ارسال به دیگران پرینت

شوخ طبعی چه اثری بر روابط عاطفی دارد؟

اگر قرار بود فهرستی از خصوصیات شریک عاطفی ایده آل تان تهیه کنید، احتمالاً «شوخ طبعی» در صدر فهرست تان قرار می گرفت. روند تکامل بشر به گونه ای پیش رفت که توانایی همراهی با یک شوخی خنده دار حالا یکی از جذاب ترین ویژگی های افراد محسوب می شود. از ابتدای تاریخ، مردان تلاش داشته اند با شوخ طبعی زنان را مجذوب خود سازند و مردهای بامزه همیشه در این امر موفق بوده اند.

1- می تواند روش بسیار خوبی برای آغاز یک رابطه عاشقانه باشد

تحقیقات نشان داده زنان تمایل بیشتری به دادن شماره ی خود به مردانی دارند که یکی دو شوخی در برخورد اول شان دارند. چون یک اظهارنظر خوب و تیزهوشانه بلافاصله هوش، خلاقیت، آگاهی اجتماعی، خونگرمی و صمیمیت گوینده را می رساند، خصوصیاتی که همه ی ما دوست داریم در شریک عاطفی مان ببینیم. اما این تنها زمانی کارساز است که شوخی تان بی غل و غش و دست اول باشد، نه یک جمله ی از قبل حفظ شده که جایی آن را خوانده یا شنیده باشید.

۲- تفاوت ها را کمرنگ می کند

شوخ طبعی می تواند به تازه زوج ها کمک کند به موقعیت های ناخوشایندی که در مسیر شناخت یکدیگر رقم می خورد، غلبه یابند. با شوخ طبعی از احساس ناامنی روانی و مسائل خصوصی زندگی خود راحت تر می توان صحبت کرد. علاوه بر این، ابزاری در اختیارتان قرار می گیرد تا بی آنکه به نظر برسد قضاوتی نسبت به شریک عاطفی خود دارید، از او انتقاد کنید. شوخ طبعی یک مصونیت دیپلماتیک به شما می دهد و شریک عاطفی تان احساس نمی کند مورد حمله قرار گرفته است.

۳- این امکان را می دهد تا اختلافات تان را راحت تر حل کنید

هیچ چیز مثل یک شوخی به موقع نمی تواند تنش را کمتر کند. حتی اگر از دست شریک عاطفی تان ناراحت باشید هم نمی توانید جلوی خنده تان را بگیرید. وقتی هر دو آرام شدید می توانید به سراغ مشکل اصلی بروید و اختلاف تان را حل کنید. شوخ طبعی فضای دوستانه تری ایجاد می کند که در آن می توانید درباره ی مسائل بحث کنید. در چنین فضایی میل به سازش هم بیشتر است.

شوخ طبعی در برابر اضطراب، ناامیدی و مشکلات رابطه عاطفی مثل ضربه گیر عمل می کند. تنها چیزی که لازم دارید یک شوخی خوب و یک خنده ی حسابی در کنار هم است تا مثل یک جلسه زوج درمانی برایتان عمل کند.

۴- به همدیگر نزدیک تان می کند

شاید احمقانه به نظر برسد اما شوخی کردن و خندیدن باهم یکی از نشانه های متقابل بودن علاقه است و این مسأله به لحاظ علمی هم به اثبات رسیده است. وقتی با هم می خندید پیوند مثبتی میان شما شکل می گیرد. در عین حال، درک خاص و فضای امن و سر حال آوری میان تان شکل می گیرد. وقتی شریک عاطفی تان شما و شوخی تان را می فهمد و به آن می خندد احساس بسیار خوبی پیدا می کنید، حتی اگر در واقع شوخی بسیار بدی بوده باشد.

۵- کمک می کند از روزهای سخت عبور کنید

 

خنده اضطراب را کم می کند، روحیه را بهبود می بخشد و توانایی بهبود پذیری تان را بیشتر می کند. پس چه چیزی بهتر از داشتن کسی که همیشه می تواند خوشحال تان کند. شوخ طبعی به شما دید تازه ای درباره ی چالش های زندگی می دهد و با ایجاد شفافیت، قدرت مواجه با مسائل را به شما می بخشد. بعد از یک روز کاری طولانی، یک خنده ی حسابی با کسی که دوستش دارید کافی است تا آرامش پیدا کنید و ذهن تان را از همه ی افکار آزاردهنده رها کنید.

۶- رابطه عاطفی را در مجموع شادتر می کند

انجام هر کار بامزه ای با دوستان یا شریک عاطفی خود باعث حس خوشی و رضایت می شود. شوخ طبعی لذت هر نوعی از تعاملات اجتماعی را بیشتر می کند. وقتی شوخی بامزه ای می کنید به این دلیل حس خوبی پیدا می کنید که دیگران از شنیدن آن خوشحال هستند و هر کسی لذت خودش را از آن می برد. به همین دلیل است که آدم ها به طور کلی شوخ طبع و بامزه بودن شریک عاطفی را مهم می دانند.

۷- به حفظ رابطه ی زوج ها کمک می کند

زوج هایی که با هم می خندند، با همدیگر هم می مانند. طبق تحقیقات، بسیاری از زوج های متأهل گفته بودند شوخ طبعی اثر مثبتی بر ازدواج آن ها داشته و جایگزین مشاجرات آن ها شده است. شوخ طبعی ابزار مهمی برای حفظ رابطه عاطفی تلقی می شود چون می تواند اختلافات را برطرف کند، ایجاد آرامش کند و حس نزدیکی به وجود آورد.

 

 

منبع: روزیاتو
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه