ارسال به دیگران پرینت

انتقاد یک نماینده مجلس از ممنوعیت صادرات شیر خشک

اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت زیر پا گذاشتن قانون است. وزارت صمت در کار وزارت کشاورزی دخالت کرده و این اقدام از نظر ما تخلف محسوب می شود ما یکسری نیاز داخلی داریم اگر نیاز داخلی ما برطرف شود مسلما باید به بازارهای خارجی و صادرات فکر کنیم، بقای صنعت دامداری و کشاورزی ما استفاده از ظرفیت های تولیدداخلی جهت صادرات است. ما در کشور توانایی تولید داخلی شیرخشک را داریم اما وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون توجه ظرفیت های تولید داخلی امتیازهای وارداتی را مانند دریافت ارز دولتی را در اختیار یک سری افراد قرار می دهد برای ما جای سوال و ابهام است؟!

۵۵آنلاین :

اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت زیر پا گذاشتن قانون است. وزارت صمت در کار وزارت کشاورزی دخالت کرده و این اقدام از نظر ما تخلف محسوب می شود ما یکسری نیاز داخلی داریم اگر نیاز داخلی ما برطرف شود مسلما باید به بازارهای خارجی و صادرات فکر کنیم، بقای صنعت دامداری و کشاورزی ما استفاده از ظرفیت های تولیدداخلی جهت صادرات است. ما در کشور توانایی تولید داخلی شیرخشک را داریم اما وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون توجه ظرفیت های تولید داخلی امتیازهای وارداتی را مانند دریافت ارز دولتی را در اختیار یک سری افراد قرار می دهد برای ما جای سوال و ابهام است؟!

اواخر مرداد ماه امسال محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت - در نامه‌ای به رییس کل گمرک ممنوعیت صادرات انواع کاغذ شامل کاغذ چاپ، بسته‌بندی و روزنامه، انواع پیژو، انواع شیرخشک سنتی، انواع شیرخشک اطفال، چای فله و بسته‌بندی و کره در بسته‌بندی‌های بالای ۵۰۰ گرم را از ابتدای شهریورماه اعلام کرد. موضوعی که سبب شد دامداران اعتراض خود را به این مصوبه عجیب اعلام کنند. رئیس انجمن صنفی گاوداران معتقد است که پشت پرده ممنوعیت صادرات شیرخشک،‌کارخانه‌های لبنی به ویژه کارخانه‌های دولتی هستند که می‌خواهند از محل واردات، حاشیه‌های زیان خود را جبران کنند که در این باره وزیر کشاورزی مخالفت خود را کتبا اعلام کرده است

مقدسی همچنین خاطر نشان کرد: ماجرا از این قرار است که طی سال‌های گذشته کارخانه‌های لبنی شیر خام را از دامداران تحویل می‌گرفتند و با کارمزد و گرفتن خامه و چربی آن شیر خشک را صادر می‌کردند که در واقع در این سیستم کارخانه‌های لبنی بودند که برای دامداران و کارخانه‌های شیرخشک تعیین تکلیف می‌کردند و البته با توجه به اینکه قیمت شیرخشک در دنیا با یارانه از سوی دولت‌های مختلف پایین آمده بود، قدرت رقابت برای این محصول وجود نداشت به همین سبب دولت سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه در این زمینه در نظر گرفت که تقریبا به ازای هر کیلو صادرات شیرخشک یک دلار اختصاص پیدا می‌کرد.

وی افزود: همین عامل سبب شد تا حدود سی هزار تن شیرخشک باقی مانده در انبارها صادر شود که ارزشی حدود ۷۰ میلیون دلار معادل بیش از ۱۰ درصد صادرات کل لبنیات در سال گذشته داشت.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ادامه داد: امسال در پی افزایش نرخ ارز دامداران ارتباط خود را کارخانجات شیرخشک به صورت مستقیم برقرار کردند و از اوایل مرداد ماه خودشان به صورت مستقیم شیرخشک را البته بدون یارانه دولتی صادر می‌کردند، اما ناگهان برخلاف قانون وزیر صنعت، معدن و تجارت مصوبه‌ای ابلاغ کرد که براساس آن صادرات شیرخشک ممنوع شد.

مقدسی با بیان اینکه پشت پرده ممنوعیت صادرات شیرخشک، واردات آن از سوی کارخانه‌های لبنی است، گفت: جالب اینکه در پی این اعلام ممنوعیت شیرخشک آن هم توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در ردیف کالاهای اساسی برای واردات قرار می‌گیرد تا مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شود، سوال اینجاست که وزارت صنعت، معدن و تجارت چرا برخلاف قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی و برخلاف بسته ارزی جدید اقدام به ممنوع کردن صادرات شیرخشک و صدور مجوز برای واردات آن کرده است، آن هم در شرایطی که کشور می‌تواند در بازه زمانی کنونی از فرصت صادرات شیرخشک به بهترین نحو استفاده کند؟

همین موضوع سبب شد تا با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت و گو کنیم. افضلی عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم نهبندان در پاسخ به این سوال دیده بان ایران مبنی بر اینکه چطور وزارت کشاورزی صادرات لیست اقلام و محصولات کشاورزی را با توجه به نیاز کشور ممنوع کرده بود 20 مرداد وزارت صمت ممنوعیت صادرات چای و شیرخشک و کره ایرانی را ابلاغ کرده است، آیا این دستور با هماهنگی وزارت کشاورزی ابلاغ شده است گفت:

اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت زیر پا گذاشتن قانون است. وزارت صمت در کار وزارت کشاورزی دخالت کرده و این اقدام از نظر ما تخلف محسوب می شود ما یکسری نیاز داخلی داریم اگر نیاز داخلی ما برطرف شود مسلما باید به بازارهای خارجی و صادرات فکر کنیم، بقای صنعت دامداری و کشاورزی ما استفاده از ظرفیت های تولیدداخلی جهت صادرات است. ما در کشور توانایی تولید داخلی شیرخشک را داریم اما وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون توجه ظرفیت های تولید داخلی امتیازهای وارداتی را مانند دریافت ارز دولتی را در اختیار یک سری افراد خاص قرار می دهد برای ما جای سوال و ابهام است؟!

نظر افضلی نماینده مجلس دهم در پاسخ به این سوال که آیا اقدام وزارت صمت در ممنوعیت واردات شیر خشک بر خلاف قانون انتزاع بخش کشاورزی است گفت: این ممنوعیت خلاف قانون انتزاع بخش کشاورزی است. اقدام وزارت صمت نوعی بی قانونی محسوب می شود اگر قرار است ارز و کمک دولتی در اختیار کسی یا گروهی قرار بگیرد آن بخش تولیدکنندگان ما هستند. ما باید به جای تقویت یک بخش دلال در جامعه تولید داخل را تقویت کنیم. صنعت دامداری و امنیت غذایی کشور بستگی زیادی به حمایت های دولتمردان ما دارد اقدامات اخیر وزارت صمت برخلاف انتظار تولیدکنندگان و نمایندگان مجلس بود

نماینده نهبندان خاطر نشان کرد: ما تقریبا توانایی تولید حدود 100 هزارتن شیر خشک را کشور داریم با وجود این توانایی قادر خواهیم بود مصرف داخلی را تامین و در کنار آن ارز وارد کشور کنیم. در حال حاضر با ممنوعیت صادرات شیر خشک تولید کننده و دامدار داخلی آسیب می بیند و ما قدرت رقابت در بازارهای صادراتی را از دست خواهیم داد. انتظار داریم آقای شریعتمداری وزیر صمت به مجلس بیاید و دلایل خود را برای ابلاغ این محدودیت به نمایندگان اعلام کند. به هر حال وزارت صنعت، قانون را زیر پا گذاشته است باید در مجلس به نمایندگان مجلس پاسخ دهد.

منبع : عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

نظرسنجی

در انتخابات پیش رو به چه گروهی رای میدهید ؟
نتیجه نظرسنجی