ارسال به دیگران پرینت

اولتیماتوم سازمان بورس برای واریز سود سهام عدالت

واریز بخش دوم سود سهام عدالت تاکنون در مرحله وعده و وعید مسئولان باقی مانده است، اما به نظر می‌رسد با اولتیماتوم سازمان بورس سود سهام عدالت تا پایان هفته واریز می‌شود.

واریز بخش دوم سود سهام عدالت درحالی در مرحله وعده و وعید مسئولان باقی مانده است که دوباره صحبت از انتشار اسامی شرکت‌هایی که سود سهام عدالت را به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند به میان آمده است؛ در این شرایط به نظر می‌رسد شرکت‌های مشمول تا پایان هفته جاری برای واریز سود فرصت دارند.

سود سهام عدالت سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ طی یک مرحله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شد، اما سود سال ۱۳۹۸ سرنوشت دیگری داشت و قرار شد طی دو مرحله به حساب سهامداران واریز شود، یعنی مرحله نخست در ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۹ واریز شد و مشمولان ۵۰ درصد سود سهام خود را دریافت کردند.

در این راستا، قرار شد مرحله دوم سود در سال جدید واریز شود و حتی وعده داده شده بود این اتفاق قبل از ماه مبارک رمضان، یعنی در اواخر فروردین رخ دهد. اما این اتفاق نیفتاد و پس از آن اعلام شد که شرکت‌ها سود سهام را به شرکت سپرده‌گذاری واریز نکرده‌اند.

در این راستا، حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی این خبر را در اواسط اردیبهشت اعلام کرد که نام پنج شرکتی که تاکنون سود سهام عدالت را به حساب این شرکت واریز نکرده‌اند، اعلام می‌شود که این اتفاق نیز نیفتاد.

 

پس از آن شنیده‌هایی از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به گوش رسید مبنی بر این که از آنجایی که شرکت‌هایی که باید سود را پرداخت کنند یا با مشکل مالی رو به رو هستند یا برنامه افزایش سرمایه دارند، احتمالا بخش دوم سود سهام عدالت هم به دو بخش ۳۰ درصدی و ۲۰ درصدی تبدل شده و به حساب مشمولان واریز می‌شود. اما این اتفاق رخ نداد و فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، اواسط خرداد اعلام کرد که بخش دوم سود سهام عدالت تا قبل از عید قربان یعنی ۳۰ تیر سال جاری به حساب مشمولان واریز می‌شود.

با این حال به نظر می‌رسد همچنان انتشار اسامی شرکت‌هایی که سود را واریز نکرده‌اند در دستور کار سازمان بورس قرار دارد. چراکه محمدعلی دهقان دهنوی­، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آخرین اظهار نظر خود درمورد واریز سود سهام عدالت بر این موضوع تاکید کرده است که علت دیرکرد در واریز بخش دوم سود سهام عدالت به سبب آن است که از ۳۶ شرکت بورسی سرمایه‌پذیر چند شرکت سودی را فعلا به حساب سپرده‌گذاری مرکزی به منظور تجمیع مبالغ واریز نکردند، ما به آن‌ها تا پایان این هفته فرصت داده‌ایم تا همکاری لازم را انجام دهند، در غیر این صورت به طور قطع اسامی آن‌ها را منتشر می‌کنیم.

باید منتظر ماند و دید آیا اولتیماتوم سازمان بورس تاثیری در روند واریز سود سهام عدالت از سوی شرکت‌ها دارد یا سهامداران همچنان باید در انتظار دریافت حق خود بمانند.

 

 

منبع: تجارت نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه