ارسال به دیگران پرینت

سرطان پوست | واکسن سرطان پوست

تولید موفقیت آمیز واکسن سرطان پوست ملانوما | این واکسن تا دو سال آینده در دسترس خواهد بود

سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در جهان است. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پوستی به طور غیرطبیعی رشد می‌کنند و توده‌ای از سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کنند.

تولید موفقیت آمیز واکسن سرطان پوست ملانوما | این واکسن تا دو سال آینده در دسترس خواهد بود

تولید موفقیت آمیز واکسن سرطان پوست ملانوما 

سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در جهان است. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پوستی به طور غیرطبیعی رشد می‌کنند و توده‌ای از سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کنند.

شرکت آمریکایی مدرنا  (Moderna) اعلام کرد که واکسن بیماری ملانوما تا دو سال آینده در دسترس خواهد بود. این دستاورد گامی بزرگ علیه جدی‌ترین نوع سرطان پوست است. در سال 2020 حدود  325 هزار  مورد جدید ملانوما ثبت شد و  57 هزار  نفر در اثر این سرطان جان خود را از دست دادند. مدیرعامل این شرکت بیوتکنولوژی گفته است که احتمالاً در برخی از کشورها این محصول تا سال 2025 عرضه خواهد شد.

روشی جدید برای افزایش سرعت درمان سرطان پوست

براساس مطالعه شرکت مدرنا، نتایج کارآزمایی بالینی این واکسن درمانی امیدبخش بوده است. برخلاف واکسن‌های معمولی،  واکسن‌های درمانی  به‌جای پیشگیری از یک بیماری، آن را درمان می‌کنند. این واکسن از همان فناوری RNA پیام‌رسان (mRNA) استفاده می‌کند که علیه ویروس کرونا نیز به‌کار گرفته می‌شد.

واکسن درمانی ملانوما و نتایج امیدبخش آن

در مطالعه‌ای که روی 157 فرد مبتلا به ملانوم پیشرفته انجام شد، واکسن جدید در ترکیب با داروی ایمونوتراپی Keytruda خطر عود یا مرگ را  تا 49 درصد  در مدت سه سال، در مقایسه با مصرف Keytruda به‌تنهایی کاهش داد.

نکته قابل‌توجه این واکسن، عوارض جانبی کم آن است. همچنین پژوهشگران می‌گویند که با افزایش مدت‌زمان مصرف این واکسن، شانس بقای بیماران نیز افزایش می‌یابد. براساس داده‌های این شرکت، از هر دو بیمار تحت درمان با این واکسن، یک نفر زنده می‌ماند که در مقایسه با بهترین داروهای موجود در بازار رقم امیدبخشی است.

برای تأیید اولیه این واکسن که درحال‌حاضر با نام  mRNA-4157  شناخته می‌شود، باید یک آزمایش بزرگ‌تر نیز انجام شود. شرکت مدرنا با آزمایش این واکسن روی هزار نفر در سال 2024، می‌تواند مجوز مشروط قبلی را تأیید کند. سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده و آژانس دارویی اروپا این درمان را در مسیر بررسی سریع قرار داده‌اند.

توسعه این واکسن با تعیین توالی ژنوم تومور هر بیمار و شناسایی جهش‌های خاص آن برای کدگذاری آغاز می‌شود؛ بنابراین این درمان به‌نوعی منحصر به هر بیمار خواهد بود و هر واکسن برای هر بیمار بازطراحی می‌شود.

این شرکت علاوه بر این واکسن‌های سرطان، به‌دنبال روش‌های جدیدتری مثل «بیوپسی‌های مایع» برای تشخیص زودهنگام سرطان است؛ به این طریق علائم‌ تومور زودتر از روش‌های متعارف آزمایش خون تشخیص داده خواهد شد.

منبع : دیجیاتو
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه