ارسال به دیگران پرینت

نگاهی به ابعاد توسعه اقتصادی ترکیه و آموزه های آن برای اقتصاد ایران

اخیراً یک مجله خارجی به نام «چشم انداز ترکیه» (Turkish Perspective) به دستم رسید. در این مجله علاوه بر بررسی وضع کنونی اقتصادی ترکیه، چشم اندازی از وضعیت این کشور در سال های 2023 و ۲۰۷۱ میلادی ترسیم شده بود و نکات آموزنده ای برای اقتصاد کشورمان داشت. با توجه به این امر سعی کردم با بهره گیری از اطلاعات آن مجله، نکاتی را درباره چگونگی توسعه اقتصادی ترکیه که در برخی ابعاد شباهت هایی با کشور ما دارد، یادآور شوم. با این امید که شاید سیاستگذاران، دولتمردان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی ما نیز ضمن درس گرفتن از تجربیات این کشور و در سایه به کار بستن برخی از راهبردهای موفق، در راستای پیشرفت و توسعه کشور حرکت کنند.

۵۵آنلاین :

اخیراً یک مجله خارجی به نام «چشم انداز ترکیه» (Turkish Perspective) به دستم رسید. در این مجله علاوه بر بررسی وضع کنونی اقتصادی ترکیه، چشم اندازی از وضعیت این کشور در سال های 2023 و ۲۰۷۱ میلادی ترسیم شده بود و نکات آموزنده ای برای اقتصاد کشورمان داشت. با توجه به این امر سعی کردم با بهره گیری از اطلاعات آن مجله، نکاتی را درباره چگونگی توسعه اقتصادی ترکیه که در برخی ابعاد شباهت هایی با کشور ما دارد، یادآور شوم. با این امید که شاید سیاستگذاران، دولتمردان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی ما نیز ضمن درس گرفتن از تجربیات این کشور و در سایه به کار بستن برخی از راهبردهای موفق، در راستای پیشرفت و توسعه کشور حرکت کنند.

در سال ۱۹۷۸ پیش تولید ناخالص داخلی ترکیه رقمی حدود ۶۵ میلیارد دلار و صادرات این کشور اندکی بیش از دو میلیارد دلار بود اما هم کنون در پایان سال ۲۰۱۸ در اثر چهار دهه برنامه‌ریزی و کار و تلاش مستمر، تولید ناخالص داخلی این کشور از رقم ۹۱۰ میلیارد دلار و صادرات آن هم از مرز ۱۷۶ میلیارد دلار عبور کرده است. بیشترین میزان صادرات ترکیه به کشورهای اروپایی چون المان، انگلیس، ایتالیا، سوئیس، نروژ، هلند و به دیگر بازارهای هدف مانند عراق، چین، مصر، آمریکا و روسیه بوده است.

علت موفقیت ترکیه در این زمینه چیست؟ رئیس اتاق بازرگانی ترکیه این موفقیت را مرهون چند عامل میداند: عامل اول؛ داشتن ۷۲ هزار صادر کننده، عامل دوم؛ ثبات مدیریت، عامل سوم؛ نیروی متخصص سخت کوش، عامل چهارم؛ توسعه مداوم زیرساختها، عامل پنجم؛ تعهد به کار دسته جمعی و عامل ششم؛ اتحاد و انسجام بین کلیه این عوامل و مقامات کشور.

شعارهای اصلی آنها در شرایط متلاطم سیاسی اقتصادی ۲۰۱۸ این بود: «همه، یک قلب، برای ترکیه» و «صادر کننده، پیشران اقتصاد» و برنامه ترکیه برای سال ۲۰۱۹ عبارت از این است که تحت رویکرد «سال ثبات و نوآوری در صادرات»، میزان صادرات خود را به ۲۰۰ میلیارد دلار و تعداد صادر کنندگان را به ۱۰۰ هزار شرکت برساند. مسوولان دولتی ترکیه بر این باورند که تنها راه رسیدن ترکیه به رفاه و سعادت، «صادرات» است.

نکته مهم دیگر اینکه این کشور در فرآیند توسعه صادرات به گسترش مشارکت «سرمایه گذاران خارجی» و «دارندگان دانش فنی» و «بازاریابی حرفه ای» توجه داشته و در کنار آن از پرداختن به امر «تحقیق و توسعه» در زمینه هایی که دارای مزیت رقابتی هستند، غافل نشدند. از سوی دیگر استراتژی جذب سرمایه از خارج و به ویژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی FDI را به طور جدی در دستور کار خود قرار داد.

آمارهای رسمی ترکیه نشان می دهد در سال ۲۰۱۸ سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کل جهان ۴۷۰ میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با رقم ۷۹۴ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۷، روند کاهنده را نشان می دهد. علت اصلی این کاهش، اجرای سیاست اصلاح و اعمال نرخهای جدید مالیات در آمریکا بود که به موجب آن شرکتهای آمریکایی به سرمایه گذاری در داخل خاک ایالات متحده ترغیب شده و ناگزیر از میزان مشارکت آنها در سایر کشورها کاسته شد. با این اوصاف، به رغم ۴۱ درصد افت سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مقیاس جهانی رقم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه وضعیت نسبتا ثابت و مطلوبی داشت و تنها با سه درصد کاهش به رقم 1/9 میلیارد دلار رسید. بیشترین سهم جذب سرمایه از خارج به بخش تولید تعلق گرفت و در رتبه های بعدی به ترتیب حوزه های فاینانس، بیمه، انرژی، خرده فروشی و پشتیبانی از مشارکت خارجی ها بهره مند شدند.

در این زمینه امر آلکین (Emre Alkin) اقتصاددان ترکیه ای تصویری از وضعیت این کشور در سال ۲۰۷۱ را در مقاله ای با عنوان «معجزه ای که به وقوع پیوست» ترسیم کرده است. به اعتقاد او، استقلال نظام پولی با ایجاد بانک مرکزی مستقل در سال ۱۹۳۱ یکی از اقدامات بنیادین در ترکیه بوده که با حضور بانک های خصوصی قدرتمند دنبال شد. هدف گذاری ۳۵۰ میلیارد دلاری برای صادرات ترکیه در سال ۲۰۲۳ و در یک سناریوی بلندپروازانه ۵۰۰ میلیارد دلاری بیانگر نگاه و رویکرد مسوولان کنونی اقتصادی ترکیه بوده که با اتخاذ استراتژی «ایجاد انسجام و جلب همکاری موثر میان بخش عمومی و خصوصی» از سوی گردانندگان اقتصاد ترکیه برای دستیابی به موفقیت همراه شد. به اعتقاد این اقتصاددان، در آینده نزدیک، میزان درآمد ملی دیگر به تنهایی نمی تواند در رتبه بندی کشورها نقش کلیدی ایفا کند و باید در پورتفوی اقتصاد، نقش و کارکرد حوزه های دیگری از قبیل هنر، ورزش، موسیقی، علم و تکنولوژی را در تعیین جایگاه کشورها موثر دانست. از سوی دیگر توجه به چالش های جدی در زمینه اطمینان از امنیت انرژی با تنوع بخشی به نحوه تامین انرژی مورد نیاز برای توسعه، کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی از طریق سرمایه گذاری در انرژی های از طریق تجدیدپذیر و همچنین ضرورت ارتقای ظرفیت رقابت پذیری برای ایفای نقشی موثر در اقتصاد جهانی را ضروری می داند. پروفسور آلکین معتقد است که به رغم مشکلات اقتصادی ترکیه و مسائل روابط خارجی این کشور به دلایلی که برشمرده خواهد شد اقتصاد ترکیه آینده روشنی دارد: ۱- مردم ترکیه این قابلیت را دارند که خود را با شرایط تطبیق دهند. ۲- مردم ترکیه کمتر حرف می زنند و بیشتر عمل می کنند و از این رو با کار و تلاش و سخت کوشی سعی می کنند کمتر جنبه های منفی کارهایشان در گذشته، ذهنشان را مشغول کند و برعکس رویکرد و نگاهشان مثبت و معطوف به آینده است. ۳- توان و قدرت بالای مردم ترکیه در مبارزه با منفی بافی و از سوی دیگر علاقه زیاد به کارآفرینی است. ۴- پایبندی به اصول و پایه های بسیار محکم و استواری است که هنگام تاسیس جمهوری ترکیه، بنیان نهاده شده است که اگر چنین نبود امروز ترکیه هم با سایر کشورهای خاورمیانه چندان فرقی نمی داشت. به نظر این استاد دانشگاه، ترکیه نه آسیایی است و نه خاورمیانه ای، بلکه به زعم ایشان کشوری اروپایی است آن هم به سبک ترکیه. از دیدگاه او ترکیه تا سال های طولانی عضو گروه ۲۰ (G20) باقی خواهد ماند.

ایشان بر این باور است که پیش بینی وضعیت در سال ۲۰۷۱ میلادی، بیشتر متوجه کسانی خواهد بود که بین سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ پای به این جهان می گذارند زیرا آنهایی که در اول این هزاره به دنیا آمده اند اغلب در آن هنگام بازنشسته ش ده اند یا دار فانی را وداع گفته اند. به هر حال ۵۰ سال بعد هوش مصنوعی AI تولید اغلب اجزای بدن را میسر می کند و بیماری آلزایمر به وسیله چیپهای الکترونیک بسیار پیشرفته در مغز درمان می شود و سرطان نیز در نطفه و قبل از اینکه بچه متولد شود قابل درمان خواهد بود و همینطور رفتار افراد در خرید کالا و شیوه های پرداخت به کلی تغییر پیدا خواهد کرد و بانکهای بدون شعبه و ابزارهای مجازی و ارز رمزها و حتی استفاده از واقعیت مجازی به جای گذراندن تعطیلات با شیوه تحصیل کردن، رفتن به مریخ و سایر کرات نمونه های اندکی از سیل تغییراتی خواهد بود که در آینده به دیدنش خواهیم نشست. ایشان می گوید باید بپذیریم که در چنان روزی، ثروت به داشتن املاک و مستغلات و سهام اطلاق نخواهد شد و بایستی در آینده در تعاریف خود تجدیدنظر کنیم.

پایان سخن آنکه بیان فشرده‌ای از راه طی شده توسط ترکیه به منظور آگاهی از شیوه هدف گذاری، استراتژی، نقشه راه، انتخاب مدل مناسب توسعه و همچنین متعهد بودن به حکمرانی خوب/ حرفه‌ای (Professional/ Good Governance) از سوی آنهاست، شاید با مطالعه و نگاهی عمیق تر به این تجربیات، بخش هایی از روشهای به کار گرفته شده توسط آنان مسیر ما را برای رسیدن به هدف توسعه اقتصادی هموار کند و موجب شود که با پایبند شدن مقامات و مسوولان کشور به اجرای به موقع وعده هایشان، عنصر «اعتماد» در جامعه تقویت شود تردید نکنیم که بازآفرینی «اعتماد» بین آحاد جامعه و ارکان اجرایی مملکت و تکیه بر انسجام و وحدت ملی، کلید موفقیت کشور در رسیدن به استقلال اقتصادی، کسب سهم بازار بیشتر و تبدیل شدن به بازیگری موثر در عرصه اقتصاد و تجارت جهانی خواهد بود که به نوبه خود آینده‌ای روشن همراه با رفاه و سعادت را برای ملت بزرگ ایران اسلامی به ارمغان خواهد آورد.

منبع : تجارت فردا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند:

    دیدگاه