خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

تغذیه و سلامت دهان و دندان

همه ما از اهمیت مراقبت از دهان و دندان آگاه هستیم و البته مراقبت جامع از این قسمت بدن به اقداماتی فراتر از مسواک‌زدن و استفاده از نخ‌دندان بستگی دارد. با استفاده از درمان‌های جایگزین مانند راه‌حل‌های خانگی، از قبیل دهانشویه‌های گیاهی، اقدامات بسیاری را می‌توان در راستای حصول اطمینان از سلامت دهان و دندان و بهره‌مندی از لبخندی زیبا مد نظر قرار داد. در این میان، نباید ویژگی‌های پالایش قدرتمند مواد غذایی را نادیده گرفت.در ادامه با برخی از بهترین مواد غذایی که می‌توانند سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را بهبود ببخشند بیشتر آشنا می‌شوید.

۵۵آنلاین :

چای سبز

چای سبز حاوی ترکیبات پیچیده‌ای به‌نام کاتچین‌ها است که می‌توانند با التهاب مقابله کرده و عفونت‌های باکتریایی را کنترل کنند. به‌عنوان مثال، نتایج یک پژوهش در ژاپن نشان داد، مردانی که به‌طور منظم چای سبز می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که به‌ندرت چای می‌نوشند، کمتر به بیماری‌های لثه مبتلا می‌شوند. مطالعه‌ای دیگر که توسط پژوهشگران ژاپنی انجام شد نیز نشان داد، هم برای مردان و هم زنان نوشیدن یک فنجان چای سبز یا بیشتر در روز با کاهش احتمال از دست دادن دندان در ادامه زندگی مرتبط بوده است.

مغز‌های خوراکی و دانه‌ها

مغز‌های خوراکی و دانه‌ها منبع خوبی برای پروتئین گیاهی هستند و از محتوای ریزمغذی‌های مفید برای دندان مانند فسفر، منیزیم، پتاسیم، روی و از همه مهم‌تر کلسیم بهره می‌برند. کلسیم برای شکل‌گیری استخوان‌ها و دندان‌های قوی ضروری است و کلسیم غذایی ممکن است به معدنی‌شدن مجدد دندان منجر شود.از جمله مغز‌های خوراکی سرشار از کلسیم می‌توان به بادام و آجیل برزیلی اشاره کرد. دانه‌های کنجد نیز از محتوای کلسیم بالا برخوردار هستند.

 

توت‌فرنگی و کیوی

ویتامین C از اهمیت ویژه‌ای برای سلامت کلی بافت ظریف لثه برخوردار است، زیرا این ویتامین از تخریب کلاژن جلوگیری می‌کند. بدون کلاژن، لثه‌ها هر چه بیشتر تضعیف شده و از این‌رو، مستعد ابتلا به بیماری پریودنتال می‌شوند. ویژگی قابضیت این میوه‌ها نیز ممکن است به معکوس‌کردن تغییر رنگ ناشی از مصرف منظم نوشیدنی‌هایی مانند قهوه کمک کند. با این وجود، میوه‌های خانواده مرکبات می‌توانند سایش مینای دندان را موجب شوند و پس از مصرف آنها باید آب فراوان بنوشید.

 

 

موادغذایی کم اسید و پرفیبر

سیب و کرفس اغلب به‌عنوان مواد شوینده دندان نیز ارجاع می‌شوند. این مواد غذایی از محتوای آب بالایی سود می‌برند و با تحریک ترشح بزاق به کنترل باکتری‌های دهان کمک می‌کنند. همچنین، سیب و کرفس که از محتوای فیبر بالا سود می‌برند دارای اثر لایه‌برداری و پاک‌کننده هستند و می‌توانند به پاکسازی سطح دندان کمک کنند. جویدن این قبیل مواد غذایی به از بین‌بردن پلاک‌های دندانی که به‌تازگی شکل گرفته‌اند کمک می‌کند و از تشکیل دائمی آنها جلوگیری می‌کند.

منبع : آرمان امروز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه