ارسال به دیگران پرینت

ابراهیم رئیسی یک روز پس از آغاز ریاست بر قوه قضائیه، نائب رئیس مجلس خبرگان شد

یک روز پس از آغاز به کار ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه جمهوری اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری او را به عنوان نائب رئیس این نهاد هم انتخاب کرده‌اند.

۵۵آنلاین :

یک روز پس از آغاز به کار ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه جمهوری اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری او را به عنوان نائب رئیس این نهاد هم انتخاب کرده‌اند.

آقای رئیسی در جریان اجلاس دوره‌ای مجلس خبرگان که هر شش ماه یک بار برگزار می شود با ۴۳ رای از مجموع ۷۳ رای به این سمت انتخاب شد.

به جز ابراهیم رئیسی دو نفر دیگر هم نامزد نائب رئیسی خبرگان بودند. رقیب اول آقای رئیسی، صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، بود که با ۲۷ رای نتوانست کرسی نائب رئیسی مجلس خبرگان رهبری را به دست آورد. نفر دیگر هم که فاضل گلپایگانی بود، تنها پنج رای آورد.

ابراهیم رئیسی جانشین محمود هاشمی شاهردوی می شود که اوایل زمستان سال جاری درگذشت. رسانه های ایران می گوید لحظاتی پس از انتخاب آقای رئیسی او اداره موقت جلسه را از احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان، گرفت.

آقای جنتی پیش از سپردن کرسی ریاست مجلس به اآقای رئیسی از انتخاب او به ریاست قوه قضائیه استقبال کرده و گفته "کفار و ضدانقلاب امروز از انتصاب آقای رئیسی عصبانی هستند و این علامتی است از اینکه این انتصاب مناسب بوده و نشان می‌دهد قدرتی در قوه قضائیه به‌روی کار آمده که می‌تواند با مفسدین و گروه‌های ضدانقلاب مبارزه کند".

رئیس مجلس خبرگان در افتتاحیه اجلاس دو روزه ای که در تهران آغاز شده گفته "این انقلاب خدایی است و دشمنان انقلاب با خداوند طرف هستند و اوست که این انقلاب را حفظ کرده است. کسانی که از سنت‌های الهی آگاه نیستند نمی‌دانند که چرا مردمی که برای نان شب و گوشت آبگوشت‌شان معطل هستند در راهپیمایی روز بیست و دوم بهمن حضور می‌یابند و هر سال نیز میزان حضور آنان رو به رشد است".

احمد جنتی از انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه استقبال کرده حق نشر عکسFARS

Image captionاحمد جنتی از انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه استقبال کرده

مطابق قوانین ایران، مجلس خبرگان رهبری وظیفه دارد بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ایران نظارت کند و در صورت از دست دادن شرایط رهبری، او را از مقام خود عزل یا در صورت فوت رهبر، جانشین اش را تعیین کند.

نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پس از دو روز نشستی که دو بار در سال برگزار می شود به دیدار آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، می‌روند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با وجود آن که عضو مجلس خبرگان نیز هست و از او برای سخنرانی دعوت شده بود، در نشست شش ماه پیش خبرگان حضور نداشت. سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان گفته بود او دعوت برای سخنرانی را رد کرده است.

منبع : بی بی سی
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

نظرسنجی

آیا شما در انتخابات مجلس شرکت می کنید ؟
نتیجه نظرسنجی