ارسال به دیگران پرینت

انتخابات 1400 | دعوای اضلاع 4 گانه اصولگرایان در شورای شهر

گمانه زنی‌های زیادی طی روزهای منتهی به انتخابات در دسته بندی‌های سیاسی بیان می‌شود؛ از چپ و راستِ دیروز تا اصلاح طلب و اصولگرای امروز؛ اما هرچه به زمان رای گیری نزدیک تر می شویم و فهرست ها و نامزدها مشخص تر می شوند، این دسته بندی‌ها نیز عیان تر می‌گردند.

محسن افشاری/ گمانه زنی‌های زیادی طی روزهای منتهی به انتخابات در دسته بندی‌های سیاسی بیان می‌شود؛ از چپ و راستِ دیروز تا اصلاح طلب و اصولگرای امروز؛ اما هرچه به زمان رای گیری نزدیک تر می شویم و فهرست ها و نامزدها مشخص تر می شوند، این دسته بندی‌ها نیز عیان تر می‌گردند.

در جناح اصولگرایی که البته برخی جوانان این طیف اصرار دارند نام انقلابیون به آنان اطلاق شود، این روزها آرایش جدیدی از طیف های گوناگون و احزاب مختلف شکل گرفته که نامزدها و به طور خاص کاندیداهای شورای شهر نیز در این طیف ها مطرح می‌شوند.

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب آشناترین نام اصولگرایی است که سعی کرده تا چتری بر تمام احزاب این طیف باشد که البته به دلیل نوع عملکرد در انتخابات مجلس و انتقادات بسیار زیاد جوانان به نوع سهم خواهی های آشکار ائتلاف، ستون هایی از این ساختمان سیاسی جدا گردیدند. از جمله آنها می توان به تشکیل شورای وحدت در این دوره از انتخابات با محور جامعه روحانیت مبارز اشاره کرد که اتفاقا سریعتر از ائتلاف به جمع بندی در فهرست شورای شهر رسیده اند و البته در ریاست جمهوری هنوز اجماعی نداشته اند.

در این میان، سومین ضلع اصولگرایی همان طرفداران عنوان «انقلابیون» هستند که طی این چند سال تشکل جماران را شکل دادند و در انتخابات مجلس نیز کنش گری‌شان بسیار فعال بود تا آنجا که تمام نامزدهای خود را در فهرست ائتلاف گنجاندند که البته با اتفاقات صورت گرفته غالب چهره‌های جوان جمارانی را بیرون راندند.

این روزها تشکل جدیدی با محور نمایندگان جوان مجلس تحت عنوان «گام دوم» نیز اعلام موجودیت کرده که خبرها حکایت از هماهنگی "جماران و گام دوم" در انتخابات 1400 دارد.

چهارمین ضلع اصولگرایی نیز گروه نام آشنا و خود مختارِ جبهه پایداری است که همواره سردمدارانش با سازی متفاوت تلاش دارند تا سهمی مستقل را از آنِ خود کنند همانطور که در فهرست مجلس نیز در دقایق پایانی، این اتفاق در تهران رقم خورد.

هنوز مشخص نیست که جبهه پایداری با کدام یک از سه ضلع اصولگرایی اجماع خواهد کرد اگر چه برخی نظر دارند اگر با گام دوم و جماران ترکیب شوند بیش از سایر فهرست ها مورد وثوق و اعتماد بدنه جوان اصولگرایی خواهند شد.

قطعاً طی روزهای آتی، تلفیق و ترکیب؛ یا انشقاق و تجزیه این آرایش با اضلاع 4 گانه فوق مشخص تر خواهد شد.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه