاکرات غیرمستقیم پیش برود.

 

او در پاسخ به این سوال که آیا حقیقت دارد که غرب به ایران پیشنهاد داده است به جای بازگشت به برجام، درباره توافقی موقت مذاکره کنند و آیا دولت بایدن می تواند تضمین بدهد دولت بعدی آمریکا از این توافق خارج نمی شود؟ تشریح کرد: چیزی که ما حداقل در این موقعیت به دنبال آن هستیم، بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام است. ما همچنان بر این باوریم که بازگشتی دوجانبه به پایبندی، در راستای منافع ملی آمریکاست و فکر می کنیم به نفع متحدان و شرکایمان نیز هست.

او درباره موضوع تضمین دادن گفت، رئیس جمهور آمریکا و دولت آن قبلا به وضوح گفته است که آماده بازگشت به پایبندی کامل به برجام و پایبند ماندن به آن است، تا زمانی که ایران هم متقابلا همین کار را کند و «در دیپلماسی و امور بین المللی چیزی تحت عنوان تضمین وجود ندارد. ما از طرف این دولت حرف را می زنیم».

منبع: تابناک
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    به کشور های دیگه که فریب کار وحیله گر هستند کاری ندارم ولی فکر کنم در ایران برای گروهی این تحریم شیرین وپر سود ومنفعت است که دلشون نمیخواد که تمام بشه واز این اوضاع خیلی هم خشنود وخرسند هستند دنیا الان براشون بهشت شده روی افراد اونطرفی ها هم نفوذدارند میگن فعلا هی دست دست کنید تا ما پول هامون از توی بازار بورس وارز وسکه طلا جمع کنیم بخورید بخورید ولی از دماغ همتون در میاد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه