خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

یکی از کارکنان سابق باغ وحش ارم: بیماری تنفسی «هیرمان» حداقل از سه ماه پیش ایجاد شده

یکی از کارکنان سابق باغ وحش ارم که به صورت روزانه از حال این شیر نر ایرانی باخبر است، گفت: شیر نر ایرانی هم اکنون دچار عفونت شدید تنفسی است، خوشبختانه حال هیرمان رو به بهبودی است، اما اگر نظارت خاصی بر او نباشد و دارو‌های تجویزی به صورت مرتب به او داده نشود، مجدد حال او وخیم خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران: شیر ایرانی بعد از گذشت ۸۰ سال از اروپا به ایران بازگشت، اما تنها بازمانده این گونه با ارزش شرایط خوبی ندارد و درگیر بیماری تنفسی است.

اردیبهشت ماه سال گذشته یک شیر نر ایرانی موسوم به هیرمان وارد کشور شد و این موضوع سبب شد تا پس از گذشت ۸۰ سال مجددا میزبان این گونه بومی باشیم، در چارچوب برنامه تکثیر و نگهداری از گونه‌های در خطر انقراض این گونه با ارزش به‌ صورت رایگان به ایران منتقل شد و پس از آن یک شیر نر ایرانی دیگر به نام ایلدا وارد کشور شد.

شیر ایرانی یا شیر آسیایی هم اکنون گونه منقرض شده‌ا‌ی است که تنها تعداد انگشت شماری از آن در باغ وحش‌های دنیا وجود دارد، جالب است بدانید که شیر آسیایی در گذشته در دشت‌های ایران به تعداد فراوان بود، اما به علت شکار بی رویه تفریحی شاهزادگان قاجار و به مرور زمان اشغال زیستگاه‌های آن توسط انسان‌ها منقرض شد و برای آخرین بار در سال ۱۳۲۰ خورشیدی یک ماده شیر ایرانی در ۶۴ کیلومتری شمال دزفول مشاهده شد.

این گونه خاص پس از ورود به ایران به باغ وحش ارم تهران منتقل شد تا مردم بتوانند حیوانی را که تنها عکس از آن باقی مانده بود، از نزدیک مشاهده کنند، اما حالا خبر‌های خوشایندی بعد از گذشت نزدیک به دوسال از این شیر آسیایی به گوش نمی‌خورد.

باغ وحش ارم در چند ماه اخیر به دلایل مختلف که یکی از آن‌ها سهل انگاری بوده است دو گونه با ارزش یک شامپانزه ماده و یک ببر ماده را از دست داده و حالا پس از مدت کوتاهی نوبت به هیرمان (شیر ایرانی) رسیده است.

شیری که بعد از حدود ۸۰ سال دوباره به ایران بازگشته بود که می‌شد با اتخاذ تدابیری خاص در جهت احیای این گونه تلاش کرد، اکنون در حال از بین رفتن است، در نهم بهمن ماه محمد کرمی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران درباره حال نامساعد شیر ایرانی اظهار کرد: از روز سه‌شنبه ۷ بهمن هیرمان بد حال شده است، باغ وحش ارم این موضوع را سریعا به ما و دامپزشک باغ وحش اطلاع داد و از همان زمان اقدامات درمانی آغاز شد.

وی ادامه داد: علائم بالینی شیر نر ایرانی باغ وحش ارم بی حالی و آبریزش بینی است، همچنین این شیر دچار اختلال در قسمت فوقانی سیستم تنفسی شده است.

با پیگیری‌های ما درباره آخرین وضعیت این شیر ۹ ساله شهاب الدین منتطمی مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست در ۱۳ بهمن ماه اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان محیط زیست استان تهران مبنی بر اینکه حال شیر نر ایرانی باغ وحش ارم (هیرمان) مساعد نیست و کسالت دارد، این حیوان را برای درمان به بیمارستان دامپزشکی انتقال دادیم و کار‌های درمانی آن انجام شده است.

او بیان کرد: اکنون حال هیرمان مساعد است و بنا به اعلام بیمارستان دامپزشکی این شیر دچار مشکل تنفسی بوده است.

مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست درباره آخرین وضعیت باغ وحش ارم، تصریح کرد: هفته گذشته بازدید کاملی از باغ وحش ارم توسط همکارانم انجام شد و در آینده نزدیک تذکراتی به باغ وحش ارم مبنی بر عدم رعایت دستورالعمل‌های از پیش گفته شده داده خواهد شد.

این درحالی است که یکی از پزشکان معالج این شیر ایرانی درباره وضعیت هیرمان گفته بود که وضعیت هیرمان خیلی بد است و زمانی که او به بیمارستان منتقل شد در حال مرگ بود، به طوری که اگر به او رسیدگی نمی‌شد قطعا تلف می‌شد، اما به موقع او را از مرگ نجات دادیم.

یکی از کارکنان سابق باغ وحش ارم که به صورت روزانه از حال این شیر نر ایرانی باخبر است، اظهار کرد: باغ وحش ارم مشکلات فراوانی دارد و نیاز است برای بهبود این وضعیت نامناسب مسئولان مربوطه به صورت مستمر از این فضا بازدید داشته باشند.

او در ادامه بیان کرد: درباره حال هیرمان باید بگویم که این بیماری تنفسی حداقل از سه ماه پیش برای این حیوان ایجاد شده است و اگر وضعیت حیوانات موجود در باغ وحش ارم به صورت هفتگی پایش می‌شد، زودتر از این‌ها متوجه حال بد هیرمان می‌شدیم.

او با اشاره به اینکه این حیوان هم اکنون دچار عفونت شدید تنفسی است، گفت: خوشبختانه حال هیرمان رو به بهبودی است، اما اگر نظارت خاصی بر او نباشد و دارو‌های تجویزی به صورت مرتب به او داده نشود، مجدد حال او وخیم خواهد شد.

گفتنی است، مرگ و میر به دلیل بیماری، هجوم سایر حیواناتی که در طبیعت زندگی می‌کنند بدون سابقه نیست، اما از باغ وحش ارم که به نوعی باید استاندارد‌ترین باغ وحش کشور باشد، انتظار می‌رود تا جان این حیوانات به ویژه حیواناتی که خاص و در معرض انقراض هستند اهتمام ویژه داشته باشد تا به مرور زمان شاهد تلفات کمتری در حیات وحش این مجموعه به دلیل سهل انگاری باشیم.

 
 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه