ارسال به دیگران پرینت

به‌روزرسانی جدید گوگل مپ میزان | نمایش گر محله‌های شلوغ

گوگل از چندین به‌روزرسانی از جمله ویژگی شلوغی محله‌ها برای گوگل مپ خبر داده که به‌عنوان بخشی از ۱۰۰ آپدیت مبتنی بر هوش مصنوعی در محصولات این شرکت، تا پایان سال ۲۰۲۱ ارائه می‌شوند.

گوگل مپ به‌عنوان یکی از نرم‌افزارهای اصلی گوگل، از بخش‌هایی است که همیشه در کنفراس I/O به‌روزرسانی‌های تازه‌ای برای آن معرفی می‌شود. در کنفرانس I/O 2021 هم گوگل به بهبود بخش‌هایی از گوگل مپ مانند مسیریابی، نمای زنده، نقشه‌ی خیابان‌ها و همچنین ویژگی جدید شلوغی منطقه و تجربه‌ی شخصی‌سازی‌شده هنگام مرور نقشه اشاره کرد.

جلوگیری از ترمز ناگهانی

به‌روزرسانی جدید مسیریابی شامل استفاده از یادگیری ماشینی و داده‌های ناوبری برای کمک به کاهش ترمزهای شدید است یعنی هنگامی که ترافیک به‌طور ناگهانی کند می‌شود و راننده باید به سرعت ترمز کند.

هم‌اکنون گوگل مپ هنگام مسیریابی چندین گزینه‌ی مسیر را طبق فاکتورهای گوناگون مانند تعداد خطوط خیابان یا سرراست بودن مسیر محاسبه می‌کند. با به‌روزرسانی جدید یک پارامتر دیگر یعنی مسیرهایی که باعث ترمز ناگهانی می‌شوند هم درنظر گرفته خواهد شد.

بدین ترتیب اگر برآورد زمان رسیدن (ETA) از چند مسیر بسیار نزدیک باشد، گوگل مسیری را که کمترین نوع چنین لحظه‌هایی را دارد پیشنهاد خواهد کرد. گوگل امیدوار است با این تغییر بتواند سالانه از ۱۰۰ میلیون ترمز ناگهانی در مسیرهایی که با گوگل مپ هدایت می‌شوند، پیشگیری کند.

قابلیت مسیریابی گوگل مپ در ایران فعال شد

دسترسی آسان به واقعیت افزوده

ویژگی واقعیت افزوده‌ی گوگل مپ، یعنی نمای زنده (Live View) هم که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد، به‌زودی مستقیما از طریق یک دکمه در رابط کاربری اصلی اپلیکیشن نقشه در دسترس قرار می‌گیرد تا کاربران بتوانند به سرعت در محله‌ای که هستند، کاوش کنند و جزئیات مربوط به فروشگاه‌ها و رستوران‌های اطراف، از جمله میزان شلوغی، نظرات و عکس‌های تازه را ببینند.

جزئیات بیش‌تر در واقعیت افزوده نمای زنده گوگل مپ

این به‌روزرسانی همچنین شامل تابلوهای خیابانی تقاطع‌های پیچیده هم می‌شود و بیان می‌کند که نسبت به یک مکان مشخص، برای نمونه هتلی که کاربر در آن اقامت دارد، فاصله چقدر است و از چه راهی باید به آن رسید.

نقشه‌های واقعی‌تر

طراحی دقیق خیابان و پیاده رو در گوگل مپ

گوگل همچنین نقشه‌های دقیقی را که سال گذشته برای نخستین بار به صورت جزئی‌تر از نمونه‌ی اولیه در ژاپن، در نیویورک، سان‌فرانسیسکو و لندن ارائه کرد، به شهرها و مناطق بیشتری گسترش خواهد داد. این نقشه‌ها به شکل جهان واقعی نزدیک‌تر هستند و داده‌های بیشتری را ارائه می‌کنند که شامل شکل واقعی ویژگی‌های طبیعی و خیابان‌ها، مانند موقعیت پیاده‌روها و خط‌کشی عابر پیاده می‌شود و مسیریابی دقیق‌تری هم به‌دنبال خواهد داشت.

رنگ‌های تازه در گوگل مپ اطلاعات دقیق‌تری از زمین ارائه می‌دهد

این اطلاعات می‌تواند به‌ویژه برای کسانی که به‌صورت پیاده یا با دوچرخه و اسکوتر یا صندلی چرخ‌دار در شهر رفت‌وآمد دارند، سودمند باشد. نقشه‌های دقیق‌تر تا پایان سال ۲۰۲۱ در بیش از ۵۰ شهر دیگر از جمله برلین، سائو پائولو، سیاتل و سنگاپور در دسترس خواهد بود.

وضعیت شلوغی منطقه

علاوه بر این گوگل از ویژگی جدید «شلوغی منطقه» (Area Busyness) هم رونمایی کرده است که داده‌های آن از سرجمع کردن اطلاعات ناشناس کاربران به‌دست می‌آید. ویژگی میزان شلوغی، پیش از این برای مکان‌ها در دسترس بود و به‌ویژه در هنگام همه‌گیری کرونا، این ویژگی راهی مناسب برای جلوگیری از ازدحام در فروشگاه‌ها، محله‌ها و محدوده‌های گوناگون به‌شمار می‌رود.

ویژگی شلوغی منطقه در گوگل مپ

لایه‌ی آمار کرونا در گوگل مپ

نقشه‌ی کاربردی‌تر

در نهایت بر اساس تغییرات جدید، گوگل مپ قرار است بیش از گذشته برای کاربران شخصی‌سازی شود و فعالیت‌های قابل انجام دلخواه در ساعت‌های مشخص را برجسته‌تر کند. برای نمونه اگر کاربر نقشه را ساعت ۸ صبح باز کند، کافه‌هایی را که برای صبحانه مناسب هستند برجسته‌تر می‌بیند اما اگر شب نقشه را مرور کند، مکان‌های مناسب برای شام، شاخص‌تر خواهند بود. اگر کاربر به بیرون شهر سفر کرده باشد، جاهای دیدنی و گردشگری به او نشان داده می‌شود و یا برای دیدن مکان‌های مشابه می‌تواند روی هر ویژگی ضربه بزند.

نقشه‌ی شخصی شده طبق ساعت شبانه‌روز

ه گفته‌ی گوگل این به‌روزرسانی‌ها به‌تدریج در ماه‌های آینده هم برای iOS و هم برای اندروید فعال خواهد شد، هرچند با توجه به کامل نبودن داده‌های گوگل مپ از کشورهایی مانند ایران، انتظار می‌رود که برخی تغییرات جدید مانند نقشه‌های دقیق‌تر، با تأخیر بیشتری دردسترس کاربران این کشورها قرار بگیرد.

عکس کاور: طرحی از مسیریابی در نقشه بر پایه‌ی داده‌های میزان شلوغی

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه