ارسال به دیگران پرینت

طالبان در مسکو: می توانیم 2 هفته ای کل افغانستان را بگیریم

طالبان: ما می خواهیم در آینده با آمریکا ارتباط داشته باشیم و آمریکا در افغانستان سرمایه گذاری کند/ زن ها می تواننند کار کنند و از مقطع ابتدایی تا سطح دکترا درس بخوانند

طالبان در نشست خبری در مسکو گفت که کنترل 85 درصد خاک افغانستان را در دست دارد و اگر بخواهد می تواند دو هفته ای کنترل کل خاک افغانستان را به دست بگیرد.

هیأت چهار نفره از گروه طالبان به سرپرستی شیخ شهاب‌الدین دلاور به مسکو سفر کرده است.

به نوشته بی بی سی، طالبان به آخرین اظهارات جو بایدن، رئیس ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داده و گفته‌ ‎اند اگر بخواهند، در جریان دو هفته می‌توانند تمام افغانستان را زیر سلطه‌شان درآوردند.

 

شرح عکس: هیات طالبان در هتل محل اقامت و نشست خبری در مسکو

طالبان در مسکو: می توانیم 2 هفته ای کل افغانستان را بگیریم/ 85 % افغانستان در کنترل ماست

طالبان، توصیف دیگران از این مجموعه است اما اعضای طالبان خود را نمایندگان دولت مشروع افغانستان می دانند و این دولت را "امارت اسلامی افغانستان" نام گذاری کرده اند. اعضای طالبان در نشست خبری و بیانیه ها و سخنرانی ها از  "امارت اسلامی افغانستان" یاد می کنند.

جو بایدن به تاز‌گی در یک سخنرانی‌اش در کاخ سفید گفت ۷۵ هزار نیروی طالبان به هیچ وجه با ۳۰۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان برابری نمی‌کنند.

یک خبرنگار در نشست خبری طالبان در مسکو از شیخ شهاب‌الدین دلاور، عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح این گروه نظرش را در مورد اظهارات رئیس جمهور آمریکا پرسید، او گفت این نظر شخصی آقای بایدن است و اگر طالبان می‌توانند در جریان یک روز ۱۴ ولسوالی را سقوط دهند، آنها توانایی این را دارند که در جریان دو هفته همه افغانستان را زیرسلطه خود درآورند.

دلاور تأکید کرد که طالبان به نیروهای خارجی فرصت داده‌اند که به آرامی نیروهای‌شان را از افغانستان خارج کنند.

دیروز یک هیأت چهار نفره از گروه طالبان به سرپرستی شیخ شهاب‌الدین دلاور دیروز به مسکو سفر کرد.

طالبان گفته‌اند این سفر به دعوت رسمی دولت روسیه صورت گرفته است.

طالبان در مسکو: می توانیم 2 هفته ای کل افغانستان را بگیریم/ 85 % افغانستان در کنترل ماست

این سفر در حالی انجام می‌شود که دو روز پیش (چهارشنبه) هیأتی از طالبان به دعوت رسمی دولت ایران، در نشست تهران شرکت کرده بود.

طالبان و شماری از سیاسیون کابل در پایان نشست دو روزه تهران بیانیه‌ مشترکی صادر کردند و خواهان حل مشکلات افغانستان از راه‌های سیاسی شدند.

هیأت طالبان امروز در یک نشست خبری در مسکو ظاهر شدند و به پرسش‌های خبرنگاران در مورد جنگ و صلح افغانستان پاسخ گفتند.

طالبان در این نشست خبری گفتند در توافق‌نامه صلح میان ایالات متحده آمریکا و طالبان چیزی در مورد حمله به مراکز شهرها نیامده بود.

پیش از این تصور می‌شد که در ضمایم توافق‌نامه سیاسی که در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ بین طالبان و ایالات متحده آمریکا امضا شد، طالبان تعهد داده‌اند که تا نهایی شدن خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، به مراکز ولایات در افغانستان حمله نمی‌کنند.

از همین رو، امروز یک خبرنگار از هیأت طالبان پرسید آیا حمله طالبان بر شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس نقض توافق‌نامه طالبان با ایالات متحده نیست؟

"سهیل شاهین" سخنگوی هیأت مذاکره‌کننده طالبان در این نشست گفت که در توافق‌نامه‌ای که طالبان با آمریکایی‌ها امضا کرده ‎اند، چیزی در مورد حمله به مراکز شهرها نیامده بود. زیرا به گفته او این یک مسئله داخلی افغانستان است.

هیأت طالبان در سفر به مسکو با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان دیدار کرده‌اند.

شهاب‌الدین دلاور، عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح گروه طالبان گفت از حدود چهار ماه پیش گروه طالبان با وساطت زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور صلح افغانستان نامه‌ای به دولت افغانستان فرستاده‌اند که تا هنوز این نامه بی‌جواب مانده است.

دلاور گفت طالبان در این نامه پیشنهادهایش را در مورد روند صلح افغانستان به دولت افغانستان ارسال کرده است.

او گفت در مسکو از عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان پرسیده که آیا نامه طالبان را دریافت کرده؟ به قول دلاور داکتر عبدالله در پاسخ گفته نامه را دریافت کرده، ولی آن را نخوانده است.

شهاب الدین دلاور در مورد محتوای نامه گفت طالبان از دولت افغانستان خواسته بودند تمامی زندانیان طالبان و دولت افغانستان از زندان‌های هر دو جانب آزاد شوند و نام رهبران گروه طالبان از لیست سیاه سازمان ملل حذف شود.

دلاور گفت طالبان در نامه‌شان گفته بودند که حاضرند در جریان ۹۰ روز به مراکز ۳۴ ولایت افغانستان به شمول کابل حمله نکنند و تعهد می‌دهند که هیچ ولسوالی افغانستان سقوط نکند. او همچنان گفت که در نامه آمده بود در صورتی که دولت افغانستان پیشنهاد آنها را بپذیرند در هیچ محل مزدحمی عملیات نظامی انجام نخواهد شد تا میان طرف‌های گفتگو اعتماد به وجود بیاید و آنها برای سه ماه به گفتگوهای صلح فرصت پیشرفت بدهند.

 دلاور گفت زلمی خلیلزاد این پیشنهاد طالبان را به کابل رساند، ولی دولت افغانستان آن را بی‌پاسخ گذاشت.

به قول این عضو گروه طالبان دولت افغانستان "فکر کرد که امارت اسلامی افغانستان از سر ضعف این پیشنهاد را ارایه می‌کند."

همچنین دیگر بخش های سخنان طالبان در نشست خبری مسکو به نقل از کانال هرات تایمز این گونه است:

 

- ما می خواهیم در آینده با آمریکا ارتباط داشته باشیم و آمریکا در افغانستان سرمایه گذاری کند.

- ما نظام امارت اسلامی را برای افغانستان ترجیح می دهیم ولی نظام آینده در گفتگوها مشخص می شود.

- اگر بخواهیم می توانیم ظرف 2 هفته تمام افغانستان را تصرف کنیم.

- ما گمرکهای افغانستان از جمله اسلام قلعه را در اختیار داریم.

- ما برای حمله به مرکز ولایات برای خود محدودیتی قائل نیستیم.

- ما از طریق خلیلزاد پیشنهادی مشخص برای پایان درگیری به دولت فرستادیم، آنها جواب ندادند. 

- مترجمان افغانستانی که با آمریکایی ها کار کرده اند، می توانند در افغانستان زندگی عادی داشته باشند.

- زن ها می تواننند کار کنند و از مقطع ابتدایی تا سطح دکترا درس بخوانند.

- هیچ کشوری از افغانستان در آینده احساس تهدید نخواهد کرد.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه