ارسال به دیگران پرینت

با افراد منفی‌نگر چگونه رفتار کنیم؟

ممکن است گاهی برایتان پیش آمده باشد که وقتی خبر خوبی را با دوستان یا اعضای خانواده‌تان در میان می‌گذارید، آن‌ها فقط به نکات منفی آن اشاره کنند. یا وقتی حال و احوال کسی را می‌پرسید، فهرستی از اخبار بد و ناامیدکننده‌ی سراسر دنیا را برایتان گزارش کند. با این افراد چطور برخورد کنیم؟

مترجم: مینا شهری

ممکن است گاهی برایتان پیش آمده باشد که وقتی خبر خوبی را با دوستان یا اعضای خانواده‌تان در میان می‌گذارید، آن‌ها فقط به نکات منفی آن اشاره کنند. یا وقتی حال و احوال کسی را می‌پرسید، فهرستی از اخبار بد و ناامیدکننده‌ی سراسر دنیا را برایتان گزارش کند. با این افراد چطور برخورد کنیم؟

از خبرهای خوب پرس‌وجو کنید

اگر کسی همیشه فقط خبرهای بد زندگی‌اش را برای شما بازگو می‌کند، سعی کنید خودتان از اتفاقات خوب زندگی‌اش پرس‌وجو کنید. مثلاً بپرسید: «امروز بهترین اتفاقی که برات افتاد چی بود؟» یا «الان مشغول چه کارهای خوب و مفیدی هستی؟» برای بسیاری از افراد، هنوز این موضوع جا نیفتاده که می‌توانید اتفاقات خوب زندگی را در کنار هم جشن بگیرید و برای کوچکترین شادی‌ها، خوشحال باشید. می‌توانید آن‌ها را ناخواسته در این مسیر قرار بدهید.

انتظارات خود را بیان کنید

بهتر است قبل از شروع یک مکالمه، واضح و روشن بگویید که مایل به شنیدن کدام دسته از اخبار هستید. مثلاً بگویید: «ببین من می‌دونم که ممکنه یه سری شرایط روبه‌راه نباشه. اما من الان دلم نمی‌خواد درباره‌شون چیزی بشنوم. الان دلم می‌خواد فقط از خبرهای خوب واسه‌م بگی.»

بسیاری از افراد بعد از شنیدن این جملات، لحن ناامیدکننده و منفی خود را تغییر می‌دهند. اما ممکن است بسیاری از دوستان و اعضای خانواده به دلایل مختلف قادر نباشند خودشان را با این شرایط وفق بدهند و مکالمه‌ی دلگرم‌کننده‌ای برقرار کنند. با این حال سعی خودتان را بکنید.

تاثیر نپذیرید

خیلی سخت که مدام در معرض اخبار منفی قرار داشته باشیم. این اتفاق ممکن است حتی آسیب جدی به سلامت روان انسان وارد کند. اما این منفی بودن، بازتابی از شخصیت درونی گوینده است، و قرار نیست تاثیری بر موقعیت و شرایط شما داشته باشد. نگاه مثبت خود را حفظ کنید و سعی کنید از نکات منفی درس بگیرید و از آن‌ها در جهت حفظ یک دیدگاه سالم در ارتباط با شرایط استفاده کنید.

برای ارتباطاتتان حد و مرز قائل شوید

بهتر است برای خودتان حد و مرز قائل شوید و دایره‌ی تعاملتان را با اطرافیان محدود کنید. از تماس‌های تلفنی بیش از حد منفی اجتناب کنید و افراد سمی را از زندگی خود کنار بگذارید یا روابطتان را با آن‌ها بسیار محدود کنید.

افراد نزدیک را همان‌طور که هستند، بپذیرید

اما گاهی افراد منفی‌نگر، در دایره‌ی افراد بسیار نزدیک به ما قرار دارند. کنار گذاشتن پدر، مادر، خواهر یا برادری که مدام دچار غم و اندوه است و هیچ‌‌وقت نمی‌تواند خوشحال باشد، اصلا آسان نیست. باید بپذیرید که این افراد قادر به تامین شادی در زندگی شما نیستند.

اگرچه همیشه این امید وجود دارد که افراد تغییر کنند، اما بهتر است آن‌ها را همان‌گونه که هستند، بپذیرید. قبول کنید که آن‌ها نمی‌توانند فرد مثبتی در زندگی شما باشند و برای تغییر آن‌ها بیش از حد انرژی و وقت نگذارید. 

زندگی همواره سراسر از اخبار خوب و بد است. سعی کنید روابط شاد و سالم بیشتری را با افراد مختلف برقرار کنید، تا بتوانید سلامت روان خود را در مواجهه با اتفاقات مختلف زندگی حفظ نمایید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه