خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

عبدالناصر همتی:

ما هم اگر به FATF بپیوندیم مثل خیلی کشورها می توانیم تحریم را دور بزنیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینکه می گویند اگر FATF را بپذیریم نمی توانیم تحریم را دور بزنیم ، قبول ندارم.

عبدالناصر همتی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اینکه می گویند اگر FATF را بپذیریم نمی توانیم تحریم را دور بزنیم ، قبول ندارم و ما هم اگر به FATF بپیوندیم مثل خیلی کشورها می توانیم تحریم را دور بزنیم.

همتی که شنبه شب در برنامه انتخابات ۱۴۰۰ در اتاق کلاب هاوس شرکت کرده بود، افزود: همین حالا هم کشورهایی که عضو آن هستند برای دور زدن تحریم ها با ما همکاری می کنند چطور آن ها می توانند ولی ما نمی توانیم؟ 

وی افزود: اگر مردم به من رای دهند من به طور جد پیگیر FATF  خواهم بود.

همتی خاطر نشان کرد: در طول سه دهه گذشته اشکال اساسی در حکمرانی اقتصادی کشور حاکم بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در سه دهه گذشته اقتصاد ایران به طور متوسط شاهد تورم ۲۱ درصدی و رشد نقدینگی ۲۷ درصدی بوده است.

همتی در پاسخ به این پرسش که آیا شورای نگهبان از وی تعهدی برای تایید صلاحیت گرفته است، گفت: یعنی چه شورای نگهبان از من تعهد گرفته است؟ من طی بیانیه ای اعلام کردم نه تنها کاندیدای پوششی نیستم بلکه استقبال می کنم که دیگران  کنار بروند. من مردم را دارم که به کمک من می‌آیند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ما مشکل ارز برای تهیه دارو نداریم، اظهار کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو بر اساس اولویتی که وزارت بهداشت می دهند تهیه می کنیم. من به معاونم دکتر کمیجانی اختیار دادم که در نبود من اداره  بانک مرکزی را به عهده بگیرند و  پیگیر این موضوع هستم. آن‌چیزی که مهم است این است که وزارت بهداشت به ما بگوید ارز دارد یا نه، بازی‌های رسانه ای در این مورد مهم نیست.

وی درباره احتمال استعفا از بانک مرکزی گفت: رئیس جمهور به من گفتند که اگر در رقابت ها بخواهید بمانید باید استعفا بدهید، من گفتم به نظرم مشکلی ندارد اما اگر شما نظرتان بر این است قبول می کنم. ایشان صاحب اختیار هستند و حتما تشخیصشان درست است اما هرکسی می خواهد جای من بیاید توجه کند ذخایری که تامین کردم و سیاست هایی که عاقلانه بود مثل گذشته ادامه پیدا کند و ما به ثبات نسبی در بازار ارز برسیم.

همتی یادآور شد: اینکه هر واحد اقتصادی را بازگشایی کنیم درست نیست، باید دقیق و علمی بررسی کنیم. مسائل را باید مورد توجه قرار داد. اینچه چگونه می شود کارخانه بسته شده را باز کرد. این نوع روش ها و دیدگاه ها نسبت به احیای اقتصاد دیدگاه درستی نیست. توجه جدی به قشر عزیز کارگران خواهیم داشت و کاری می کنیم که شاهد رفاه خود و خانواده شان باشیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: کارهای پوپولیستی در ظاهر خوب است اما در میان مدت آثار بدی باقی می گذارد. برخی از کاندیدهای محترم صحبت از ۴۰۰ هزار تومان یارانه می کنند، من که از خدا می‌خواهم اصلا ۱ میلیون تومان یارانه بدهیم اما از کجا می خواهند بیاورند؟ خوب است که به جوانان وام بدهیم اما من اقتصاد خوانده‌ام، از کجا می خواهند بیاورند؟ انشاءالله در آینده خواهند دید که با این نوع مسائل برخورد خواهم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: زنان بخش مهم جامعه ما هستند. حتما باید از این ظرفیت بالا استفاده بهینه ای شود. ۵۰ درصد کابینه ان‌شالله زنان و جوانان خواهند بود. سیاست بنده این است. خیلی از دانشجویان خوب دارند فارغ‌التحصیل می شوند. این‌ها سرمایه ما هستند من حتما به قول هایی که در این راستا دادم عمل می کنم و از این نیروها استفاده می کنم.

 همتی یادآور شد: می دانم نه من که کل مسئولین کشور دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها را نمی شناسند. آن‌ها دیدگاه های جدیدی دارند. من عرض کردم تعامل را باید از خانه شروع کنیم. این نسل در حال تحول هستند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره فضای مجازی اظهار کرد: الان فضای مجازی فضای کسب و کار مردم است. من از آقای جهرمی تشکر می کنم که در این زمینه ایستادگی کردند. مگر ما می توانیم با کسب و کار مردم بازی کنیم؟ من حداکثر استفاده را از این فضا برای اعلام برنامه‌هایم، می‌کنم.

همتی با تاکید بر اینکه من هرجایی که امکانش باشد برای مدیریت از زنان استفاده می‌کنم، اظهار کرد: لیاقت خانم ها بعضا از خیلی آقایان بیشتر است. من الان در بانک مرکزی مدیران زن توانمندی دارم و حتما وزیر زن خواهم داشت. در مورد وزارت خارجه هم هنوز تصمیم نگرفتم اما فکر کرده‌ام که چه گزینه هایی در آن بهتر هستند.

وی با بیان اینکه اگر می ترسیدم وارد میدان نمی شدم، تصریح کرد: آیه یاس نخوانیم. کشور را باید اداره کرد. چرا آنقدر من را تخریب می کردند؟ چون من شفاف ترین بانک مرکزی را اداره کردم. من همه کارها را به رهبری گزارش دادم. برنامه من متمرکز بر ثبات است. سیاست کاری هم مبتنی بر زیر ساخت اجتماعی است. با اساتادان برجسته مشورت کردم. مطمئن باشید کوتاه نمیایم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه من گفتم فقط برای ۴ سال رئیس جمهور هستم، اظهار کرد: من برای یک دوره چهار ساله می آیم که اصلاحات انجام دهم و به کسی باج نمی دهم.

همتی در پاسخ به این پرسش که آیا علی طیب‌نیا رئیس ستاد اوست و آیا وی حاضر است منشور نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان را بپذیرید، تصریح کرد: آقای دکتر طیب نیا دوست خوب من است و حتما نظر من درباره ایشان مثبت است اما الان ایشان در ستاد من نیستند. قطعا افتخار من حضور ایشان و همراهی ایشان است. من کاندیدا شدم و به صحنه آمدم. اگر دوستان بخواهند من را حمایت کنند حضورشان به رسیدن ما به هدف کمک می کند. اصلاحات معنی‌اش این است که در صحنه حضور داشته باشیم. من امیدوارم دوستان به من در این صحنه کمک کنند.

وی افزود: من اگر ریس جمهور باشم استقلال بانک مرکزی را به رسمیت می شناسم. این موضوع جهانی است. سلطه مالی در کشور ما را دچار مشکل کرده است. رئیس جمهور باید جلوی سلطه مالی را بگیرد.

همتی با بیان آمارهایی درباره بودجه اداره بانک مرکزی که بسیار کمتر از دوره‌های قبل بوده است، گفت: افتخار می کنم به مردم در شرایط سخت خدمت کردم. چرا اشاره نمی کنید علت ادامه دار شدن تحریم ها چیست؟ من رد نمی کنم ناکارامدی هایی بوده است. مشکلاتی در اجرا بوده است، دخالت‌هایی بوده است و صددرصد مشکلات برای کمبود درامدهای ارزی نبوده است. من به همین دلیل به این نتیجه رسیدم که رئیس جمهور خودش باید اقتصاد دان باشد و به همین علت وارد عرصه شدم.

منبع: برنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه