ارسال به دیگران پرینت

آیا دست دولت خارجی در کار است؟

پشت پرده حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت که حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت‌رسانی توسط یک کشور خارجی انجام شده، است.

از روز گذشته پس از حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت کشور و ایجاد اختلال گسترده در عرضه سوخت تاکنون بحث‌های زیادی درباره پشت پرده این حادثه و عوامل بروز این اختلال مطرح شده است.

به گزارش فرارو، شب گذشته یک گروه ناشناخته هکری به نام "گنجشک درنده" مسئولیت این حمله سایبری را بر عهده گرفته است. اما مسئولان و کارشناسان معتقدند که احتمالا یک کشور حامی این حمله بوده است.

اطلاعات چندانی درباره گروه "گنجشک درنده" وجود ندارد. این گروه پیشتر نیز مدعی هک سیستم راه آهن ایران شده بود.

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت که حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت‌رسانی توسط یک کشور خارجی انجام شده، است.

او افزود: "با تمهیداتی که از قبل از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه‌ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت‌رسانی اختلال ایجاد شده است. "

اشاره مستقیمی به نام هیچ کشور و دولتی در این رابطه نشده است. سخنگوی وزارت خارجه امریکا امروز از پاسخگویی درباره این حمله سایبری طفره رفت. 

در همین حال شبکه اسرائیلی کان در گزارشی به مشکل ایجاد شده در ارائه سوخت در برخی جایگاه‌های سوخت بنزین در ایران پرداخت و آن را یک حمله سایبری بسیار جدی توصیف و تصریح کرد که احتمالا "یک سازمان با قابلیت‌های تهاجمی بالا" پشت پرده این حمله قرار داشته است.

این شبکه صهیونیستی به نقل از کارشناسان حوزه سایبری گزارش داد: این هکر‌ها کودک نیستند. آن‌ها هکر‌های حرفه‌ای هستند. بعید نیست که یک دولت (کشور) پشت پرده این حمله قرار داشته باشد.

حمله سایبری روز گذشته باعث توقف فعالیت همه جایگاه‌های سوخت در کشور شد و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرد.

امروز سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت کشور گفت: «در حال حاضر ۸۰ درصد جایگاه‌ها امکان سوخت‌گیری با نرخ آزاد بنزین دارند همچنین بیش از ۲۲۰ جایگاه هم امکان سوخت‌گیری با کارت سوخت دارند و به سامانه وصل شده‌اند»

ظاهرا این اولین بار نیست که به سامانه توزیع سوخت کشور حمله سایبری می‌شود. مسعود رضایی، مدیر سامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تایید کرد که تا کنون سه تا چهار بار دیگر این سیستم هدف حمله سایبری قرار گرفته، اما چون ساعات حمله بامداد بوده، آن‌ها توانسته‌اند تا صبح مشکل را حل کنند. او گفت "این دفعه اختلال در نظام توزیع سوخت ظهر اتفاق افتاد و این مشکلاتی را به وجود آورد. "

تابستان امسال نیز حملات سایبری در ابعاد کوچکتری رخ داد از جمله اینکه در روز جمعه ۱۸ تیرماه گزارش شد، شبکه راه‌آهن مختل شد، اما راه‌آهن چنین اختلالی را تکذیب کرد و گفت تاخیری در حرکت قطار‌ها روی نداده است.

آن زمان محمدجواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات، درباره "تحرکات جدید مهاجمان سایبری" هشدار داد.

 

منبع: فرارو
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه