ارسال به دیگران پرینت

چطور اوقات ازدست‌رفته‌ی کودکان در دوران کرونا را جبران کنیم؟

اغلب کودکان در دوران کرونا، بسیاری از فرصت‌های مفید خود را برای یادگیری و آموزش از دست داده‌اند. فصل تابستان فرصت مناسبی است برای اینکه کودکان بخشی از اوقات از دست‌رفته‌ی خود را جبران کنند. انجام فعالیت‌های کوچکی مثل دوچرخه‌سواری، شنا، رفتن به گردش و تفریح، و به طور کلی درگیر کردن آن‌ها در فعالیت‌های عادی، می‌تواند بهترین کاری باشد که می‌توانید برای آن‌ها انجام دهید.

مترجم: مینا شهری

اغلب کودکان در دوران کرونا، بسیاری از فرصت‌های مفید خود را برای یادگیری و آموزش از دست داده‌اند. فصل تابستان فرصت مناسبی است برای اینکه کودکان بخشی از اوقات از دست‌رفته‌ی خود را جبران کنند. انجام فعالیت‌های کوچکی مثل دوچرخه‌سواری، شنا، رفتن به گردش و تفریح، و به طور کلی درگیر کردن آن‌ها در فعالیت‌های عادی، می‌تواند بهترین کاری باشد که می‌توانید برای آن‌ها انجام دهید.

 

افکار و احساسات خود را بررسی کنید

کمی وقت بگذارید و به سالی که پشت سر گذاشتید، فکر کنید. کمی احساسات مختلف خود را بررسی کنید. احتمالا احساسات و تجربیات مختلفی را پشت سر گذاشته‌اید.

به طور خاص در مورد احساس خود در مورد بچه‌ها و نقش خود به عنوان والد فکر کنید. آیا ناراحت دلتنگی فرزندانتان در شرایط کرونا هستید؟ آیا نگران هستید که از نظر درسی عقب افتاده باشند؟ از این که نتوانسته‌اند در این مدت پدربزرگ و مادربزرگ خود را ببینند، عصبانی هستید؟

شناخت احساسات می‌تواند به درک بهتر آن‌ها کمک کند. بعد از اینکه به احساسات خود واقف شدید، می‌توانید آن طور که شایسته است به فرزندانتان نیز کمک کنید. فقط حواستان باشد که بار احساسات خود را بر روی فرزندانتان قرار ندهید و آن‌ها را از آن‌چه درونتان می‌گذرد، آگاه نکنید.

از طرف دیگر، احساسات فرزندانتان را نیز درک نموده و با آن‌ها هم‌دلی کنید. اگر فرزندتان از اینکه نتوانسته در این دوران به کلاس فوتبال یا شنا برود، ناراحت است، احساس او را تایید کنید، حتی اگر به نظرتان زیاده‌روی می‌کند.

از کودکان بخواهید درباره‌ی احساساتشان حرف بزنند

در کنار فرزندانتان بنشینید و از تجربیات و احساساتشان در دوران کرونا پرس‌وجو کنید. می‌توانید با سوالاتی از این قبیل گفتگو را آغاز کنید: «توی این مدتی که گذشت، چی از همه برات سخت‌تر بود؟»

درباره‌ی لحظات خوب و مثبت این دوران نیز حرف بزنید. از آن‌ها بپرسید که از کدام قسمت این دوران بیشتر از همه لذت برده‌اند و بگذارید راحت درباره‌ی آن‌ها حرف بزنند. به آن‌ها اطمینان بدهید که ایرادی ندارد اگر از برخی شرایط احساس راحتی و آرامش داشته‌اند، حتی اگر آن شرایط برای اغلب مردم سخت و طاقت‌فرسا بوده است.

از آن‌ها بپرسید که درباره‌ی محدودیت‌های اعمال‌شده در این دوران چه نظری دارند؟ درباره‌ی چه موضوعی بیشتر از همه هیجان‌زده هستند؟ آیا موضوعی هست که آن‌ها را نگران کرده باشد؟ بعد از پایان پاندمی، دلشان برای کدام قسمت این روزها تنگ می‌شود؟

اجازه بدهید درباره‌ی احساساتشان بدون نگرانی صحبت کنند. به آن‌ها اطمینان بدهید که هر احساسی دارند، طبیعی است و ایرادی ندارد اگر هم‌زمان احساسات مختلفی را تجربه کنند.

برای خانواده‌ی خود برنامه‌ریزی کنید

در تابستان امسال فضا و فرصتی را برای فعالیت‌های خانوادگی در نظر بگیرید.

با بچه‌ها درمورد کارهایی که دلشان می‌خواهند انجام بدهند، حرف بزنید. سعی کنید برنامه‌های مختلف و روزمره را در روال روزانه‌ی کودک بگنجانید تا از یک تابستان عادی و بدون کسالت لذت ببرند. در این روزها که از فضای مدرسه دور هستند، برای آن‌ها برنامه‌های شاد و بازی و خوش‌گذرانی تدارک ببینید.

 

فرصت‌های آموزش را از دست ندهید

در طول تابستان، قطعاً فرصت‌ها و لحظات مختلفی برای آموزش نکات مختلف به فرزندانتان خواهید داشت. برای مثال می‌توانید به آن‌ها یاد بدهید که از بودن در جمع خانواده شکرگزار باشند، یا چطور با محدودیت‌های مختلف، در جمع‌ها حضور پیدا کنند. این دوران، قطعاً آموزه‌های زیادی برای کودکان به همراه دارد.

با راهنمایی و پشتیبانی شما، کودکان ممکن است حتی دانش و مهارت بیشتری نسبت به قبل کسب کنند. بنابراین به جای نگرانی از اوقات ازدست‌رفته، سعی کنید بر این موضوع تمرکز کنید که چطور بچه‌ها می‌توانند در شرایط غیرعادی و ناملایمت‌ها، قدرتمندتر و قوی‌تر عمل نموده و از چالش‌ها عبور کنند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه