ارسال به دیگران پرینت

اشتون کارتر: ترکیه کردهای سوریه را هدف نگیرد

در پی اولین تجاوز ارتش ترکیه به خاک سوریه و درگیری‌های اخیرش با نیروهای کردی که مورد حمایت آمریکا هستند، نشانه‌های بحرانی تازه در روابط ترکیه و آمریکا پدیدار شده است، چرا که اشتون کارتر در کنفرانس خبری از ترکیه خواست با کردهای سوریه درگیر نشود و دو طرف تمرکزشان را روی جنگ با داعش بگذارند.

۵۵آنلاین :

55 آنلاین:

در پی اولین تجاوز ارتش ترکیه به خاک سوریه و درگیری‌های اخیرش با نیروهای کردی که مورد حمایت آمریکا هستند، نشانه‌های بحرانی تازه در روابط ترکیه و آمریکا پدیدار شده است، چرا که اشتون کارتر در کنفرانس خبری از ترکیه خواست با کردهای سوریه درگیر نشود و دو طرف تمرکزشان را روی جنگ با داعش بگذارند.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری در مقر وزارت دفاع این کشور از ترکیه خواست بر جنگ با داعش تمرکز کند و نیروهای کرد مخالف نظام سوریه را هدف نگیرد. این درخواست در چارچوب اختلافات میان واشنگتن و آنکارا درباره عملیات "سپر فرات" است که هر روز خود را بیشتر نشان می‌دهد.

کارتر در جمع خبرنگاران گفت:‌ ما از ترکیه می‌خواهیم بر جنگ با داعش تمرکز کند و با نیروهای دموکراتیک سوریه درگیر نشود.

او با بیان اینکه آمریکا از چند روز پیش تماس‌هایی را با ترکیه در این زمینه برقرار کرده است، تاکید کرد: جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با همتای ترکیه‌ای‌اش در این باره رایزنی کرده است.

کارتر اظهار داشت: ما می‌دانیم که ترکیه و شبه نظامیان کرد اختلافات تاریخی دارند اما منافع آمریکا کاملا روشن است. ما نیز مانند آنها خواهان جنگ با داعش هستیم و باید اولویت‌های‌مان را در اینجا روشن کنیم.

وزیر دفاع آمریکا افزود: رود فرات مانعی طبیعی است که ترکیه و یگان‌های مدافع خلق کرد را از هم جدا می‌کند.

وی اظهار داشت:‌ آنچه ما انجام دادیم و می‌توانیم انجا دهیم این است که تعیین کنیم یگان‌های مدافع خلق کرد در چه مناطقی هستند و در چه جاهایی نیستند. مدافعان خلق کرد عملا در حال عقب‌نشینی هستند.

کارتر در عین حال از پیشروی ارتش ترکیه علیه داعش به ویژه در شهرک جرابلس تقدیر کرد.

در این راستا خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد، یگان‌های مدافع خلق کرد به شرق فرات عقب نشینی کرده‌اند و تنها برخی کردها همچنان در غرب فرات هستند اما آنها جزو یگان‌های مدافع خلق کرد نیستند.

بن رودس، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید نیز تصریح کرد، ادامه هدف گرفتن نیروهای دموکراتیک سوریه از سوی ترکیه موجب نابودی تلاش‌ها برای ایجاد "یک جبهه منسجم" علیه داعش می‌شود.

اما کارشناسان معتقدند که حمله ترکیه بار دیگر از اهداف مختلف دیگری پرده برداشت که نشان داد ترکیه چندان هم در جنگ با داعش هم‌پیمان آمریکا نیست.

کارتر تاکید کرد: هیچ تغییری در استراتژی آمریکا رخ نداده و شبه نظامیان "سوریه دموکراتیک" و ترکیه دو هم‌پیمان مهم ما در سوریه هستند.

پنتاگون امیدوار است که نیروهای مورد حمایتش در نهایت بتوانند شهر رقه را از چنگ داعش خارج کنند.

کارشناسان می‌گویند، بهترین تصور برای خواباندن آتش تنش این است که ترکیه تضمین‌های آمریکا مبنی بر عقب‌نشینی یگان‌های مدافع خلق کرد به شرق رود فرات را بپذیرد. ترکیه می‌خواهد مانع از پیشروی و گسترش دایره حضور نیروهای کرد در نزدیکی مرزهایش شود لذا خواهان عقب‌نشینی آنها به شرق رود فرات است.

کارشناسان هشدار دادند که روشن نیست ترکیه از موضعش عقب‌نشینی خواهد کرد یا نه چرا که بعید است واشنگتن جانب کردها را در مقابل ترکیه که شریک آن در ائتلاف ناتو است، بگیرد.

برت مک‌گورک، نماینده باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش نیز در بیانیه‌ای در توئیتر ضمن ابراز نگرانی درباره تجاوز ترکیه به خاک سوریه گفت: ما تصریح می‌کنیم که این درگیری‌ها در جایی صورت می‌گیرد که اصلا داعش در آنجا نیست و این امری غیرقابل قبول و بسیار نگران کننده است.

در مقابل ترکیه نیز اعلام کرد، هیچ جنگی در شمال سوریه راه نینداخته و حضورش در شمال سوریه با اطلاع دولت سوریه بوده است.

نومان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه به خبرنگاران در استانبول گفت: ترکیه کشوری اشغالگر نیست که دست به جنگ زده باشد.

او افزود:‌ تمامی طرف‌های مربوطه از جمله دولت دمشق از عملیات سپر فرات خبر داشتند و روسیه به دمشق اطلاع داده بود و ما از این مساله اطمینان داریم.

کورتولموش تصریح کرد، یکی از مهمترین اهداف عملیات "سپر فرات" پاکسازی منطقه از لوث وجود داعش و بازداشتن یگان‌های مدافع خلق کرد از ایجاد یک گذرگاهی از سمت سوریه به ترکیه است که می‌تواند سوریه را تقسیم کند.

در عین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پیامی به مناسبت روز پیروزی که مصادف است با امروز (سه‌شنبه) گفت:‌ ترکیه مصمم است که گام‌هایی را برای تضمین امنیت شهروندانش در داخل و در کشورهای مجاور بردارد.

او افزود: عملیات تا زمان خاتمه دادن به تمامی تهدیدات ازجمله تهدید یگان‌های مدافع خلق کرد ادامه خواهد یافت.

عمر چلیک،‌ وزیر امور اتحادیه اروپا در دولت ترکیه نیز گفت:‌ هیچ کس حق ندارد برای ترکیه تعیین تکلیف کند و بگوید که چه گروهی تروریستی است که با آن بجنگد.

منبع: ایسنا
منبع : ۵۵آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند:

    دیدگاه