ارسال به دیگران پرینت

گاردین: موج دوم احتمالی کرونا در راه کشورهای آسیایی

کشورهای آسیایی که با تردید امیدوارند واکنش‌های آنها به پاندمی ویروس کرونا به ثمر می‌رسند، اکنون با هجوم افراد وحشت زده‌ای که از ترس بسته‌شدن دوباره مرزها و تدابیر جدید قرنطینه در حال بازگشت به کشور خود هستند، با امواج دوم احتمالی شیوع ویروس کرونا روبرو هستند.

به گزارش روزنامه گاردین، افزایش دوباره شمار روزانه موارد تایید شده ابتلا به کرونا و بروز شواهد جدیدی از موارد مبتلای بدون علامت، نگرانی هایی را در مورد انتقال بدون اطلاع این ویروس ایجاد کرده و این موضوع اکنون بسیاری از کشورها را بر آن داشته است تا تدابیر بسیار سخت گیرانه تری را اتخاذ کنند.

«جیسون کیندراچوک» استاد و رییس تحقیقات بخش میکروبیولوژی پزشکی و بیماری های عفونی دانشگاه «مانیتوبا» در کانادا گفت: تا زمانیکه واکسنی برای بیماری کرونا وجود نداشته باشد و دولت ها به سطوح ایمنی در کل جمعیت پی نبرند، دانستن اینکه چگونه می توان زندگی روزمره را به حالت عادی بازگرداند، دشوار است.

وی افزود: چگونه می توان تدابیر فاصله گذاری اجتماعی را کاهش داد و آن را به نحوی اجرا کرد که شما دوباره زنجیره های انتقال این ویروس را فعال نکنید.

هنگ‌کنگ یکی از اولین شهرهایی که تحت تاثیر این ویروس قرار گرفت، از پیش مدارس و برخی از ساختمان‌های اداری و پارک ها را تعطیل کرده بود اما هرگز قرنطینه کامل را وضع نکرد.

مقامات هنگ کنگ اکنون ورود افراد خارجی ممنوع کرده اند، دادگاه ها را تعطیل و تجمعات را محدود کرده اند اما در عوض آزمایش های کرونا را تقویت، و مراکزی را برای قرنطینه کردن افراد مبتلا افتتاح کرده اند؛ این مقامات همچنین برای افرادی که از این قوانین تبعیت نمی کنند مجازات زندان وضع کرده اند. همچنین این مقامات به افراد مبتلایی که باید در خانه قرنطینه شوند دستبندهای ردیابی می زنند تا مطمئن شوند آنها خانه های خود را ترک نمی کنند.

پروفسور «بن کوالینگ» یک متخصص همه‌گیرشناسی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه «هنگ کنگ» گفت: درحالیکه مقامات هنگ کنگ ادعا می کنند که تا کنون از یک اپیدمی پیشگیری کرده اند اما هنوز با خطر ورود مسافران مواجه هستند.

هنگ کنگ در مراحل اولیه شیوع ویروس کرونا هرگز شاهد روزی بیش از 11 مورد ابتلا نبود. اما بعد از بازگشت هوایی هزاران نفر به خانه های خود ، اکنون شمار مبتلایان بطور منظم بالای 50 نفر است و سیستم بهداشتی این شهر تحت فشار قرار دارد.

واکنش تایوان به این پاندمی یکی از موفق‌ترین واکنش‌ها در جهان محسوب می شود. مقامات این شهر همچنان ممنوعیت ورود افراد خارجی را حفظ کرده‌اند و با اینکه میزان ابتلا در این شهر هنوز پایین و حدود 330 مورد است اما محور توجه مقامات این شهر بیشتر بر مقابله با ویروس کرونا تمرکز دارد.

سنگاپور نیز که نمونه‌ای از بهترین واکنش‌ها به ویروس کرونا محسوب می شو ، در حال رویارویی با موج دوم بالقوه شیوع کووید-19 است. در بحبوحه هشدارها از «بی خیالی» در حال افزایش جامعه، تمام چهار مورد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کووید-19 در سنگاپور و بیش از 60 درصد از هزار مورد تایید شده ابتلا به این بیماری در این شهر در سه هفته گذشته صورت گرفته است.

سنگاپور برای افرادی که توصیه ماندن در خانه را نقض می کنند جریمه های نقدی و زندان وضع کرده است ؛ همچنین ورود تمام افراد خارجی را برای اقامت کوتاه مدت و یا عبور ترانزیت ممنوع و برگزاری اجتماعات را لغو کرده است؛ مقامات این شهر همچنین دادگاه‌ها و مکان های مذهبی عبادی و مراکز آموزشی را تعطیل کرده اند.

مقامات سنگاپور همچنین هفته جاری اعلام کردند تمام شهروندان خارجی که اقامت طولانی مدت این کشور را دارند لازم است قبل از ورود به سنگاپور دوباره مجوز بگیرند. این مقامات همچنین گذرنامه شهروندی که را توصیه ماندن در خانه را رعایت نکرده بود، لغو کردند.

گزارش های روزانه مرتبط با موارد ابتلا به کرونا در ژاپن طی ماه‌های ژانویه و فوریه به کندی رشد کرد و تا ماه گذشته به بیش از 50 مورد نرسید. درحالیکه توکیو جلوی یک شیوع بزرگ را گرفته است اما این شهر اکنون مورد نگرانی قرار گرفته است؛ این شهر در اواخر ماه مارس برای چهار روز متولی شمار ثبت شده زیادی از موارد ابتلا به کرونا را گزارش داد.

به نظر می رسد که تدابیر فاصلهگذاری اجتماعی و قرنطینه در ژاپن بسیار راحت‌تر از کشورهای همسایه آن است و گمانه زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه تعداد افراد آلوده به مراتب بیشتر از گزارش های توکیو است.

کره جنوبی زمانی یکی از بدترین مکان‌های شیوع ویروس کرونا بود اما بعد از اجرای تدابیر جدی برای ردیابی تماس افراد آلوده، قرنطینه و جداسازی افراد مبتلا به کرونا به نظر می رسد که این کشور توانسته است این بیماری را کنترل کند. با این وجود برخی از کارشناسان بهداشتی در بحبوحه نگرانی ها از بروز موج دوم شیوع کرونا، از این کشور می خواهند تا ممنوعیت ورود به کره جنوبی را تمدید کنند.

روند شیوع اولیه کرونا در چین که هزاران نفر را به کام مرگ کشاند، آهسته شده است اما هنوز نگرانی هایی در رابطه با افرادی که از کشورهای دیگر به چین بازمی گردند، وجود دارند. پیش از این از ورود تمامی این افراد از جمله افرادی که اقامت این کشور را دارند، ممانعت شده بود. محدودیت ها در شهر «هوبی» برداشته شده است اما رفت و آمدهای مردم در سراسر این ناحیه توسط یک اپ بهداشتی کنترل می شود.

این هفته مقامات چین یک شهر 600 هزار نفری را در چین قرنطینه کردند؛ این اقدم مقامات چین پس از ان صورت گرفت که تصور می شود زنی در این شهر بر اثر تماس با یک پزشک در بیمارستان که به این بیماری مبتلا بوده اما علائم این بیماری را نداشته، به کرونا مبتلا شده است.

در مطالعه ای که در مجله Lancet Public Health منتشر شده، آمده است که اعمال محدودیت های شدید در «ووهان» به کنترل شیوع این بیماری کمک کرده است و برداشتن این محدودیت ها اکنون می تواندتا ماه آگوست موج دوم شیوع این ویروس را به دنبال داشته باشد.

در چین روزانه ده ها مورد جدید ابتلا به این بیماری گزارش می شود که تقریبا تمام آنها وارداتی هستند. با این وجود اتهاماتی نیز در مورد مخفی کاری آمار از سوی مقامات این کشور وجود دارد؛ هفته گذشته مقامات بهداشتی چین بیماران بدون علامت را که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شده بود در میان شمار گزارش شده خود قرار دادند.

کمیسیون ملی بهداشت چین اعلام کرد که از روز سه شنبه 20 هزار نفر به عنوان ناقلان بدون علامت این بیماری تحت نظر قرار دارند و «شی جین پینگ» رییس جمهور چین در دیدار از استان «چجیانگ» خواستار تمرکز بیشتر بر روی موارد بدون علامت مبتلا به کرونا شد.

 
منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه