ارسال به دیگران پرینت

مقایسه جایگاه ایران و ترکیه در تجارت با سوریه +نمودار

در هفت سال اخیر صادرات ترکیه به سوریه ۱۴ میلیارد دلار بوده در حالی که ایران در این مدت فقط یک میلیارد دلار صادرات به سوریه داشته است.

صادرات ۱۴ میلیارد دلاری ترکیه به سوریه در بازه زمانی آبان ۹۲ تا آبان ۹۹ در حالی است که از سال ۲۰۱۰ به دلیل حمایت ترکیه از تروریست‌ها در سوریه موافقت‌نامه تجارت آزاد بین دو کشور لغو و بعدها نیز ورود کالاهای ترک به سوریه ممنوع شد. هم‌زمان با این اقدامات سوریه علیه ترکیه، توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و سوریه امضاء شد اما صادرات ایران به سوریه در همین بازه زمانی تنها اندکی به بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده است.

با وجود اینکه دولت سوریه ورود کالاهای ترکیه را ممنوع کرده اما کالاهای ترکیه هنوز هم بازار را سوریه را در اختیار دارند. داده‌های تجارت خارجی ترکیه نشان می‌دهد که این کشور از آبان ۹۲ تا نوامبر آبان ۹۹ حدود ۱۴ میلیارد دلار به سوریه صادرات داشته است.

این در حالی است که در همین مدت‌زمان واردات ترکیه از سوریه ۹۹۳ میلیون دلار بوده که نشان از کسری تجاری حدود ۱۳ میلیارد دلاری به نفع ترکیه دارد. این میزان از صادرات ترکیه به سوریه در حالی است که به گفته رئیس اتاق‌های بازرگانی سوریه، کالاهای ترک به‌صورت قاچاق و خارج از نظارت‌ها و روندهای قانونی وارد سوریه می‌شود.

این میزان از صادرات ترکیه به سوریه در حالی است که از زمان آغاز بحران در سال ۲۰۱۰ دولت اردوغان از تروریست‌ها حمایت کرد و حتی ارتش ترکیه نیز در اواخر بحران وارد خاک سوریه شد. دولت سوریه در بعد اقتصادی در واکنش به این اقدام، توافقنامه تجارت آزاد با دولت ترکیه را که در سال ۲۰۰۴ امضاء و سال ۲۰۰۷ اجرایی و سبب گسترش تجارت بین دو کشور شده بود در همان سال ۲۰۱۰ لغو کرد.
 

مقایسه جایگاه ایران و ترکیه در تجارت با سوریه +نمودار آمار صادرات ترکیه به سوریه (میلیون دلار)

لغو توافقنامه تجارت آزاد با ترکیه از سوی سوریه در حالی بود که در همان سال‌ها قانون تجارت آزاد بین این کشور و ایران به امضاء رسیده بود. ممنوعیت‌های ایجادشده برای ترکیه و برخی دیگر از شرکای تجاری سوریه، فرصت بی‌بدیلی برای ایران به جهت گسترش حضور اقتصادی در آن کشور فراهم آورده بود که ایران با حضور کم‌رنگ خود نتوانست از آن بهره ببرد.

درواقع صادرات ایران به سوریه نه‌تنها افزایش نیافت بلکه به‌شدت کاهش یافت و از ۵۱۶ میلیون دلار در سال ۸۹ به زیر ۱۰۰ میلیون دلار در سال جاری رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات ایران در همان بازه زمانی ۷ ساله صادرات ترکیه یعنی از سال‌های ۹۲ تا ۹۹ اندکی بیش از ۱ میلیارد دلار بوده است. این آمار نشان می‌دهد که صادرات ترکیه به سوریه در اوج تنش‌های سیاسی و نظامی این دو کشور ۱۴ برابر ایران است که در اوج همبستگی سیاسی- نظامی با سوریه قرار دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه