ارسال به دیگران پرینت

آژانس پناهجویی اتحادیه اروپا تا پایان امسال تشکیل می‌شود

پس از بیش از چهار سال مذاکره بالاخره کشورهای اتحادیه اروپا برای تبدیل دفتر اروپایی حمایت از پناهجویی به آژانس پناهجویی اتحادیه اروپا توافق کردند. این توافق باید رسما به تایید وزرای شورای اروپا برسد.

دفتر اروپایی حمایت از پناهجویی EASO قرار است با تغییر کارکرد به "آژانس پناهجویی اتحادیه اروپا" EUAA تبدیل شود. روز پنج‌شنبه ۱۱ نوامبر پارلمان اروپا با اکثریت قاطع توافقی را که در ماه ژوئن در شورای کشورهای اروپایی به دست آمده بود، تایید کرد و بدین ترتیب راه برای این تغییر و تحول هموار شده است.

این مصوبه باید رسما به تصویب وزرای شورای اروپا برسد و پس از آن قابل اجراست. این مراحل تا پایان سال جاری میلادی انجام خواهد شد.

هدف این بازسازی پیش از هرچیز این است که کشورهای اتحادیه اروپا در صورت نیاز بتوانند حمایت موثرتری در مراحل ثبت مهاجران و بررسی تقاضاهای پناهندگی انجام دهند. بدین منظور این آژانس باید حداقل ۵۰۰ کارشناس را به طور دائم در حالت رزرو و آماده به خدمت در اختیار داشته باشد.

به عنوان مثال این آژانس باید استانداردهایی را تدوین کند که در یک مقیاس وسیع نیاز واقعی پناهجو به محافظت و حمایت را با توجه به پروسه پناهندگی، شرایط پذیرش و تشخیص و راستی‌آزمایی تضمین کنند.

کشورهای اتحادیه اروپا بیش از چهار سال است که بر روی این اصلاحات کار می‌کنند.

دفتر اروپایی حمایت از پناهجویی EASO که مرکز آن در کشور مالت قرار دارد، در فوریه ۲۰۱۱ تاسیس شد.این دفتر مسئول حمایت از همکاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا در موضوع پناهجویی است.

تنش در مرزهای روسیه سفید و لهستان به سرعت رو به افزایش است. مقامات روسیه سفید (بلاروس) دوشنبه ۱۷ آبان اعلام کردند گروه بزرگی از مهاجران پیاده به سوی مرزهای کشور همسایه، لهستان در حال حرکت‌اند. تصاویری که شماری از آنها را وزارت دفاع لهستان منتشر کرده مسیر حرکت این گروه بزرگ از پناهجویان را نشان می‌دهند. گفته می‌شود شمار این پناهجویان در حال حاضر بین ۳ تا ۴هزار نفر است.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه