خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

خواص باورنکردنی فلفل‌ قرمز

شاید باورکردنی نباشد، اما فلفل‌قرمز تند دارای خواص زیادی است که برخی از آنها را حتی تاکنون نشنیده‌اید، در ادامه به چند مورد از خواص فلفل تند اشاره می‌شود.

۵۵آنلاین :

بهبود میگرن

فلفل‌قرمز حاوی ماده شیمیایی به‌نام کپسایسین است که در بخش نگهدارنده دانه‌های فلفل وجود دارد.این ماده می‌تواند عصب‌های سه‌گانه مغز را بی‌حس کند؛ عصب‌های سه‌گانه بخشی است که میگرن و سایر سردردهای شدید شروع می‌شوند.در تحقیقی که در این زمینه انجام شد، از هر 10 نفر مبتلا به سردردهای تنشی، خوشه‌ای و سایر سردردها، 7 نفر با این روش شاهد تسکین درد خود بودند.

 

افزایش سوخت و ساز بدن

زمانی که فلفل‌قرمز می‌خورید، حس گرگرفتگی که در شما بروز می‌کند، بیشتر از یک احساس ساده است. کپسایسین باعث افزایش دما در کل بدن می‌شود. به‌علاوه حسگرهایی را فعال می‌کند که مانع تولید و تجمع چربی شده و اشتها را کنترل می‌کند. این افزایش سوخت و ساز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. محققان امیدوار هستند با بهره‌گیری از این ویژگی بتوانند مانع افزایش وزن شوند.

کنترل درد

کپسایسین احساس گرما در سلول‌های عصبی ایجاد می‌کند که به‌طور طبیعی باعث درد می‌شوند. به این ترتیب با مصرف فلفل پیغام مخابره‌شده به مغز به‌جای درد گرما خواهد بود. این ترفند تغییر پیغام سال‌هاست که به‌عنوان راهی برای کنترل درد استفاده می‌شود.

طول عمر

با مصرف کمی‌فلفل‌قرمز طول عمر بیشتری خواهید داشت. بررسی وسیعی که در این زمینه انجام شد نشان داد بزرگسالانی که به مدت 20 سال هر ماه حداقل یک فلفل‌قرمز تازه یا خشک شده را می‌خورند، احتمال مرگ آنها به میزان 13 درصد کاهش پیدا می‌کند.محققان در مورد علت این تاثیر فلفل‌قرمز بر طول عمر مطمئن نیستند، اما احتمال می‌دهند این ویژگی مربوط می‌شود به ارزش‌های غذایی فلفل‌قرمز و قدرتی که در مبارزه با التهاب و چاقی دارد.

مقابله با سرطان

در آزمایشات انجام شده به‌نظر می‌رسد کپسایسین می‌تواند سلول‌های مربوط به بیش از 40 نوع سرطان را از بین ببرد، از جمله سرطان روده بزرگ، کبد، ریه و سرطان پانکراس و لوسمی. مواد شیمیایی تند موجود در فلفل می‌توانند ژن‌های مربوط به سلول‌های سرطانی را تغییر دهند و حتی مانع رشد آنها شوند. اما برخی بررسی‌ها نیز نشان داده‌اند کپسایسین هم با بروز برخی سرطان‌ها در ارتباط است که در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری است.

 

 

درمان آبریزش بینی

آیا دچار آبریزش بینی یا عطسه‌های مداوم شده‌اید که پزشک آن را غیرآلرژیک می‌نامد؟ این شرایط زمانی رخ می‌دهد که دچار آبریزش‌بینی مداوم شده‌اید که ارتباطی به سرماخوردگی، حساسیت یا کشیدن سیگار ندارد.اگر چنین اتفاقی برایتان رخ داده، بوییدن کمی ‌کپسایسین می‌تواند به بهبود علائم کمک کند. با این کار ممکن است در ابتدا کمی ‌شرایط بدتر شود و حتی آزاردهنده به‌نظر برسد. اما کپسایسین به‌سرعت تاثیر خود را خواهد گذاشت و علائم برای مدت زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

بهبود آرتریت

در بسیاری از کرم‌ها، لوسیون‌ها و پچ‌هایی که با حرارت به تسکین درد کمک می‌کنند، کپسایسین یک ترکیب فوق‌العاده است که وجود دارد. در پژوهشی که در این زمینه انجام شد کپسایسین توانست درد مربوط به آرتریت را در تنها چند هفته به نصف برساند. نتایج تحقیقات دیگر آنقدر خوشایند نبود و نشان می‌دهد کپسایسین زمانی موثر است که با یک ضددرد دیگر ترکیب شود. به‌هرحال در هر مورد لازم است از کپسایسین استفاده کنید.

منبع : آرمان امروز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه