خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

ادعای سیاستمدار لبنانی: ایران عامل تعویق در تشکیل دولت لبنان است

یکی از سیاستمداران نزدیک به 14 مارس که به اتهام‌زنی علیه ایران شناخته شده، مدعی شد تهران به دلیل تحریم‌های آمریکا به اقداماتی در سطح منطقه روی آورده که از جمله آنها تعویق در تشکیل دولت لبنان است.

۵۵آنلاین :

رئیس حزب «القوات اللبنانیه» وابسته به جریان 14 مارس (نزدیک به سعودی) در جدیدترین اظهارات خود بار دیگر به اتهام‌زنی علیه ایران پرداخت.

بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، جعجع ادعا کرد: جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار از 40 سال پیش تا کنون در موضع دفاعی در سطح منطقه قرار گرفته زیرا «مقابله» جدی است و همه در این فکرند که چگونه از مرحله‌ای به مرحله دیگر بروند، ایرانی‌ها تا حد امکان تلاش می‌کنند از تأثیرات آن بکاهند اما نمی‌توانند؛ آنها پس از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا در چهار نوامبر میزان جدیت آمریکا را دریافتند.

این سیاستمدار لبنانی در ادامه ادعاهای خود گفت: به همین دلیل ایرانی‌ها تصمیم گرفته‌اند تا آنجا که می‌توانند برگه‌هایی را در سطح منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) جمع کنند تا از آن برای مقابله با فشار زیاد آمریکا استفاده کنند، تنش اخیر در غزه، سنگ‌اندازی در دولت عراق پس از تشکیل آن و نیز به تعطیلی کشاندن تشکیل دولت لبنان در امروز، در همین راستا قرار می‌گیرد و در هیچ راستای دیگری نیست.

جعجع سپس اعلام کرد کسانی که دولت را تشکیل می‌دهند میشل عون رئیس‌جمهور و سعد الحریری نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور هستند. سخت است که پیش‌بینی کرد امور مربوط به تشکیل دولت به کجا می‌رسد زیرا به عوامل داخلی مرتبط نیست بلکه به ارزیابی ایران درباره امور بستگی دارد، اگر (تهران) ببیند که از تشکیل نشدن دولت لبنان استفاده می‌برد؛ پس ممکن است (روند تشکیل نشدن دولت لبنان) چند ماه ادامه یابد مگر اینکه ببیند این موضوع، تأثیر منفی دارد و نمی‌تواند از آن در سیاست استفاده بُرد در این زمان است که راه تشکیل دولت لبنان را باز می‌کند.

شش ماه از زمانی که سعد الحریری مأمور به تشکیل دولت لبنان شده گذشته است اما هنوز عملی نشده است؛ مشکلات زیادی در این مسیر وجود داشت که تقاضاهای بیش از حد دو جریان القوات‌اللبنانیه و نیز «التقدمی الاشتراکی» به ریاست «ولید الجنبلاط» برای کرسی‌های وزارتی از بزرگترین آنها بود و آن به هر نحو حل شد.

اما گره اصلی این روزها مخالفت سعد الحریری با جای دادن سنی‌های مستقل از المستقبل (وابسته به هشت مارس حزب‌الله و امل) در دولت جدید است ، الحریری حاضر نیست برای حل این مشکل گامی به جلو بردارد و می‌گوید تمام نمایندگان سنی‌مذهب کابینه باید از المستقبل باشند.

منبع : فارس
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه