ارسال به دیگران پرینت

تعرض به‌ عرصه جهانی شوش خوزستان

یک دوستدار میراث فرهنگی گفت: تصاویری از حفاری‌ در محدوده عرصه جهانی شوش و در فاصله نزدیک با محل چهارراه ورودی این شهر منتشر شده که خبر از تعرض به عرصه جهانی شوش می دهد.

۵۵آنلاین :

قاسم منصور آل کثیر دوستدار میراث فرهنگی خوزستان گفت: این حفاری‌ها در سکوت متولیان پایگاه میراث جهانی و میراث فرهنگی در صورتی انجام شده که تاکنون هیچگونه تلاشی برای ممانعت از آن صورت نگرفته است.

آل کثیر توضیح داد: این در حالیست که عملیات پروژه زیرگذر که یک پروژه ترافیکی برای پیشگیری از سوانح رانندگی به شمار می‌رود و مورد تاکید شورای ترافیک استان نیز بوده و به دستور استاندار کلنگ‌زنی شده بود، به سرعت با واکنش متولیان میراث مواجه شد و از ادامه اجرای آن جلوگیری شد.

این دوستدار میراث فرهنگی گفت: این حفاری در عرصه ثبت جهانی صورت گرفته است. دو گودالِ حفاری که یکی از گودال ها حدود ۶ متر عمق دارد و دچار آبگرفتگی شده و به شدت عرصه را با تهدید مواجه کرده است.

آل کثیر همچنین اظهار کرد: دوستداران میراث فرهنگی نسبت به هر گونه تعرض و بی توجهی به عرصه های جهانی و ملی حساسیت نشان می دهیم. این محوطه ثبت جهانی است و باید پایگاه میراث جهانی شوش نسبت به حفظِ آن کوشا باشد.

وی توضیح داد: پیش از این نیز بخشی از دیواره ی بنای آرامگاه یعقوب لیث در دزفول به علت کم توجهی ناظرانِ سازمان میراث فرهنگی دچار مشکل شده بود و از مسئولان استان و کشور می خواهیم نسبت به این کم توجهی ها به میراث کشور و جهان حساسیت بیشتری به خرج دهند.

آل کثیر افزود: بناها و محوطه های دیگری در این شهر جهانی وجود دارد که بی توجهی ها نسبت به آنها منجر می شود به مرور از صفحه ی تاریخ ناپدید شوند. بناهایی مثل شهر تاریخی اسلامی ُُ ُمگرنات یا بقاع سادات تفاخ نیز در خطر تخریبِ بیشتر هستند.

این دوستدار میراث فرهنگی یاداور شد: طبق گفته ی اهالی، تعرض به عرصه جهانی از روزهای گذشته شروع شده بود که پایگاه میراث جهانی شوش تا کنون توضیحی در این خصوص نداده است.

منبع : عصرایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

نظرسنجی

در انتخابات پیش رو به چه گروهی رای میدهید ؟
نتیجه نظرسنجی