ارسال به دیگران پرینت

جشنواره ملی زیبایی اسب ترکمن در کلاله برگزار می‌شود

فرماندار کلاله گفت که پانزدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و با کیفیت‌تر از سال‌های گذشته ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت امسال به میزبانی روستای صوفیان این شهرستان برگزار می‌شود.

محمد ابراهیمی تودرواری در نشست کمیته برنامه‌ریزی جشنواره اسب اصیل ترکمن اظهارداشت: این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های پرورش اسب اصیل ترکمن هر ساله میزبانی رقابت‌های ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن را بر عهده دارد.

وی افزود: حدود ۵۳۰ راس اسب اصیل ترکمن و ۶ باشگاه پرورش اسب در کلاله وجود دارد که ۳۰۰ راس از این اسب‌ها در روستای صوفیان و حومه آن نگهداری می‌شود.

تودرواری از اعضای حاضر در جلسه خواست تا تمهیدات لازم برای برگزاری این جشنواره در شرایط کرونایی را در دستورکار قرار دهند و از داوران بین المللی نیز برای حضور در این جشنواره دعوت کنند.

در همین پیوند مدیر جهاد کشاورزی کلاله و دبیر کمیته برگزاری جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن نیز به خبرنگاران گفت: سال گذشته به دلیل شیوع کرونا این جشنواره برگزار نشد اما امسال با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی این جشنواره ملی با تعداد محدود شرکت کننده و حداکثر ۱۵۰ راس اسب برگزار خواهد شد.

علی علیزاده افزود: چهاردهمین دوره جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن سال ۹۸ با حضور ۲۳۰ راس اسب از ۲۲ استان کشور و حضور مهمانانی از کشورهای قزاقستان، ترکیه و ترکمنستان برگزار شده بود.

علیزاده اضافه کرد: یک روز قبل از برگزاری این جشنواره، بورس خرید و فروش اسب ترکمن در روستای صوفیان برگزار خواهد شد. 

پرورش اسب در بین قوم ترکمن ساکن گلستان از رونق خاصی برخوردار بوده و از مشاغل اصلی آنان است و طبق آمارهای غیررسمی در این منطقه حدود هفت هزار راس اسب نگهداری می‌شود.

اسب ترکمن دارای سه نژاد اخال تکه، یموت و چناران است و کارشناسان مرتبط با این حوزه در گلستان معتقدند آخال تکه جزو زیباترین و قیمتی‌ترین اسب ترکمن بوده و محل زیست این گونه بیشتر در ایران و ترکمنستان است.

شهرستان کلاله با بیش از ۱۳۰ هزارنفر جمعیت و از مراکز عمده پرورش اسب اصیل ترکمن در استان گلستان است.

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه