ارسال به دیگران پرینت

مهلت ۴۸ ساعته انگلیس برای عقب نشینی فرانسه

وزیر امور خارجه انگلیس در اظهار نظری تند رفتار فرانسه را به دلیل توقیف یک فروند کشتی انگلیسی و تهدید صنعت ماهیگیری این کشور غیر قابل قبول توصیف کرد و هشدار داد که اگر رفتار پاریس ظرف ۴۸ ساعت آینده تغییر نکند سازوکار حل اختلاف را به جریان می‌اندازد.

«الیزابت تراس» روز دوشنبه در حاشیه اجلاس بین‌المللی آب و هوایی بیان داشت: فرانسوی‌ها تهدید‌های غیرقابل قبولی را علیه صنعت ماهیگیری ما مطرح کرده‌اند. آن‌ها باید دست از این تهدید‌ها بردارند در غیر اینصورت ما از مکانیسم توافق تجاری با اتحادیه اروپا استفاده خواهیم کرد.

وی در گفتگو با شبکه خبری اسکای رفتار پاریس در روز‌های اخیر را ناعادلانه خواند و افزود که اقدامات آن‌ها در چارچوب توافق تجاری میان انگلیس و اتحادیه اروپا قابل پذیرش نیست. وزیر امور خارجه انگلیس هشدار داد: اگر کسی در چارچوب این توافق ناعادلانه رفتار کرد شما حق دارید که علیه آن‌ها اقدام کنید و این کاری است که اگر فرانسوی‌ها عقب نشینی نکنند ما انجام خواهیم داد.

تراس رفتار فرانسه را به تحولات سیاسی داخلی فرانسه و انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در این کشور نسبت داد و گفت دو کشور به عنوان متحد یکدیگر باید تمرکز خود را روی حل چالش‌های بین المللی متمرکز کنند. وزیر خارجه انگلیس افزود: این یک بازی حاصل جمع صفر نیست و ما می‌توانیم با هم تجارت و در خصوص مسائل دفاعی و امنیتی همکاری کنیم، اما باید از این تهدید‌های غیرقابل قبول عبور و با هم کار کنیم.

پاریس پنجشنبه گذشته با توقیف یک فروند کشتی ماهیگیری انگلیس در آب‌های این کشور، نزاع بین دو طرف را وارد فاز جدیدی کرد. آنیک ژیراردن معاون امور دریایی وزیر حمل و نقل فرانسه در توئیتی نوشت که دو قایق انگلیسی از سوی مقامات دریایی فرانسه اخطار دریافت کردند؛ یکی از قایق‌ها تغییر مسیر داد، اما دیگری توجه نکرد و در خلیج سن توقیف شد. این مقام فرانسوی اظهار داشت که این قایق تا زمان پرداخت جریمه در توقیف می‌ماند.

در همین پیوند، وزارت امور خارجه انگلیس، سفیر فرانسه در لندن را احضار کرد تا مراتب اعتراض خود را به دولت وی اعلام کند. معاون اروپایی وزیر امور خارجه انگلیس دیروز به طرف فرانسوی تصریح کرد که تهدید‌های صورت گرفته علیه این کشور نا امید کننده و نامتناسب است.

در همین حال یک سخنگوی دولت انگلیس اقدام دولت فرانسه را غیرقابل توجیه و مغایر تعهدات اتحادیه اروپا در چارچوب توافق‌نامه همکاری‌های تجاری و قوانین بین المللی دانست. وی طرف فرانسوی را به استفاده از زبان تقابل متهم کرد و افزود که این رفتار‌ها اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.

رئیس جمهوری فرانسه در گفتگو با روزنامه انگلیسی فاینانشال تایمز به افزایش تنش‌های اخیر با انگلیس اشاره کرد و گفت که اعتبار انگلیس در خطر است. مکرون گفت دولت لندن سال‌ها وقت صرف مذاکره بر سر یک معاهده می‌کند و چند ماه بعد بر خلاف آن چیزی که تصمیم گرفته شده اقدام می‌کند و این اعتبار انگلیس را به چالش می‌کشد.

دیروز رهبران انگلیس و فرانسه در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ با یکدیگر دیدار و درباره اختلافات اخیر دو طرف گفتگو کردند. بوریس جانسون طبق بیانیه دفتر نخست وزیری از طرف فرانسوی خواست دست از زبان تهدید بردارد و تنش‌ها را کاهش دهد.

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه