ارسال به دیگران پرینت

تزریق روزانه ۵۰ هزار واکسن کرونا

جهانپور گفت: در روز‌های اخیر توزیع تقریباً وسیع‌تر واکسن کرونا را داشتیم و روزی ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار واکسن تزریق می‌شود.

جهانپور گفت: در روز‌های اخیر توزیع تقریباً وسیع‌تر واکسن کرونا را داشتیم و روزی ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار واکسن تزریق می‌شود.

جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه عدد تزریق واکسن در کشور از ۶۴۰ هزار دوز تجاوز کرده و از این تعداد بیش از ۱۴۰ هزار نفر هر دو دوز را دریافت کردند گفت: تا به امروز آنچه که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته یک میلیون و ۹۹۵ هزار دوز است و فردا هم ۱۰۰ هزار دوز به این تعداد افزوده خواهد شد، یک میلیون و ۹۹۵ هزار دوز حدود یک میلیون و صد هزار دوز ظرف روز‌های اخیر نیمه دوم فروردین ماه وارد کشور شده است.

روز‌های اول اردیبهشت اتمام فاز یک تزریق واکسن

وی با اشاره به اینکه با دستور وزیر بهداشت تمهیداتی برای ورود واکسن‌های بیشتر به کشور صورت گرفت گفت: در روز‌های اخیر توزیع تقریباً وسیع تری را داشتیم، الان روزی ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار واکسن تزریق می‌شود، فاز یک عمدتاً متوجه کادر درمان و کارکنان سلامت می‌شوند، کارکنان سلامت، بیماران خاص، برخی از گروه‌های بیماران صعب العلاج، معلولین، جانبازان، کارکنان آسایشگاه‌ها، پاکبانان و کسانیکه بیماری‌های زمینه‌ای دارند و همچنین کسانی که درگیر در امر دفع و جمع آوری زباله‌های عفونی هستند در فاز یک قرار می‌گیرند که در روز‌های اول اردیبهشت شاهد اتمام فاز یک خواهیم بود.

جهانپور با اشاره به اینکه قطعا واکسن کرونا در ایران رایگان خواهد بود افزود: از نیمه دوم اردیبهشت فاز دو محقق خواهد شد، سالمندانی که سن بالای ۶۴ سال دارند و کسانیکه بیماری‌های زمینه‌ای دارند واکسیناسیون خواهند شد لذا ۸۰ تا ۸۵ درصد بیمارانی که بیماری زمینه‌ای دارند جزو گروه سالمندان هستند لذا هم‌پوشانی در این گروه صورت گرفته است.

امیدواریم ۷۰ درصد جمعیت را بتوانیم واکسن بزنیم

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به بیمارانی که بیماری زمینه‌ای دارند افزود: دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های مزمن دیگر اعلام خواهد شد، انشاالله به تدریج اطلاع رسانی انجام می‌شود و این واکسیناسیون در فصل بهار انجام خواهد شد، در حالت خوش بینانه تا پایان فصل بهار و ابتدای تابستان فاز دو را تمام خواهیم کرد، امیدواریم ضریب تحقق تامین واکسن بهتر از روز‌ها و هفته‌های قبل باشد.

وی ادامه داد: در تابستان فاز ۳ و در پاییز فاز ۴ را انجام خواهیم داد، امیدواریم ۷۰ درصد جمعیت را بتوانیم واکسن بزنیم تا ایمنی جمعی ایجاد شود.

واکسن‌های تقلبی امروزه یکی از معضلات نظام سلامت

جهانپور با اشاره به اینکه سامانه سیب سامانه یکپارچه بهداشتی است تصریح کرد: اصل سامانه‌سیب این است که افراد باید دارای سامانه الکترونیک سلامت باشند، بیش از ۸۵ درصد مردم واجد پرونده الکترونیک سلامت هستند، اگر کسی نگرانی داشت می‌توانند در روستا‌ها به خانه‌های بهداشت تماس بگیرند و شهر‌ها به پایگاه‌های سلامت محل سکونت می‌توانند مراجعه و اقدام به تشکیل پرونده سلامت کنند، ۸۵ تا ۹۰ درصد افراد واجد پرونده الکترونیک سلامت هستند؛ و‌ی بیان کرد: بیماران زمینه‌ای بالای هجده سال در اولویت دوم کرونا از طریق سامانه سیب در فصل بهار در برابر کرونا واکسینه خواهند شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: مردم موارد مشکوک فروش واکسن در بیمارستان‌های خصوصی را گزارش کنند، واکسن‌های تقلبی در دنیا بسیار زیاد است، واکسن‌های تقلبی امروزه یکی از معضلات نظام سلامت شده است، قاعدتا با این تقاضا و نیاز موجود و عرضه محدودی که در دنیا وجود دارد افراد سودجو و فرصت طلب دست به کار خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه واکسن فرآورده‌ای بیولوژیک است به طوری که باید در آن زنجیره سرد رعایت شود خاطرنشان کرد: قطعاً هم وطنان باید مراقب باشند تا در این چرخه نامعیوب ورود پیدا نکند، از مردم می‌خواهم تا واکسن را از بازار‌های غیررسمی تهیه نکنند.

جهانپور ادامه داد: ثبت نام در بیمارستان‌های خصوصی بعید است لذا اگر هم باشد حتماً برخورد قاطعی صورت خواهد گرفت البته تاکنون گزارشی در این رابطه گزارش نشده است.

وی گفت: از مردم می‌خواهیم اگر موارد مشکوک را دیدند گزارش دهند، این فرآورده به گونه‌ای نیست که بخواهد سلامت عمومی جامعه را تامین کند لذا مردم نباید خودشان را در معرض تهدید قرار بدهند، دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به این موضوع ورود پیدا خواهند کرد، قطعاً به عنوان شاکی در کنار بقیه مردم قرار می‌گیریم و از مسیر پلیس فتا و دستگاه‌های امنیتی با متخلفان برخورد خواهیم کرد.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه