ارسال به دیگران پرینت

پرواز سارها درآسمان سبب ایجاد اختلال و خاموشی برق می‌شود

مدیر امور توزیع نیروی برق گنبدکاووس گفت که ورود پرندگان مهاجر از گونه "سار" و نشستن گروهی آن‌ها بر روی سیم‌های شبکه برق، باعث بروز اختلال در ۴۰ درصد از شبکه ۲۰ کیلو ولت توزیع برق این شهرستان شد.

محمدعلی عربگلو روز دوشنبه  اظهار داشت: گنبدکاووس هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه ۲۰ کیلو ولت دارد که این روزها نشستن سارها بر روی سیم‌های برق، سبب ایجاد اختلال و خاموشی برق می‌شود.

وی بابیان اینکه همه ساله در فصل بهار سارهای مهاجر بویژه از خراسان شمالی وارد گلستان می‌شدند و مشکلی خاصی ایجاد نمی‌کردند افزود: امسال با توجه به خشکسالی شدید این استان همجوار، جمعیت بیشتری از این پرندگان به استان آمدند که نتیجه گروهی نشستن آنها روی سیم‌های برق، اختلال در شبکه توزیع است.

مدیر امور توزیع نیروی برق گنبدکاووس اضافه کرد: تجمع این پرندگان روی سیم‌های شبکه توزیع برق باعث قطعی لحظه‌ای شبکه اصلی برق و سوختن فیوز در شبکه‌های فرعی می‌شود که با وجود اعزام تیم‌های شرکت برق برای رفع مشکل خرابی‌ها به‌دلیل تعدد موارد خاموشی‌، در برخی مواقع وصل شدن مجدد برق زمان بیشتری نیاز دارد.

عربگلو گفت: اقدامات مختلفی مانند تغییر آرایش شبکه توزیع برق و نصب اسپیسر (فاصله گذار) بین خطوط درمحل تجمع این پرندگان برای پیشگیری از بروز اختلال انجام شد اما به سبب زیاد بودن تعداد سارها همچنان در برخی نقاط اختلال ایجاد می‌شود.

وی گفت: امسال به دلیل کم آبی و مشکل تولید برق در تابستان به مردم توصیه می‌شود برای پیشگیری از افت فشار و قطعی برق، مصرف لوازم برقی از جمله وسایل سرمایشی خود را در ساعت اوج مصرف (۱۳ تا ۱۷) مدیریت کنند.

گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۲ کیلومتر مربع وسعت، سه هزار و ۷۰۵ کیلومتر شبکه انتقال برق فشار ضعیف و متوسط دارد.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه