ارسال به دیگران پرینت

نیویورک تایمز: رهبران جدایی طلب کاتالونیا از روسیه کمک گرفته اند

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با بیان اینکه کرملین همواره با حمایت از جنبش های تفرقه افکنانه سیاسی در پی ایجاد اختلال در غرب بوده است، رهبران جدایی طلب کاتالونیا را متهم کرد که به دنبال جلب حمایت های روسیه برای جدایی از اسپانیا بوده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با بیان اینکه کرملین همواره با حمایت از جنبش های تفرقه افکنانه سیاسی در پی ایجاد اختلال در غرب بوده است، رهبران جدایی طلب کاتالونیا را متهم کرد که به دنبال جلب حمایت های روسیه برای جدایی از اسپانیا بوده اند.

به گزارش تارنمای این روزنامه آمریکایی، نیویورک تایمز با استناد به پرونده های اطلاعاتی گزارش داده است که جدایی طلبان کاتالونیا در تلاش برای جدایی از اسپانیا از روسیه کمک گرفته اند.

این روزنامه می نویسد: «جوسپ لوئیس الی» مشاور ارشد «کارلس پوجدمون» رئیس پیشین دولت خودمختار کاتالونیا، دستکم دو بار در سال ۲۰۱۹ به مسکو سفر کرد تا با هدف دریافت حمایت های لازم با مقامات کنونی روسیه و افسران اطلاعاتی آن ملاقات کند.

بنابر گزارش های موجود، سفرهای الی کمتر از دو سال پس از برگزاری همه پرسی استقلال دولت پوجدمون در اکتبر ۲۰۱۷ (مهر ۹۶) انجام شد که رای دهندگان ضد جدایی طلب آن را تحریم کردند.

در آن سال مقامات اسپانیایی این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرده و آن دسته از رهبران سیاسی مانند پوجدمون را که به خارج از کشور فرار نکرده بودند، زندانی نمودند. اتحادیه اروپا نیز این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرد.

از سوی دیگر الی و پوجدمون این سفرها را که پیش از این گزارشی در مورد آن ارائه نداده بودند تائید، اما تاکید کردند که آنها بخشی از تماس های منظم با مقامات و روزنامه نگاران خارجی بوده است. هرچند یافته های نیویورک تایمز نشان می دهد که سفرهای مسکو بیشتر بوده است.

الی در گفت و گویی با نیویورک تایمز گفت که هر گونه پیشنهاد مبنی بر درخواست از روسیه برای حمایت از جدایی طلبی "یک داستان فانتزی است که توسط دولت مادرید ساخته شده است".

اما این روزنامه می افزاید: کشورهای غربی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه را متهم کرده اند که قصد دارد با حمایت از جنبش های تفرقه افکنانه سیاسی غربی باعث ایجاد اختلال در غرب شود و حمایت از جدایی طلبان کاتالونیا هم با این راهبرد جور درمی آید. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر کمک کرملین به جدایی طلبان در کاتالونیا وجود ندارد.

اما این روزنامه اشاره می کند که "سونامی دموکراتیک"، یک گروه اعتراضی مخفی کاتالونیا که عملیات فرودگاه بارسلونا را مختل کرد و بزرگراه اصلی اسپانیا را به شمال اروپا در سال ۲۰۱۹ قطع کرد، بلافاصله پس از سفر الی به مسکو ظهور کرد. این گزارش خاطرنشان می کند که براساس گزارشات اطلاعاتی الی نقش اساسی در ایجاد این گروه داشته است؛ ادعایی که وی آن را رد می کند.

الی همچنین گزارش های اطلاعاتی مبنی بر اینکه تنها سه روز پس از آغاز اعتراضات گسترده در بارسلون، پایتخت کاتالونیا، در جریان ملاقات با دو مقام روس نزدیک به پوتین، درباره جنبش استقلال منطقه صحبت کرده است را تکذیب می کند.

وی این ملاقات در بارسلونا را با دو مقام روس از جمله یک سرهنگ "سرویس حفاظت فدرال روسیه" که نظارت بر امنیت پوتین را برعهده دارد تایید کرد، اما گفت که فقط به درخواست "الکساندر دیمیترنکو"، آشنای روس خود، "مودبانه" از آنها استقبال کرده است.

گزارشات اطلاعاتی ادعا می کند که دیمیترنکو تاجر روسی که با یک زن کاتالان ازدواج کرده است، به الی کمک می کرد تا در مسایل بانکی، مخابراتی و انرژی خارج از اسپانیا در مسکو به دنبال کمک های مالی و فنی باشد.

به گزارش نیویورک تایمز، دیمیترنکو ۳۳ ساله هم به دنبال تابعیت اسپانیایی بود اما به دلیل ارتباطاتش با روسیه، وزارت دادگستری اسپانیا این درخواست وی را رد کرد.

وزارت دادگستری اسپانیا در نامه رد درخواست تابعیت دیمترنکو آورده است که وی "مأموریت هایی" از اطلاعات روسیه دریافت می کند و همچنین "کارهای متفاوتی" برای رهبران جرایم سازمان یافته روسی انجام می دهد.

دیمیترنکو تاکنون به تماس های نیویورک تایمز برای هرگونه اظهارنظر در این خصوص پاسخ نداده است.

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه