ارسال به دیگران پرینت

امانوئل ماکرون:

انتشار فهرست دارایی‌های رئیس جمهوری فرانسه؛ مکرون خودرو و ملک شخصی ندارد

امانوئل مکرون در عمل به قانون انتشار وضعیت مالی خود در آستانه پایان دوره ریاست جمهوری، آخرین وضعیت دارایی‌های خود را متتشر کرد.بر پایه گزارشی که در روزنامه رسمی دولت فرانسه منتشر شده، مکرون از مه ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۲۱(۵۵ ماه) و طی دوره ۵ ساله ریاست جمهوری خود در مجموع نزدیک به یک میلیون و ۷۰ هزار یورو درآمد داشته که معادل ۱۹ هزار و ۴۵۵ یورو در ماه است.

 امانوئل ماکرون در عمل به قانون انتشار وضعیت مالی خود در آستانه پایان دوره ریاست جمهوری، آخرین وضعیت دارایی‌های خود را متتشر کرد.

بر پایه گزارشی که در روزنامه رسمی دولت فرانسه منتشر شده، آقای ماکرون از مه ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۲۱(۵۵ ماه) و طی دوره ۵ ساله ریاست جمهوری خود در مجموع نزدیک به یک میلیون و ۷۰ هزار یورو درآمد داشته که معادل ۱۹ هزار و ۴۵۵ یورو در ماه است.

بخشی از این درآمد(حدود ۲۰۰ هزار یورو) از محل عواید فروش کتاب آقای ماکرون به نام «انقلاب» پس از آغاز دوران ریاست جمهوری او بوده است. انتشار این کتاب از سال ۲۰۱۶ آغاز شده و هر نسخه از آن ۱۷.۹ یورو فروخته شده و در مجموع درآمدی ۴۴۳ هزار یوروی برای او به همراه داشته است.

بخش دوم درآمد رئیس جمهوری فرانسه در ۵۵ ماه گذشته مربوط به دریافت کمک هزینه دولتی ۸۷۰ هزار یورویی بوده که متوسط ماهانه آن حدود ۱۶ هزار یورو بوده است.

این گزارش نشان می‌دهد که رئیس جمهوری فرانسه هنوز خودرو و ملک شخصی ندارد ولی موجودی حساب‌های بانکی او در این مدت رشد کرده است. البته بریژیت ماکرون، همسر او، صاحب یک خانه است که آقای مکرون در سال ۲۰۱۱ برای نوسازی و بازسازی این خانه وامی به ارزش ۳۵۰ هزار یورو از بانک دریافت کرده که ۱۲۶ هزار و ۸۵۳ یورو از رقم بازپرداخت این وام باقی مانده است.

دارایی‌های امانوئل ماکرون عمدتا در حساب‌های بانکی است که بیشتر آنها نزد بانک کردیت میوتوئل(Crédit Mutuel) باز است. حساب جاری او در این بانک در حال حاضر ۱۶۶ هزار و ۶۸۵ یورو موجودی دارد، در حالی که این حساب در مه ۲۰۱۷ نزدیک به ۴ هزار و ۵۹۱ یورو کسری داشته است. همچنین موجودی حساب پس‌انداز او نزد این بانک از ۲۰ هزار و ۳۸۸ یورو به ۲۲ هزار و ۳۴۳ یورو افزایش یافته است. حساب پس‌انداز دیگر او به نام توسعه پایدار(LDD)، ۱۲۰ هزار و ۲۴۰ یورو موجودی دارد که حدود ۸۰ هزار یورو بیش از موجودی آن در مه سال ۲۰۱۷ است.

در مجموع، موجودی حساب‌های بانکی و پس‌انداز رئیس جمهوری فرانسه در ابتدای دسامبر ۲۰۲۱ بیش از ۴۶۶ هزار یورو بوده است. آقای ماکرون همچنین دارای یک حساب بیمه عمر در بانک کردیت میوتوئل به ارزش ۱۱۳ هزار و ۴۱۲ یورو است که در مه سال ۲۰۱۷ حدود ۹۱ هزار و ۹۵۴ یورو ارزش داشته است. حساب‌های اوراق بهادار و سهامِ رئیس جمهوری فرانسه در دو بانک کردیت میوتوئل و روچایلد اند سی(Rotschild & Cie) نیز چیزی حدود ۱۸۳ هزار یورو است.

بنابراین دارایی‌های امانوئل ماکرون در دسامبر سال ۲۰۲۱ به ۶۷۳ هزار و ۱۱۲ یورو رسیده که ۱۲۶ هزار و ۸۵۳ یورو از آن بدهی بانکی است. دارایی‌های او در مه سال ۲۰۱۷ حدود ۳۳۵ هزار یورو در مقابل بدهی بانکی ۲۴۶ هزار و ۸۰۰ یورویی بوده است.

برنامه هسته‌ای ایران از جمله محورهای مذاکرات طرفین

رایزنی مکرون و بن سلمان درباره ایران

رئیس جمهور فرانسه روز شنبه در حالی برای دیدار با مقام‌های ارشد عربستان وارد این کشور شد که برنامه هسته‌ای ایران از جمله محورهای مذاکرات طرفین است.


 رایزنی مکرون و بن سلمان درباره ایران
 

رئیس جمهور فرانسه روز شنبه در حالی برای دیدار با مقام‌های ارشد عربستان وارد این کشور شد که برنامه هسته‌ای ایران از جمله محورهای مذاکرات طرفین است.

به نوشته روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه روز شنبه با «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد عربستان سعودی در آخرین مرحله از سفر دو روزه خود به خلیج فارس دیدار کرد. رایزنی در مورد برنامه هسته‌ای ایران، بحران‌های متعدد در لبنان و جنگ جاری در یمن از جمله محورهای مورد مذاکره طرفین اعلام شده است.

 

پیش از این، ماکرون در قطر بود و به خبرنگاران گفت که فرانسه و برخی کشورهای اروپایی در حال بررسی افتتاح یک نمایندگی مشترک دیپلماتیک در افغانستان هستند، اما تاکید کرد که این به معنای به رسمیت شناختن حاکمان طالبان این کشور نیست. رئیس جمهور فرانسه همچنین گفت که موضوع لبنان را با ولی‌عهد سعودی مطرح خواهد کرد.

 

در طول دیدارهای اخیر ماکرون از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، مذاکرات رفع تحریم‌های ایران با قدرت‌های جهانی که فرانسه یکی از طرف‌های آن است، از جمله محورهای مهم رایزنی با مقام‌های منطقه بوده است. فرانسه، آلمان و انگلیس اعلام کرده اند که توافق هسته ای 2015 با تغییرات جزئی راه رو به جلو در مذاکره با ایران است.

 

این در حالی است که برخی منابع دیپلماتیک عر از سفر ولی‌عهد عربستان سعودی به چند کشور حاشیه خلیج فارس با محوریت ایران و تقویت همکاری با کشورهای عربی خبر دادند. (جزئیات بیشتر)

 

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از کاخ الیزه گزارش داد که امارات عربی متحده برای خرید ده‌ها جنگنده داسو رافال و بالگرد با مقامات فرانسه قرارداد امضاء خواهد کرد. «جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که روز گذشته و همزمان با سفر رئیس‌جمهور فرانسه به منطقه استعفای خود را اعلام کرد، در بخشی از اظهاراتش خبر داد که رئیس‌جمهور فرانسه بحران ایجاد شده در روابط ریاض و بیروت را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

تنش‌ اخیر میان لبنان و کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه عربستان سعودی از آنجا آغاز شد که جرج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در یک مصاحبه تلویزیونی که مربوط به پیش از انتصاب وی به عنوان وزیر است، خواهان توقف جنگ علیه یمن شد.

 

جورج قرداحی دومین وزیر لبنانی است که در کمتر از یک سال گذشته به علت اظهارنظر درباره اقدامات عربستان سعودی مجبور به استعفا شده است. در نوزدهم ماه می گذشته، «شربل وهبه» وزیر امور خارجه لبنان پس از بیان اظهاراتی درباره ترور «جمال خاشقچی» مجبور به استعفا شده بود.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه