ارسال به دیگران پرینت

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل به دلیل بدهی

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل، پایان و حذف نتانیاهو از قدرت در اسرائیل، رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد سعودی درباره جنگ یمن، تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل و درخواست چین از آمریکا برای رفع تحریم‌های ایران، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل 

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل، روز چهارشنبه تهدید کرد، پنج کشور از جمله ایران در خطر از دست دادن حق رای خود در مجمع عمومی این سازمان هستند.

به گفته گوترش، تاخیر در پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل مطابق با ماده ۱۹ منشور ملل متحد را علت این مساله عنوان کرده است.

تحریمه ای آمریکا و مخالفت این کشور با نقل و انتقال پول توسط ایران در سیستم مالی بین‌المللی از دلایل عدم پراخت حق عضویت ایران در سازمان ملل است.

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل/ پایان و حذف نتانیاهو از قدرت در اسرائیل/ رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد سعودی درباره جنگ یمن/ تبادل اسیران مبان حماس و اسرائیل

بر اساس ماده ۱۹ اساسنامه سازمان ملل، کشوری که دو سال حق عضویتش را پرداخت نکند، از رأی دادن در مجمع عمومی محروم می‌شود.

پیش از این، وزارت خارجه ایران اعلام کرده بود، در حال حل و فصل این مساله از طریق دارایی های بلوکه شده ایران در بانک های کره جنوبی است.

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی نیز بهمن ماه ۱۳۹۹ گفته بود، مذاکرات با آمریکا برای آزادسازی اموال بلوکه‌شده ایران در بانک‌های این کشور جهت پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل در حال نهایی شدن است.

بر اساس گزارش دویچه وله، سازمان ملل سال گذشته میلادی به دلیل پرداخت نکردن حق عضویت از سوی برخی کشور‌ها با کمبود بودجه روبه رو شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در آوریل ۲۰۲۰ گزارش داد، گوترش در نامه‌ای خطاب به اعضا گفته بود، این نهاد با کمبود دو میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار بودجه روبه روست.

پایان و حذف نتانیاهو از قدرت در اسرائیل

منابع خبری صهیونیستی چهارشنبه شب گزارش دادند، «یائیر لاپید» رهبر حزب «یش عتید» موافقت اکثریت نمایندگان کنست برای تشکیل دولت ائتلافی به منظور حذف بنیامین نتانیاهو از قدرت را به دست آورده است.

به گزارش شبکه "الجزیره" قطر، رادیو ارتش رژیم صهیونیستی گزارش داد، لاپید توافق برای تشکیل کابینه ائتلافی به منظور سرنگونی دولت نتانیاهو را امضا کرد.

بر اساس این گزارش، لاپید همچنین به رییس رژیم صهیونیستی اعلام کرد که می‌تواند کابینه تشکیل دهد.

لاپید بامداد چهارشنبه توانست با «بنی گانتس» رهبر ائتلاف «آبی‌-سفید» برای تشکیل کابینه به توافق برسد.

رهبر حزب «یش عتید» که از سوی رییس رژیم صهیونیستی مأمور تشکیل کابینه شده بود تا ساعت ۲۳:۵۹ امشب به وقت قدس مهلت داشت تا توانایی خود را برای تشکیل کابینه اعلام کند.

با تشکیل این دولت ائتلافی توسط لاپید، دوران نخست وزیری دوازده ساله نتانیاهو رسما پایان می‌یابد.

گزارش‌ها همچنین حاکی است، دقایقی پیش، رهبر حزب امید نیز توافق مشارکت در ائتلاف ضد نتانیاهو را امضا کرده تا این حزب نیز به ائتلاف مخالف بی‌بی بیپوندد.

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل/ پایان و حذف نتانیاهو از قدرت در اسرائیل/ رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد سعودی درباره جنگ یمن/ تبادل اسیران مبان حماس و اسرائیل

ساعاتی پیش نیز "عباس منصور" رهبر فهرست یکپارچه عربی برای پیوستن به ائتلاف مخالف ضد نتانیاهو و تشکیل کابینه‌ای جدید به ریاست "یائیر لاپید" امضا کرده بود.

منصور در این باره گفت: یک تصمیم بسیار دشوار است، برای نخستین بار یک حزب عرب می‌تواند در تشکیل دولت اسرائیل مشارکت داشته باشد.

در همین حال خبرگزاری "شهاب" فلسطین به نقل از منابع صهیونیستی اعلام کرد که لاپید امضاهای مورد نظر احزاب برای تشکیل کابینه ائتلافی را به دست آورده است و با وجود آن که هنوز تشکیل کابینه وی محرز نیست، تشکیل دولت را اعلام خواهد کرد.

نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای «یمینا» نیز یکشنبه شب گفته بود، قصد تشکیل دولت جدید برای کنار زدن نتانیاهو را دارد.

وی در کنفرانسی مطبوعاتی افزود: در حال مذاکره برای پیوستن به دولت تغییر هستیم که وظیفه آن پایان دادن به نخست وزیری نتانیاهوست.

رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد سعودی درباره جنگ یمن

وزارت دفاع آمریکا از تماس تلفنی «لوید آستین» رئیس پنتاگون با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی خبر داد.

براساس بیانیه پنتاگون، آستین در این گفت‌وگوی تلفنی، بر حمایت آمریکا از امنیت عربستان سعودی و کمک به ریاض برای دفاع از سرزمین و مردم خود در برابر حملات خارجی تاکید کرده است.

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل/ پایان و حذف نتانیاهو از قدرت در اسرائیل/ رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد سعودی درباره جنگ یمن/ تبادل اسیران مبان حماس و اسرائیل

بر اساس گزارش شبکه الجزیره، آستین و بن سلمان علاوه بر این درباره مسائل مربوط به امنیت منطقه از جمله پایان دادن به جنگ در یمن نیز رایزنی کرده‌اند.

تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل 

یک مسئول سیاسی ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کرد که احتمال معامله تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی قوت گرفته است.

 سایت واینت و روزنامه یدیعوت آحارونوت به نقل از یک مسئول ارشد اسرائیلی اعلام کردند: احتمال امضای معامله تبادل اسیران با حماس افزایش یافته است. اسرائیل در حال حاضر منتظر پیشنهادی از سوی میانجیگران مصری برای چنین معامله‌ای است که شامل آزادی زندانیان امنیتی در اسرائیل در ازای بازگرداندن اجساد ارون شاوول و هدار گولدن، دو سرباز اسرائیلی و ابرا منغیستو و هشام السید، دو شهروند اسرائیلی است که توسط حماس در غزه بازداشت شده‌اند.

به گفته این مسئول، مصری‌ها به این پرونده توجه دارند و درک می‌کنند که بدون حل پرونده اسرا و مفقود شدگان هرگز بازسازی صورت نمی‌گیرد. نقش مصر در رسیدن به آتش بس بین گروه‌های فلسطین و اسرائیل جایگاه قاهره را در مقابل دولت آمریکا بالا برده است. دولت آمریکا مصر را عامل اساسی در حفظ ثبات منطقه می‌داند، برای همین صحبت درباره دستاورد بزرگی است که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر آن را محقق کرده و جایگاه بین‌المللی‌اش را بالا برده است.

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل/ پایان و حذف نتانیاهو از قدرت در اسرائیل/ رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد سعودی درباره جنگ یمن/ تبادل اسیران مبان حماس و اسرائیل

این مسئول گفت: در وضعیت کنونی مصری‌ها مصمم به رسیدن به توافقی هستند. پیش بینی‌هایی درباره ارائه این پیشنهاد ظرف روزهای آتی وجود دارد. اسرائیل پیش‌بینی می‌کند که مصر فشارهایی بر حماس برای نشان دادن انعطاف در این زمینه برای بررسی پرونده بازسازی غزه با کمک جامعه بین‌المللی بیاورد.

در زمان کنونی حماس بر جدا کردن پرونده اسرا از پرونده بازسازی غزه تأکید دارد؛ اما رژیم صهیونیستی مجددا بازسازی غزه را به تبادل اسرا مشروط کرده است.

قرار است بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی طی دیدارهایش در روز پنج‌شنبه در واشنگتن درباره این پرونده با وزیر دفاع آمریکا گفت‌وگو کند. همچنین قرار است یک هیات امنیتی اسرائیلی برای بررسی پرونده به قاهره برود.

روزنامه یدیعوت درباره اظهارات یحیی السنوار، رئیس حماس در غزه درخصوص ربط دادن عملیات تبادل به شماره ۱۱۱۱ گفت: حماس خواهان آزادی ۱۱۱۱ اسیر در ازای آزادی اسرا و مفقود شدگان است.

مسئول اسرائیلی مذکور ادعا کرد: مشکل در کمیت نیست. ما زندانیانی را که دستشان را به خون آلوده کرده‌اند آزاد نمی‌کنیم.

تعداد اسرای فلسطینی بالغ بر ۴۵۰۰ تن هستند. آخرین معامله تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی سال ۲۰۱۱ با میانجیگری مصر انجام شد که شامل آزادی یک سرباز اسرائیلی در ازای بیش از ۱۰۰۰ اسیر حماس بود.

درخواست چین از آمریکا برای رفع تحریم های ایران

وانگ کوان، سفیر و نماینده دائم چین به خبرنگاران مستقر در وین گفت، برخی اختلاف نظرهای عمده درباره رفع تحریم‌های علیه ایران باقی مانده و این مساله نشان می‌دهد اساس رویکرد اشتباه (دولت سابق واشنگتن) شناسایی نشده است.

وی با بیان اینکه خروج یکجانبه آمریکا از برجام و سیاست فشار حداکثری ریشه اصلی بحران در توافق هسته‌ای ایران است افزود: رفع تمام تحریم‌های مرتبط، کامل و یکباره از جمله تحریم‌های ضد ایران و علیه طرف‌های ثالث، کلید بازگشت آمریکا و ایران به اجرای کامل برجام است.

این دیپلمات بلندپایه چینی در همین حال تصریح کرد در توافق برای احیای برجام باید تدابیر عملی و بندهایی در نظر گرفته شود که از خروج دل‌به‌خواهی برخی طرف‌ها (امریکا) از توافق جلوگیری کند.

تهدید گوترش به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل/ پایان و حذف نتانیاهو از قدرت در اسرائیل/ رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد سعودی درباره جنگ یمن/ تبادل اسیران مبان حماس و اسرائیل

سفیر چین تصریح کرد: اکنون زمان تصمیم‌گیری سیاسی است. خواسته‌های منطقی ایران در برجام باید به درستی پاسخ داده شود. این در حالی است که چین نیز به تلاش با سایر طرف‌ها برای رسیدن به توافق سریع درباره احیای برجام ادامه می‌دهد.

نشست کمیسیون مشترک برجام به دنبال بیش از یک هفته گفت‌وگوهای فشرده در قالب های دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف، چهارشنبه شب در گراندهتل وین تشکیل شد.

در این نشست، روسای هیات های کشورهای عضو برجام به ارزیابی آخرین وضعیت گفت‌وگوها پرداختند. همه هیات ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های صورت گرفته تا این مرحله، یک بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفت‌وگوها در روزهای آتی با هدف یافتن راه حل هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

در نشست کمیسیون مشترک مقرر شد، ضمن تداوم تماس ها و گفت‌وگوها در سطح کارشناسی، روسای هیات ها چند روز برای رایزنی و مشورت به پایتخت ها عزیمت کرده و مذاکرات ظرف روزهای آتی دوباره از سر گرفته شود.

 

منبع: تابناک
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه