ارسال به دیگران پرینت

نامگذاری جدید برای گونه‌های ویروس کرونا

سازمان جهانی بهداشت با کنار گذشتن شیوه نامگذاری بر اساس محل کشف شدن گونه‌های کروناویروس که تلفظش ممکن است سخت و به یاد سپردنش مشکل باشد و باعث انگ‌زنی به یک کشور خاص شود، سیستم جدیدی را برای نامیدن آنها ایجاد کرده است

سازمان جهانی بهداشت با کنار گذشتن شیوه نامگذاری بر اساس محل کشف شدن گونه‌های کروناویروس که تلفظش ممکن است سخت و به یاد سپردنش مشکل باشد و باعث انگ‌زنی به یک کشور خاص شود، سیستم جدیدی را برای نامیدن آنها ایجاد کرده است

به گزارش یواس‌ تودی این سیستم جدید که روز دوشنبه اعلام شد، بر اساس حروف الفبای یونانی است. گونه انگلیسی که دانشمندان آن را B.1.1.7 می‌نامند، آلفا نامیده خواهد شد، گونه آفریقای جنوبی یا B.1.351 اکنون بتا خواهد بود و گونه یافت‌شده در هند یعنی B.1.617.2 دلتا نامیده خواهد شد.

هنگامی ۲۴ حرف الفبای یونانی به مصرف برسند، سازمان جهانی بهداشت یک رشته دیگر را برای نامگذاری اعلام خواهد کرد.

دکتر مونیکا گاندی، کارشناس بیماری‌های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو گفت: «کاری درستی انجام داده‌اند.»

این کار ممکن است کشورها را در گزارش دادن گونه‌های جدید گشوده‌تر کند، چرا که دیگر از ارتباط همیشگی آنها با نام کشورشان در اذهان مردم نمی‌ترسند.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد با اینکه استفاده از نام‌های علمی مزایایی دارند، تلفظ کردن آنها مشکل است و ممکن است باعث اشکال در گزارش‌دهی شود.

سازمان جهانی بهداشت گفت: «در نتیجه، افرادی اغلب گونه‌ها را با نام محلی که آنها در آن کشف شده‌اند، می‌برند که ممکن است انگ‌زننده و تبعیض‌زا باشد.»

این کار اغلب غلط است. جایی که بیماری یا یک ویروس در ابتدا کشف می‌شوند، معمولا جایی نیست که ویروس واقعا در آن ظهور کرده است.

برای مثال آنفلوانزای اسپانیایی به عقیده برخی از پژوهشگران در واقع برای نخستین بار در هاسکل کانتی در ایالت کانزاس آمریکا یا احتمالا در فرانسه ظهور کرده است.

گاندی گفت در مورد گونه‌های جدید سارس-کوو-۲ (کروناویروس جدید) که باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود، جایی که نخستین بار یک گونه شناسایی می‌شود بیشتر به بسته به این دارد که نظام پایش ژنومیک در آن منطقه که ویروس در آن حضور دارد تا چه حد به خوبی عمل می‌کند، نه اینکه جایی که جهش ویروس واقعا در آن رخ داده است.

نظام جدید نامگذاری سازمان جهانی بهداشت در همکاری با کارشناسان و پژوهشگرانی که تحول ویروس سارس-کوو-۲ را پایش و ارزیابی می‌کنند، ایجاد شده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، سیستم نامگذاری علمی فعلی برای ردیابی جهش‌های سارس-کوو-۲ همچنان در جامعه علمی مورد استفاده خواهد ماند.

قصد سازمان جهانی بهداشت از این نامگذاری جدید این است که به یادآوردن گونه‌های برای مخاطبان غیرعلمی ساده‌تر و عملی‌تر باشد، چرا که نام‌های علمی تبار ویروس‌ها به سختی به یاد می‌مانند. برای مثال دانشمندان گونه ویروس کرونا که در ماه مارس سال گذشه در آمریکا کشف شد، دانشمندان B.1.427 نامیدند.

نامیدن ویروس به صورت «گونه آفریقای جنوبی» ممکن است افرادی را که اهل آفریقای جنوبی هستند، بترساند، حتی اگر معلوم نباشد که این گونه واقعا در آنجا در ابتدا ایجاد شده یا نه.

آجای ستی، اپیدمیولوژیست در دانشگاه ویسکانسین-مدیسن در آمریکا می‌گوید همه نام‌های جغرافیایی با انگ زدن همراه نیستند.

او می‌گوید: «در اینجا در ویسکانسین ما ویروس آنسفالیت (التهاب مغز) لاکروس را داریم اما به این خاطر کسی شهر لاکروس ویسکانسین را انگ نمی‌زند و «نوروویروس» عامل این بیماری در اصل از نوروالک در اوهایو منشا گرفته است، اما مردم از اوهایو نمی‌ترسند.»

اما به گفته او، سارس-کوو-۲ چنان تخریب جهانی را باعث شده است که نام‌های مربوط به آن پیامدهای جدی دارند. او می‌گودی: «این که نام یک ویروس فقط یک نام باشد ایده خوبی است.»

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه